editor@webeditoryal.com

Bloglar – Modern Zaman Esnaflığı

internet esnafı yeni bloglar

Satış, pazarlama, business, marketing vs kelimeleri içeren havalı cümlelerle “cool” bir girişi olabilirdi yazının. Konunun uzmanlarından özür dileyerek bu tarz kelimelerin beni alışveriş kavramından soğuttuğunu itiraf etmek isterim. Alışveriş iki yönlü bir eylem. Her iki yönde de oldum bugüne kadar. Kişisel görüşüme göre, alan ve satan tarafların mümkün olduğu kadar aynı dili konuşmaları gerekir.

Bu yazıda satıcı tarafında duralım isterseniz. Zaman içinde fikriniz gelişti ve bir iş haline dönüştü. Tebrikler! Artık bir ürününüz var. Bu ürünü kişisel tarihinizin tozlu sayfalarına terk etmek istemiyorsanız başka insanların da haberdar olmasını sağlamalısınız. Bilgisayarla aranız iyiyse, internetin çağımızın en etkili iletişim yolu olduğuna inanıyorsanız ürününüzü kısa zamanda kalabalıklara tanıtmanın yollarından biri, bir blog sahibi olmak.

Yine internette bulunan  zilyon tane öğretici video rehberliğinde blogunuzu hayata geçirdiniz. Şimdi “yavrunuzu” halka açmakta sıra. Ürünün faydalarına dair güzellemeler ya da piyasadaki benzerlerine yönelik eleştiriler eski moda reklamlarda kaldı. Tüketiciye basit ve samimi yapılmış anlatımlar işinizi daha kolay hale getirir. Özellikle Türk milleti olarak kendi deneyimlerinize dair bilgiler, anekdotlar, başarı hikâyeleri kadar başarısızlık anıları bizi bir anda kendinize çekip aileden biri yapıverir.

Eczane eczacılığı yaptığım dönemlerde en çok karşılaştığım soru şuydu ” Siz denediniz mi?” Eğer söz konusu ürün bir kalp ilacıysa buna pozitif yanıt vermem çok zor olurdu. Fakat şampuan, kozmetik gibi ürünlerde müşterilerimin genellikle benim kullanıp memnun kaldığım ürünleri tercih ettiğini görürdüm.

Blogunuzda öne çıkarmak istediğiniz ürünlerin hikâyelerini, neden üretildiklerini, kullanıcının yaşamına etkilerini kendi deneyimlerinizden yola çıkarak anlatmak, okuyucularınızla ve potansiyel müşterilerinizle aranızda samimi ve kalıcı bir bağ oluşturacaktır. Ürünün özelliklerini ön plana çıkaracak, onu tüketicinin zihninde hedeflediğiniz kavramlarla özdeşleştirecek görseller de  satış stratejinizin önemli bir kısmı. Tüketicinin  bugününe ya da hayallerine dokunan fotoğraf ve videolar hedef kitlenizi tahmininizin ötesinde genişletebilir.

Başlıktaki “esnaf” kelimesinin sırrı biraz da yukarıda verdiğim örneklerde gizli. Satış ve pazarlamanın parlak dünyasında bu kelime bence samimiyeti, dürüstlüğü ve güveni temsil ediyor. [Aklınızdan geçenleri tahmin edebiliyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz! Bozmasın lütfen :)]

Satış yolculuğunuzda yapılacak çok iş var, kabul… Ama en azından artık kendi hikâyenizi anlatacağınız bir blogunuz var. Bundan sonrası size ve ürününüze kalıyor.

Haydi hayırlı işler! :)

Deniz V. – Standart Yazar

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?