editor@webeditoryal.com

Böbreklerde Yetmezlik, Böbrek Hastalığı ve Böbrek Nakli

böbrek yetmezliği organ nakli

Böbrekler yerine getirmekle görevli oldukları işlev itibariyle vücudun arıtma tesisleri olarak adlandırılabiliyorlar. Oluştukları hücresel yapılar nefron adını alıyor. Bir böbrek yüz binlerce nefrondan oluşur. Vücudu gezen kan plazması metabolik faaliyetler sonucunda oluşan atıkları nefronlarda bir araya getirir, nefronlar da bir araya toplanan bu atıklardan oluşan idrardan kanı ve diğer gerekli bazı maddeleri ayırıp işe yaramayan kısmının dışarı atılmak üzere mesaneye ulaşmasını sağlarlar.

Bu işlevin tam olarak yerine gelmemesi böbreklerde çeşitli hastalıkların oluşmasının nedenidir. Böbrek hastalığı tedavisi meydana gelen bu işlev bozukluğunu gidermek amacıyla gündeme gelir.

Böbrekler üç temel görevi yerine getirirler. Bu görevlerde oluşacak aksamalar beraberinde böbrek hastalığı ve başka aksaklıkların oluşmasına neden olurlar. Böbreklerin üç temel görevi şunlardır;

  • Vücudun içindeki sıvıların düzenlenmesi ve sonuçta vücut içi sıvıların elektrolit dengesinin korunmasını sağlamak
  • Metabolik faaliyetler sonucu kanda biriken atık maddelerin kandan uzaklaşmasını sağlamak
  • Vücuttaki diğer organların sağlıklı olarak çalışabilmeleri için bazı hormonların üretilmesini sağlamak

Bu üç önemli görev ana başlıklardır diyebiliriz. Daha ayrıntılı olarak alt başlıklar halinde incelemek mümkündür.

Son yıllarda böbrek hastalığı tüm dünyada yaygın olarak görülüyor.

Böbrek yetmezliği konusunda başvurulan tedavi yöntemlerinden biri böbrek organ nakli (transplantasyon) işlemidir. Transplantasyon ya da diğer adıyla böbrek nakli işlemini çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır.

Transplantasyon işleminin sağladığı bazı avantajlar arasında bu işlem sonrası böbreklerin sağlıklı böbrekler gibi çalışması, hastaya uygulanan diyet kısıtlanmasının azalması, organ nakli işleminden sonra diyaliz zorunluluğundan kurtulunması sayılabilir.

Böbreklerde yetmezlik varsa…

Böbrekler yapı olarak büyütülmüş fasulye taneleri gibi bir görünüme sahiptirler. Böbrekler nefron olarak adlandırılan küçük hücrelerden oluşurlar. Her bir nefron tek başına değerlendirildiği zaman küçük birer arıtma tesisi olarak değerlendirilir. Kan plazması tüm vücudu dolaşarak meydana gelen metabolik atıkları toplar; sonra da bu kirli kan böbreklerden geçerek önemli bir kısmı temizlenmiş olarak çıkar. Bu işlev nedeniyle böbreklere birer arıtma tesisi gözüyle bakılır.

Böbrek hastalığı bu işlevlerin tam olarak yerine getirilemedikleri zaman vücutta oluşan aksaklıklardandır. Böbrek hastalığı tedavisi bu aksamaların neden oluştuğunun belirlenip giderilmesi için yapılan çalışmaları içerir.

Böbreklerde meydana gelen yetersizliklerin çeşitli oluşma nedenleri olabiliyor. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Oluşma nedenleri farklı olsa da meydana gelen ciddi iltihaplanmalar
  • Metabolizmanın eksikliğinden oluşabilen ya da hormonsal olarak oluşabilen bazı hastalıklar
  • Böbreklere doğru kanın akmasını engelleyen bazı nedenler
  • Vücuda girip böbrek hastalığı gibi bozukluklar göstermesine neden olan bazı maddeler
  • Böbreklerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan tümörler

Tüm bu faktörlerin ortak yanı böbreklerin işlevlerini yerine getiremeyecek bazı aksaklıklara neden olmalarıdır.

Ülkemizde son yıllarda organ nakli konusunda önemli gelişmeler gözleniyor. Böbrek hastalığı konusunda oldukça başarılı çalışmalara imza atan uzman cerrahlar yetişiyor. Organ nakli konusunda en fazla gelişme gözlenen alanların başında böbrek nakli geliyor. Böbrek naklini gerekli kılan durumların başında kronik böbrek hastalığına neden olan rahatsızlıklar yer alıyor.

Anahtar kelime: böbrek hastalığı, böbrek nakli, organ nakli

Yazar: Orhan Alem

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?