editor@webeditoryal.com

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılabilir – 6 Güzel Tavsiye

kitap okuma alışkanlığı

En Yakın Dostlarımız Kitaplar

Çocukluğumdan beri hep kitap okumayı sevmişimdir. Kitap okuma alışkanlığımın gelişmesindeki en büyük katkıyı anneme borçluyum. Annemin bana aşıladığı okuma hırsıyla, kitaplara düşkünlüğüm daha da arttı. Ve şimdi görüyorum ki çok okumak sayesinde birçok edinim kazandım. En önemlisi kitapların bazen en yakın dostlarımız olabileceğini gördüm.

Keşke bunu şimdiki çocuklar da görebilse… Çoğunun elinde tablet, bilgisayar, telefon… Ne kadar üzücü hâlbuki bu manzarayı görmek… Sadece onlara da kızmıyorum aslında, daha çok anne ve babalarına kızıyorum. Çocuklarının kendilerine bu zararı vermesine göz göre göre nasıl izin verebiliyorlar?

Çocukların Kendilerine Böyle Zarar Vermesini Engellemek Mümkün Mü?

Elbette mümkün.

Çocuklar ilk büyümeye başladıkları yıllarda bu dünyanın tüm kötülüklerinden, yanlışlarından, doğrularından, her şeyden habersizler. Çocuklara bu alışkanlıkları kazandıran aslında en başta ebeveynleri..

Bir çocuğun örnek alabileceği ilk kişiler anne ve babalarıdır. Bir anne ve bir baba ne kadar yoğun çalışırsa çalışsın çocuğuna ilgi göstermek zorundadır. Çocukları çağımızın vebası, elektronik olan her gereçle tanıştıranlar da anne ve babaları. Kimilerinin kolayına geliyor çünkü. Çocuk ağladığı an “eline ver tableti sussun”.

Bu bencilce düşünceden dolayı çocuklarının hayatlarını en baştan etkiliyorlar. Çocuklar o yaşlarda elektronik gereçlerle değil, oyuncaklarıyla oynamalılar ve en önemlisi çocuklara okuma alışkanlığı gerek anne, baba okuyarak, gerekse çocuk okumayı öğrenme yaşındaysa çocuğun okuması sağlanarak kazandırılması gerekiyor. Çocuklar bu alışkanlığı kazandığında neler kazanacaklarını ancak büyüdükleri zaman fark edecekler çünkü.

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılabilir?

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak çok kolay aslında. Öncelikle çocukların ebeveynlerinin de bu alışkanlığa sahip olduklarını görmesi ve ebeveynlerinin çocukları okumaya teşvik etmesi gerekir.

Çocuklara yaş gruplarına göre eğlenceli kitaplar almak, bu konuda oyun oynatmak ve eğlenceli bir şekilde çocuğa bu alışkanlığı aşılamak çocukların bu alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır.

İşte size çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve okumayı sevdirebilmek için 6 güzel ipucu:

Onlara resimli kitaplar alın – küçük çocuklar için ilginç resimler, renkler ve grafiklerle dolu kitaplar çok işe yarar. Çünkü onlar metinlerden daha çok görsellere ilgi göstermeye meyillidirler.

Çocuklarınızla birlikte okuyun – çocuklarınızla birlikte kitap okumak harika bir fikirdir. Çocuklar kendilerine bir şeyin yapılmasının buyurulmasından çok o şeyi birlikte yapmayı severler. Çocuklarınızla farklı kitaplar okuyabileceğiniz ufak tefek de olsa zamanlar ayarlayın ve oturup onunla bu kitap okuma zamanını bir eğlenceye dönüştürün. Önceleri aynı kitabı okurken, zamanla ona kendi kitaplarından birini okuturken siz de farklı bir kitabı aynı anda okuyabilir, ona büyüdüğü mesajını da böylece aktarmış olabilirsiniz.

Kitap hakkında tartışın – arada bir çocuğunuza en son okuduğu kitap hakkında sorular sorun. Kitabın en çok neresini beğendiğini, hikaye hakkında neler düşündüğünü sorabilirsiniz. Böylece kitaplar hakkında düşünmeye ve yaptığı şeyi sevmesine ve önemsemesine yardımcı olursunuz.

Çocuklarınızın zevklerini keşfedin – en çok neleri okumaktan hoşlandığına dikkat edin. Örneğin bilimsel konuları okumayı seviyorsa onu bilim-kurgu türü öyküler yerine polisiye türü öyküler okumaya zorlamayın. Bu onu sadece okumaktan soğutacaktır. Ona zevklerine uygun kitaplar hediye etmeye çalışın. Unutmayın ki her ne tür olursa olsun okumak ve okuma alışkanlığı kazanmak iyidir.

Kitaplara dokunmalarını sağlayın – Onlara sürekli yeni kitaplar satın almaya çalışın. Etrafında her zaman dokunabileceği, renkli ve eğlenceli kitaplarla çevrili olması bir aşinalık kazandıracak ve yeni kitaplara karşı her zaman merakını tetikleyecektir. Çevrelerinde (odalarında, raflarında) yeni kitapları görmek, onları sürekli ‘birkaç sayfa çevirmeye’ hevesli kılacaktır.

Kütüphane ziyaretleri yapın – Çocuğunuzla düzenli aralıklarla kütüphaneye ‘gezmeye’ gidin. Onu kütüphanede çocuk kitapları reyonunda kitaplarla baş başa bırakın. Gönlüne göre kitaplar seçmeye, farklı konuları keşfetmeye  dalsın ve çevresinin kitaplarla dolu olmasının tadını çıkarsın.

Çocuklar kitap okumanın güzelliğini gördükleri zaman, okurken okuduklarıyla dost oldukları zaman bu alışkanlık her yerde yayılacaktır. Unutmayalım ki çocuklar geleceğin en kıymetli hazinesidir ve bu hazinenin iyi bakıldığı sürece, iyi eğitim aldığı sürece değerliliği artacaktır. Eğitimsiz bir gelecek, kara bulutların altında kalmış bir dünya gibi olur ancak. Eğitimli, bilgili insanlardan oluşan bir gelecek ise yeniliklerle dolu ışıl ışıl bir dünya olur. Bu yüzden eğitimli bir dünya istiyorsak eğer, okumayı seven, bilgili, donanımlı çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin sorumlu olduğu bir konudur.

Yazarlar: Çağla Özgün – Yahya Karaoğulları

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?