editor@webeditoryal.com

Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

teşhis ve tedavi

Çikolata Kisti

Öncelikle çikolata kisti nedir ve çikolata kisti neden oluşur kısaca bunları açıklayalım. Endometrium adı verilen tabaka rahim iç kısmını oluşturan ve adet kanamasını sağlayan tabakadır. 5 mm. kadar bir kalınlığa sahiptir. Adet döneminde hormonların da etkisi ile endometrium tabakası kalınlaşır ve yaklaşık 10-15 mm. kalınlığa ulaşır. Yumurtlama döneminde yumurtalıklardan atılan yumurta, sperm ile buluşursa döllenme olur, rahime ulaşan embriyo hamilelik için hazırlanan rahime tutunur ve gelişimini sürdürür. Yumurtlama döneminde yumurtalıklardan atılan yumurta, sperm ile buluşmadığında döllenme olmaz, kalınlaşan endometrium tabakası adet kanaması ile vajinadan dışarı atılır.

Endometrium dokusunun, rahim dışında özellikle yumurtalıklar ya da karın iç bölgesi, rahim üzeri bölgelerinde konumlanması durumunda, her adet döneminde bu bölgelerde kalınlaşır ve dökülür. Bu durum zaman içinde çevre dokularda yapışıklık olmasın neden olur. Bu kistik yapının içeriğindeki sıvının koyu kahverengi, erimiş çikolata görünümünde olması nedeni ile çikolata kisti olarak ifade edilmektedir.

Çikolata kisti nedir özetleyecek olursak; endometrium dokusunun rahim dışında özellikle yumurtalıklarda konumlanarak kanama ile yumurtalıklarda toplanması ile oluşan kistik yapılardır. Çikolata kisti diğer adı ile endometriozis olarak da ifade edilir.

Çikolata kisti neden oluşur konusunda ise net sebepler bulunmamakla birlikte, genetik faktörlerin etkili olduğu ifade edilmektedir. Genetik faktör dışında, özellikle sigara kullanımının çikolata kisti oluşumunu tetikleyen etkenlerden olduğu belirtilir. Endometriozis için altından yatan nedenler hakkında net bilgiler olmadığı için hastalık nedenleri için teoriler mevcuttur.

Çikolata kisti halk arasında rahim kisti olarak da ifade edilir. Kistin teşhis edilmesinde, jinekolojik muayene ve ultrason önemlidir. Çikolata kistleri karakteristik görünümleri ile ultrasonografi ile tanınabilir. Karın bölgesinden veya vajinal ultrasonla çikolata kistleri rahatlıkla izlenebilir. Kan tahlilinde ise tümör belirteci olan CA-125 yüksekliği tanı konulmasında etkilidir. Kesin tanı ise ameliyat ile alınan kistik dokunun patolojik incelemesi sonucunda konulur.

Çikolata Kisti Belirtileri

Aşağıda sıralayacağımız belirtiler her kadında farklılık gösterebilir. Her belirtinin şiddeti değişkenlik gösterir.

 • Adet dönemi öncesinde başlayan ağrılar
 • Adet döneminde ağrıların şiddetlenmesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Sırt ağrılarının artması
 • Adet döneminde ishal ya da kabızlık
 • Bağırsak hareketlerinin düzensizleşmesi
 • Bel ağrıları
 • Kasık ve alt karın bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı olması
 • Bacak ağrıları
 • Hamile kalamama
 • Mide bulantısı ve kusma ile birlikte ateş
 • İdrarda kan olması ve idrar yaparken yanma
 • Dışkının kanlı olması
 • İdrara sık çıkma

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti ameliyatı, çikolata kisti tedavisi için tek yöntemdir. Bazı kistik yapılar gibi kendiliğinden kaybolması genel anlamda mümkün değildir. Çikolata kisti ameliyatı için tercih edilen yöntem çoğunlukla kapalı yöntem yani laparoskopidir. Ameliyat sırasında kistin yayılma durumuna göre, bazen sadece kistik yapı alınırken bazen de yumurtalıklarla birlikle kistik yapı alınmak zorunda kalınabilir. Yaşı ilerlemiş ve hamilelik istemeyen kadınlarda yumurtalık ile kistin alınması tercih edilebilir.

Tedavi yöntemlerinde biri de çok tercih edilmemekle birlikte kist aspirasyonu yani kistin içinin boşaltılmasıdır. Tercih edilmeme nedeni ile kistin tekrarlayabilme ihtimalinin olmasıdır.

Çikolata kisti ameliyatı dışında, ilaç ya da farklı bir yöntem ile rahim kisti tedavisi yapılmamaktadır.

Tedavi edilmeyen rahim kisti, zamanla büyür ve dokulara yapışması nedeni ile şiddetli ağrılara neden olabilir.

Yazar: Gülten Usta

etiketler: çikolata kisti nedir, çikolata kisti neden oluşur, çikolata kisti belirtileri, endometriozis, rahim kist, çikolata kisti ameliyatı, çikolata kisti tedavisi

Önemli Not: Sağlık – Tıbbi Yazılar kategorisi (ve tüm diğer kategoriler) altındaki makaleler sadece yazarlarımızın adlarını öne çıkarma ve yazma kabiliyetlerini göz önüne sermek adına yayınlanmaktadır; ikincil olarak da bilgi sunmak ve/veya paylaşmak amacı güdülür. Hiçbir şekilde teşhis/tedavi önerisi olarak alınması tavsiye edilmez; bu anlamda yazar veya WebEditoryal adına herhangi bir sorumluluk kabul edilmez.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?