editor@webeditoryal.com

Çocuk Eğitiminde Ailenin Yeri ve Önemi

okul mu daha etkili aile mi

Geleceğin Anne – Babaları: Çocuklar

Bir tohum düşer toprağa. İhtiyacı vardır suya, havaya, güneşe… Eğer o tohum alırsa ihtiyacı olanı, büyür ve yetişkin olduğunda da tohumlarını saçar etrafa. Bilir yeni tohumların ihtiyacını ve onları karşılamak için çırpınır. Çocuklarımız da aynı bu tohumlar gibi. Onlara aile, öğretmen ve çevre olarak ihtiyaçları olan şeyleri verebilirsek eğer ileride istenilen bireylere sahip oluruz.

Çocuklarımızın Geleceği – Hayalleri öldürmek mi yaşatmak mı?

Aslında seçim bize ait… Bir çocuğun karakterine zarar verdiğimizde aslında geleceğe zarar veriyoruz, geleceği öldürüyoruz ama farkında değiliz. Çocuklara karşı hatalarımızı biraz hafife alıyoruz sanki.

Birçok eğitimci çocukluğun kişisel gelişim açısından ne kadar önemli olduğundan bahsetmiş yıllar önce. Ama biz hala gerçek anlamda bunu idrak edemiyoruz. Belki küçük bir örnekle durumu açıklayabilirim.

Hitler hayatını anlattığı Kavgam adlı kitabında resim sevdalısı bir genç olduğundan bahseder. Yetenekli olduğunu düşünür ve bunu geliştirmek için uğraşır. Akademiye girmek ister. Ama kabul edilmez. Ve başka bir alan olan mimarlığa yönlendirilir.

Şimdi biraz düşünelim.

Hitler, Führer lakabıyla değil de ünlü bir ressam lakabıyla anılıyor olabilir miydi? Babası memur olması için sürekli ısrar etmeseydi, akademideki öğretmenler onun hayallerini yıkmasaydı…

Olabilirdi bence. Bir çocuğun hayalleri yıkıldı ve milyonlarca insan, gelecek yok oldu. Doğrudur yanlıştır orası tartışılır. Sadece bunlar Nazi lideri olmasını sağlamıştır, diyemeyiz. Belki de yine insanlardan sabun yapar hobi olarak resme devam ederdi.

Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Bildiğimiz bir şey varsa o da geleceği kontrol etmek bir ihtimal de olsa elimizde. Ben paralel evrenlerden birinde Hitler’in kendini mutlu hissettirecek kadar ünlü bir ressam olduğunu düşünmek isterim.

Peki, aile bu işin neresinde?

Çocuk Eğitiminde Ailenin Yeri ve Önemi

Hani umumi tuvaletlerde meşhur bir söz vardır “nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak” diye. Evet, işte tam olarak durumu özetleyen söz bu… Çocuğumuzu ileride nasıl bulmak istiyorsak öyle yetiştirmeliyiz. Çünkü ileride onlar bizim torunlarımızın anne, babası olacaklar. Büyük bir ihtimalle bizim onlara davrandığımız şekilde onlarda çocuklarını yetiştireceklerdir.

Şimdi aklımıza bir soru takılabilir:

Okul mu Daha Etkili Aile mi

“Okulun çocuklar üzerinde hiç mi etkisi olmayacak?”

Elbette olacak. Ama bu etkiyi biz kontrol edebiliriz. Mesela şartları kötü bir okulda, ona iyi davranmayan bir öğretmen tarafından eğitilsin. Bu çocuğumuzu elbette etkiler. Ama biz yanındaysak ve destek veriyorsak bu sorunlarını çabucak halledebilir. Çözümleri vardır. Öğretmen değişir, okul değişir, çevre değişir.

Şimdi de tam tersini düşünelim. Eğer iyi bir okulda, iyi bir öğretmen tarafından eğitiliyorsa bunu desteklememiz çocuğumuzu daha da geliştirecektir. Çünkü okuldaki eğitim maalesef aile desteği olmadan yeterli olamıyor.

Bir iş birliği gerek. Ona ve gelecek nesillere güzel bir hediye olacaktır bu birliktelik. Burada aile olarak bizde bir sıkıntı varsa bunun çözümü yine aile içinde olacaktır. Çünkü insan ailesini değiştiremez. Ama biz geleceği değiştirebilir, güzelleştirebiliriz. Her şey bizim elimizde. Her şey çocuklarımızın elinde…

Yazar: Elif Çelebi

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?