editor@webeditoryal.com

Bakın Kitap Okuduğunuzda Vücudunuzda Neler Oluyor

Kitap Okumak Sağlıktırkitap okumanın faydaları

Çağımızın hatta belki eski çağların da en büyük sorunlarından biri; her günümüzün aynı geçmesidir. Tekdüze yaşamlarımıza tıkılıp kaldığımız ‘iş, okul, trafik’ üçlemesinden kaçmak için kurduğumuz ‘ileride emekli olup bir sahil kasabasına yerleşmek’  hayallerine aslında kendimiz bile yeterince inanmayız.  Hafta sonlarını nefes almak için parklara, deniz veya göl kıyılarına kaçarak geçiririz. Peki durup düşünüyor muyuz?  Bu nereye kadar böyle gidecek?

Herkesin bir patlama noktasına yaklaştığı günlerde, her zaman uygulayacak bir planımız en önemlisi bir ‘Ölmeden Önce Yapılacaklar Listemiz’ olmalıdır. Gerçek gezgin ruhuna sahip olanları tenzih ediyorum. Çünkü onlar yalnızca bir güne sahip olsalar bile, bunu çevreyi keşfederek ya da bambaşka yerleri okuyarak geçiriyorlar.

İşin sırrı çözüldü.

Gezgin ruha sahip olmak; hem sırt çantası ile lüksü terk ederek keşfetmekten hem de güzel kitaplar okumaktan geçer. İkisi birlikte uygulanırsa da tadından yenmez. Fakat benim burada değinmek istediğim asıl nokta: Sağlık

Hepimiz ekranlara hapsolduk. Gözlerimizi ve ellerimizi çalıştırıp, diğer uzuvlarımızı hareketsiz bırakarak, dünya elimizin altında zannediyoruz. Bilgi unsurunu; ihtiyacımız olursa alırız diyerek boş bir kalıbın içine sokuyoruz.

En azından maruz kaldığımız “aman artık internet var her şeyi pat diye öğreniyorsun ne gerek var kitap okumaya?” ya da “vaktim yok ben okuyamam” ya da “ne kadar yoğun çalıştığımı biliyor musun sen?” gibi cümleler bir adım gerilememize sebep oluyor.

Okumanın Sağlığa ve Günlük Hayatımıza İnanılmaz Faydaları

Sağlık sadece bedensel değildir. Ruhsal bir doyumla, sağlıklı bir psikolojiyle bütündür. Bakın kitap okuduğunuzda vücudunuzda neler oluyor.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre okumanın beyinde hem sağ hem sol lobu çalıştırdığı ve beyinde farklı nöron bağlantıları inşa ettiği gözlemlenmiş.

Okumanıza bağlı olarak stresinizin azaldığını, okurken aynı anda hayal ederek yaptığınız eylemin aslında yaratıcılığı arttırdığını, unutkanlığa karşı koruduğunu, konuşmanıza akıcılık kazandırdığını, pratik ve analitik zekanıza olumlu katkılar sağladığını,  kültürel birikiminizi artırdığını ve kitap sayesinde pek çok ülkeyi vizesiz pasaportsuz seyahat edebildiğinizi biliyor muydunuz?

Her gün aynı devam eden hayatlarımıza kattığımız her bir cümle aslında bizi tekdüzelikten kurtarır ve gariptir ki umudumuzu artırır. Kendimize olan inancımızın gelişmesini sağlar.

Ben kitap okuyamıyorum, uykum geliyor, sıkılıyorum, gözlerim ağrıyor, vaktim yok, işim çok vıdı vıdı…

Akılcı ve mantıklı toplumların oluşması için okumanın önemini pek çok ileri toplumda görüyoruz. Hatta kendi tarihimize baktığımızda Göktürklerden Anadolu Selçuklu’ ya, Beyliklerden Osmanlı’ ya ve Cumhuriyetimize kadar kütüphanelerle, yazıtlarla donanmış olduğunu görürüz.

“Okuyamıyorum” ya da “nereden başlayacağımı bilmiyorum” veya “ okurken sıkılıyorum” diyenler, toplanın:

Henüz sizi cezbedecek kitabı bulamamış olabilirsiniz. Üzülmeyin. Sevdiğiniz film çeşitlerini gözünüzün önüne getirin. Aksiyon mu seviyorsunuz ya da polisiye mi? Yoksa tam bir romantik misiniz? Bu kategoride yazılmış kitaplara göz atabilirsiniz.

Dikkatiniz dağınıksa ve roman okumaya adapte olamıyorsanız; öykü, deneme ve şiir kitapları ile başlayabilirsiniz.

İlgi alanınız neyse ona yaklaşmak ve onun hakkında okumak hem sizi sıkmayacaktır hem de öğrendiğiniz her bir bilgi yaşamınızda mutlaka bir noktada size katkı sağlayacaktır

“Aynı kitabı okuyan iki kişinin arasında çok özel bir dil vardır” demişler. Bu durum sosyalleşmek için biçilmiş kaftandır aslında. Okuduklarınız üzerinde arkadaşlarınızla beyin fırtınası yapabilir, sizinkinden farklı bakış açılarını dinleyerek çok yönlü düşünebilirsiniz.

Konuşmakta zorlanıyorsanız sesli okuma yaparak çalışabilir, bu durumu bir nizama sokabilirsiniz.

Kitap okuyarak yalnızlık korkunuzu bile yenebilirsiniz. Çünkü sizin zaten bir sürü yazar arkadaşınız vardır ve onlar anlatırken siz dinler, onlar dinlerken siz farklı ufuklara yelken açabilirsiniz.

Yazar: Büşra Ordukaya

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?