editor@webeditoryal.com

Çevrimiçi (Online) Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

güvenli alışveriş

Çevrimiçi Alışverişlerde Güvenlik

Çevrimiçi alışveriş, pek çok kişi için güvenli olmayan bir yöntem olarak görülüyor ve bu konuya tereddütlü yaklaşılabiliyor. Çevrimiçi alışverişlerde yaşanan tereddütlerin bir bölümü, ürünün hasarsız ve belirtildiği şekilde ulaşıp ulaşmayacağı ile ilgiliyken, önemli bir bölümü de ödeme güvenliği ile ilgili.

Temelde, her iki konu da satıcının kurumsal güvenirliği ve müşterilerine sağladığı güvenli ödeme seçenekleri ile bağlantılıdır.

Çevrimiçi Alışverişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevrimiçi alışverişlerde dikkat edilmesi gereken birkaç özellik bulunuyor. En çok dikkat dikkat edilmesi gereken konu, çevrimiçi alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerinin bankaya şifreli olarak gönderilmesini sağlayan SSL sertifikasıdır.

Alışveriş sitesinin SSL sertifikasının geçerli olmasına dikkat edin. SSL sertifikasının geçerliliği, ana sayfadaki SSL logosuna tıkladığınızda açılan pencerede sitenin bilgilerini kontrol ederek ve SSL sertifikasının geçerlilik tarihine bakarak anlaşılabilir. Ayrıca, ödeme sayfasına yönlendirildiğinizde, internet tarayıcısının durum çubuğunda bir kilit amblemi görülmesi gerekiyor.

Bir diğer güvenlik yöntemi ise, 3D secure olarak bilinen ve alışveriş esnasında, Visa ve Mastercard’ın kart sağlayıcısı banka, müşteri ve işyeri arasındaki bilgi akışını özel bir şifreleme yöntemi ile sağladığı 3 boyutlu bir güvenlik sistemidir.

Bu sistem, hem müşterinin sitenin gerçekliğinden emin olmasını, hem de cep telefonuna gelen onay şifresi yardımıyla kendini tanıtmasını sağlar. 3 boyutlu güvenlik sisteminden yararlanmak için alıcının, kullandığı kredi kartının sağlayıcısı olan banka aracılığıyla sisteme kayıt olması gerekir.

Satıcının Hukuki Kimliği

Bir diğer önemli nokta da satıcının hukuki kimliğidir. Çevrimiçi alışveriş yapılan mağazanın web sitesindeki adres, iletişim, müşteri hizmetleri gibi bilgilerin doğru ve güvenilir olduğundan emin olun. Aradığınızda ulaşılabilir bir telefon numarasının, yazışma yapılabilecek bir adresinin ve bir müşteri hizmetleri bölümünün olması o firmanın gerçekte var olan ve aldığınız ürünle ilgili doğabilecek sorunlarda size yardımcı olacak bir sistemi olduğunu gösterir.

Son dönemde, çevrimiçi alışveriş meraklılarına en çok hitap eden facebook ya da instagram gibi sosyal medya araçlarıyla satış gerçekleştiren mağazaların ödeme sayfalarında da SSL sertifikası ve 3 boyutlu güvenlik sistemi gibi özelliklerin bulunmasına dikkat edilmeli.

Yaygın olarak görülen bir güvenlik sorunu, facebook ve instagramda yorum veya mesaj kutuları aracılığıyla alıcının ve satıcının iletişime geçtiği ve hesap numarası, kargo adresi ve kimlik numarası gibi bilgilerin paylaşıldığı alışverişlerde ortaya çıkıyor.

Bu tür alışverişlerde, ne bir ödeme sayfası ne de bir güvenlik göstergesi ile karşılaşılmaz. Satıcı, hesap numarası vererek havale veya EFT ile ödeme talep eder veya kredi kartı bilgilerinin paylaşılması istenebilir. Bu yöntemler, dolandırıcılığa tamamen açıktır ve genel bir güvenlik kuralı olarak adres, kimlik numarası, hesap numarası, kredi kartı bilgileri gibi kişisel verilerin hiçbirinin sosyal medya ortamlarında kesinlikle paylaşılmaması gerekiyor.

Çevrimiçi alışverişler 6563 sayılı e-Ticaret Kanunu ile düzenleniyor ve alışveriş güvenliği, bu kanunun e-ticaret yapan firmalara getirdiği bilgilendirme, sipariş, elektronik ileti gönderme ve kişisel verilerin korunmasına dair ayrıntılı yükümlülükler ile sağlanıyor. Çevrimiçi alışveriş esnasında satıcının bu yükümlülüklerini belirten, ürünün teslimi, garanti koşulları, satıcı ve alıcının hakları gibi bilgilerin yer aldığı mesafeli satış sözleşmesinin olmasına dikkat edilmeli.

Anahtar Kelimeler: çevrimiçi alışveriş, alışverişte güvenlik, güvenli ödeme

Yazar: Tuğba Sivrikaya

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?