editor@webeditoryal.com

5 Adımda Erteleme Hastalığına Son Verin

‘Yarın hallederim’, ‘Nasılsa daha vakit var’, ‘Amaan şimdi zamanı değil ‘ cümlelerini çok sık kullanıyorsanız, siz de erteleme hastalığına yakalanmışsınız demektir!

Erteleme hastalığı mı, o da ne?

Artık devir değişti. E tabii hastalıkların türü de farklılık göstermeye başladı böylece. Farkında olmasak da erteleme hastalığı çoğumuza sinsice nüfuz etmiş durumda. Bundan nasibini öğrencisi de işçisi de yöneticisi de alıyor. Sonrasında ise yetişmeyen işler, biriken ödevler dağ olup kapıda halledilmeyi bekliyor. Erteleme hastalığı, literatürde ‘procrastination’ ismiyle çoktan yerini almış. Her şeyin çok daha iyisini yapmaya çalışarak sınırlarını zorlayan mükemmeliyetçilerin; bir türlü bir işe kanalize olamayan dikkat eksikliği yaşayanların ve biraz da tembelliği sevenlerin hastalığı ertelemek. Peki bu illet diye kabul edebileceğimiz, hayatımızı etkileyen hastalıktan kurtulmak mümkün mü?

Erteleme hastalığına karşı tavsiyeler

Erteleme hastalığından birkaç adımda kurtulmak mümkün. Şimdi sıralayacağım bu tavsiyeleri izleyerek erteleme hastalığını tarihe karıştırın!

1- Bütün içinde kaybolmayın
Yapacağınız işi bir solukta bitirmeyi düşünmek, işin gözünüzde büyümesine neden olacaktır. Bu yüzden planlama yaparak başlayın ve işi parçalara bölün.

2- Dağınıklığa yer vermeyin

İşe başlamadan evvel dikkatinizi dağıtacak unsurları ortadan kaldırın ve kendinize en ideal ortamı yaratın. Yorgun ya da uykusuz hissetmemeniz de önemli.

3- Kes, böl, parçala

Parçalara bölerek ilerlettiğiniz işinizde tamamlanan görevleri not ederek, buzdağının görünen kısmını yok edebilirsiniz. Şimdi derin bir nefes alın, görünmeyen kısım sizi bekliyor.

4- Mükemmel değil iyi ol

Elbette elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Ama bu sizi mükemmeliyetçi davranmaya itmemeli. Bu yüzden işi kusursuz hale getirmektense iyi yapmaya çalışmak sizin için daha çok faydalı olacaktır.

5- Başarını görünür kıl

Tamamladığınız işlerin bir listesini yaparak duvara yapıştırın. Böylece erteleme hastalığından kurtulma yolunda en büyük motivasyon kaynağı bu olacaktır.

Bu tavsiyeleri uyguladığınızda ne mi olacak? Hem işinizi hızlıca yapacaksınız hem de kendinize ve sevdiklerinize ayıracak daha çok vaktiniz olacak. Şimdi ertelemeyi ertelemeden, harekete geçme zamanı!

Yazar: Burcu Purçak

etiketler: erteleme hastalığı, ertelemek

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?