editor@webeditoryal.com

Bu Özellikleri Taşıyorsanız E-Ticarette Başarılı Olabilirsiniz

başarılı bir eticaret girişimi

Başarılı bir e-ticaret girişimcisi olmak için gereken özelliklere sahip misiniz?

Son on yıllık dönemde kullanımı giderek artan internet ve e-ticaret, artık fiziksel mağaza satışlarını dahi geçmiş durumda. Ticaret ile ilgili her konuda internetten bağımsız düşünülemeyecek bir noktaya gelindi.

Çoğunlukla ticaret yapmak ve e-ticarette söz sahibi olmak isteyenler, bu piyasada yer almak için hangi özellikleri taşımaları gerektiği konusunda bir endişeye sahiptir. Öncelikle yapılması gereken, bu alanda başarıya imza atan girişimcilerin ortak özelliklerine odaklanmaktır.

Girişimcilik ruhu

Cesaret, yeni iş kuran her kişinin sahip olması gereken özelliklerden biridir. Rekabetin oldukça fazla olduğu sektörler için, yapılan işi belirli bir aşamaya getirinceye kadar ortaya çıkan olumsuzluklar detaylı bir şekilde hesaplansa dahi sonradan ortaya çıkabilen sorunlar karşısında cesaret ve soğukkanlılığın korunması şarttır. Bu durum e-ticaret işinizin başarısı açısından büyük önem taşıyor.

Planlama yeteneği

Girişiminiz için bir iş planı hazırlamaktan daha fazlasını ifade eden planlama yeteneği, başarınızda büyük öneme sahiptir. İş planı yapıldıktan sonra planlarınızı daha ufak parçalara ayırabilmeli ve daha çabuk hayata geçmesini sağlamalısınız.

İyi bir takım arkadaşlığı

E-ticaret yapmak için yola çıkan bir girişimci için en önemli konulardan biri de birlikte çalışacağı takımın seçilmesidir. Görev tanımlarına bağlı olarak o görevi yerine getirecek kişilerin nitelikleri büyük önem taşımaktadır. Takım içerisinde girişimcinin oynadığı rol , başarıyı doğrudan etkilemektedir.

Yaratıcılık

Yapılan e-ticaret girişiminin başarısında yaratıcılık da vazgeçilmez bir özelliktir. Ortaya çıkan problemler karşısında çözüm üretmek ya da benzer iş modellerinden sizi ayıran farklı fikirler üretmek için girişimciliğin her anında yaratıcılık işinize yarayacaktır. Seçtiğiniz takımın da bu özelliğe sahip bireylerden oluşması, başarınız açısından çok önemlidir.

Dışa dönük olmak

E-ticaret girişiminizde başarılı olmak için diğer önemli etken networking, yani girişiminizle ilgili süreçte iş ilişkisinde bulunacağınız potansiyel çevre ile bağlantıda olmaktır. Tedarik, teslimat, satış sonrası destek gibi operasyonel süreçleri tek başına üstlenmek durumunda kalmadığınızda çözüme odaklanmak da kolaylaşıyor. Girişiminizle ilgili önemli seminerlere, sempozyumlara ve konferanslara katılmanız ve takip etmeniz de dışa dönük bir girişimci olmak adına son derece faydalıdır.

Başarılı bir e-ticaret girişimcisi olabilmek için bu özelliklerin yanında mutlaka başka özelliklere de ihtiyaç duyacaksınız. Altyapısı sağlam bir girişimci olarak diğer yeteneklerinizi de geliştirip çalışmalarınıza bir an önce başlayabilirsiniz.

Yazar: Emel Hatip

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?