editor@webeditoryal.com

Bayanların İnternette Satın Alma Eğilimleri

eticarette dikkat edilmesi gerekenler

İnternet dünyasında günümüz düzenimizden her şeyin bulunup, alınıp – satılması mümkün olmakla beraber yeterli miktarda ürün piyasası halen oluşturulamadı. Satış ve pazarlama konusunda üstün yeteneklere sahip CEO’lar bu konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri ve yeniliklere uyum sağlamaları gerekiyor. Özellikle söz konusu olan alışveriş ise bu sektörün en önemli ve öncelikli sahipleri bayanların internette satın alma eğilimleri en çok dikkate alınması gereken unsurların başında geliyor.

Satış ve pazarlamanın birinci öğesi sunumdur.

Bugün biz insanlara istediğimiz ölçü ve birimde pazarlama yapmayı istiyorsak karşımızdaki şahsın yerine kendimizi koyup “ben olsam neye bakar ve ne isterdim?” sorusunu cevaplamalıyız.

Aslında bu sorunun cevabı basittir.

Herkesin aşık olduğu bir nokta vardır ve mesele bu noktanın yakalanması meselesidir… ki bu da kullanıcıların satın alma seremonisini oluşturur.

Peki biz ne istiyoruz e-ticaret sayfalarından? Öncelik olarak göze hitap eden etkili görseller, cazip fiyatlar, ardından vitrinler dolusu güzel ve şık ürünler, sonrasında ise ödeme seçeneklerinde kolaylıklar. Örneğin kapıda ödeme imkanı. Kapıda ödeme imkanı olan her firma kazanmaya daha yakındır.

Eticarette Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

 

Bugünün hanımlarının -yaklaşık- %65’i kart sahibiyken, %35’lik kısmında hanımların herhangi bir banka kartı bulunmamaktadır ve bu hanımlar pazardan alışveriş yaparken yaşadıkları hazzı internet satışlarında da yaşamak isterler. Kart sahibi olamayan ev hanımları genellikle eşlerinden aldıkları harçlık ile kendilerine uygun şeyleri almak isterler ve diğer çalışan bayan arkadaşlarına da kendilerini ispat etmek ve biraz da amiyane tabirle ‘hava atmak’ hazzını yaşamayı kapışmak olarak algılıyorlar. Her ürün üzerinde söz sahibi olmak ev hanımlarının da hakkı olmalı.

Diğer bir nokta ise en büyük problem olarak ortaya çıkan kargo firmaları… Firmanın teslimatını yapan firmanın güvenirliği çok önemli. Taşımacı firmalar ürünleri teslim etme aşamasında müşterilere gereken özveriyi göstermeyebiliyor. Bu konuyla ilgili olarak şirketle keskin şartları olan bir anlaşma imzalamak şart.

En çok rahatsız eden konu yetkili firmanın dağıtımcılarının yaptığı işi kontrol edememesi ve müşterinin elinde bunu kanıtlayacak hiç bir kanıt bulunmaması oluyor. Örnek sunmak istersek alışveriş yaptığınız siteden yola çıkan kargonuz teslim tarihinde gitmesi gereken şehre varmıştır fakat kargo firması çalışanı o muhitte bulunan müşteriye verilmesi gereken paketi teslim adresinin gerektiği gibi daire kapısına gelmeyip binanın dış kapısındaki zilinize basıp size cevap vermemek suretiyle arkasını dönüp gitmesi gibi.

Dikkate değer bir diğer husus da sitenize ait satış sayfanızda muhakkak üyeliğinize girmiş olan bayanlara ilk  on gün süreyle indirim uygulayıp diğer arkadaşlarının ve hiç tanımadığı müşteri adaylarının ilgisini çekmektir. Firmalardaki hatalı ve sizin kullanamayacağınız defolu malları internet üzerinden pazarlamak gibi bir hataya asla düşmemelisiniz. Çünkü bugünün kullanıcıları sanılandan çok daha akıllıdır ve insanlar aynı malları pazardan daha ucuza alabilirler. Bunu iyi düşünmek gerekir.

Yazar: Hilal Ö.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?