editor@webeditoryal.com

Blog Yazarlığı ve Blogların eTicarete Katkıları

blog yazarlığı ve eticaret

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve kolaylaşmasıyla beraber, insanların kendilerini ifade etme arayışı, gündemi takip etmesi ve buna benzer tüm interaktif hareketleri yeni şekillere bürünmeye başladı. Kişisel kullanımın artmasıyla beraber hayatımıza yeni bir kavram da yerleşmiş oldu: Blog Yazarlığı. 

Blog Yazarlığı Nedir?

Blog yazarlığı, kişilerin kendi günlük yaşamlarını, kendi ifadeleri ve kişisel düşünceleriyle beraber web üzerinde yayınlama mantığıyla ortaya çıkmış olan bir kavram.

Dünya üzerinde ilk blog 1994 yılında Amerikalı bir üniversite öğrencisinin video oyunları üzerine yazdığı günlükleri yayınlamasıyla dünyaya geldi. Kısa sürede yaygınlaşan ve popülerleşen blog yazarlığı, günümüzde sosyal medya kuruluşlarının üzerinde durduğu ve geliştirilmesi için ciddi yatırımlar ve reklam kampanyaları yaptığı bir başlık haline geldi.

Yalnızca blog hizmeti veren sitelerin yanı sıra, mevcut yapılarına blog yazarlığı işlevini ekleyerek kullanıcı toplamaya çalışan birçok büyük ölçekli bilişim sitesi bulunuyor. Artık isteyen herkes kolaylıkla bir blog sahibi olabiliyor ve kendi içeriklerini basit bir şekilde oluşturabiliyorlar. Akıllı cep telefonlarının da yaygınlaşmasıyla beraber blog yazarlığı artık günün her anında yapılabilecek bir uğraş haline gelmiş durumda.

Günümüz dünyasında kullanıcı geri dönüşünün oldukça önemli bir noktaya ulaşmış olması nedeniyle de ticari firmalar blog siteleri üzerinden müşteri memnuniyeti izlenceleri ve çalışmaları yürütmekteler.

Blog Yazarlığı Neden Önemli?

Tamamen kullanıcıları tarafından geliştirilen ve içeriği yine kullanıcılar tarafından belirlenen kişisel web sayfaları yani bloglar, günümüzde neredeyse her konuda görüş belirtmesi ve oldukça yaygın olması nedeniyle oldukça popüler ve kullanışlı.

Spordan siyasete, modadan eğlenceye, günlük yaşamdan turizme, sanattan edebiyata, yaşamın her alanıyla alakalı kalifiye blog yazarı bulmak artık mümkün. Sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte, kişiler oluşturdukları blogları daha rahat duyurabiliyor ve günlük hayatlarına dair düşündüklerini daha fazla kişiye ulaştırabiliyorlar.

Blog yazarlığı kişisel deneyimlerden oluşan içerikler sunduğu için, insan tercihlerini yönlendirebiliyor ve bu sebeple eTicaret kuruluşlarının da dikkatini çekiyor.

Blog Yazarlığının eTicarete Katkıları

Günümüzde kullanımı ileri seviyelere ulaşan eTicaret siteleri, gündelik yaşamı kolaylaştırmasının yanı sıra, ürün çeşitliliği getirmesi ve zaman kazandırması açısından tüketiciler tarafında oldukça işlevsel bulunuyor.

Çeşitleri giderek artan ve böylelikle hayatımıza iyice yerleşen eTicaret sitelerinin tercih edilebilirliğini, kullanıcı geri dönüşleri arttırıyor. Bu nedenle ciddi rekabetin doğduğu bu piyasada tercih edilebilirliğini arttırabilmek isteyen çoğu eTicaret sitesi, kendi bünyelerinde kullanıcılarına ürünler için mikro blog yazarlığı imkânı sağlıyor.

Satış sonrası hizmet ve ürün kalitesi ile alakalı geri dönüş aldıkça, tavsiyelerden oldukça etkilendiği yapılan araştırmalarca kanıtlanmış tüketicilerce tercih edilebilirliği artmış oluyorlar.

Özellikle teknolojik ürünlerle alakalı yapılan detaylı incelemelerin yer aldığı bloglar, ciddi tıklamalar alıyorlar. Ve bu yönleriyle ‘seçim yaptırma’ ve ‘tercih ettirme’ açısından oldukça etkili bir yönlendirme aracı konumundalar. Hatta bazı teknoloji şirketleri yeni ürünlerinin lansmanlarını bu bloglar üzerinden yapıyor, ürün incelemelerini de yine aynı blogların yazarlarına yaptırıyorlar.

Tüm bu yönleriyle tüketicilerin ikna edilmesi açısından oldukça pratik bir yöntem olan blog yazarlığı, eTicaret siteleri için oldukça önemli bir konumda bulunuyor.

Yazar: Caner A.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?