editor@webeditoryal.com

Dış Ticaret Yapmak İsteyenler için Önemli Bir Fırsat

ticaret için sosyal medya uygulamaları

Dış Ticaretin Kısa Yolu

Üretici olsun ya da olmasın ticaret yapan ya da yapmak isteyen herkesin hayali ürünlerini sadece yurt içinde değil yurt dışında da satabilmektir. Küreselleşmenin, ticari, mali, politik entegrasyonun inanılmaz boyutlara ulaştığı günümüzde internet bu hayali gerçeğe dönüştürmenin en kısa yoludur. Dış ticaret yapmak isteyenler, ticaret kanununca da zorunlu olan, bir internet sayfası açarak bu yolda ilk adımı atmış olacaklardır. Geriye ise uluslararası geçerliliği artık kabul görmüş İngilizce dil seçeneğini sitelerine yerleştirmek kalmaktadır.

Her şey bir internet sayfası ve bağlantılı mail adresiyle hallolur mu?

Yurt içinde olduğu gibi dış ticaret yapmak isteyen ülkeler ve firmalar arasında da yüksek oranda rekabet vardır. Bu sebeple ürünleriniz ne kadar eşsiz, ne kadar yarışabilir fiyat düzeyinde de olsa ticaret yapmayı hedeflediğiniz kitlenin haberdar edilmesi gerekir. Bu rekabetçi uluslararası piyasalarda fark edilmenin yollarını kısaca açıklayalım:

E-ticaret Siteleri

Günümüzde en yaygın ticaret alanını oluşturan, ürün almak ya da satmak isteyenleri buluşturan sanal ticaret bölgeleri e-ticaret siteleridir. Dünya üzerinde bilinen ve sıklıkla kullanılan en az üç adet internet sitesi bulunmaktadır.

Bunlardan en meşhuru ise Alibaba.com dur. Ancak Tradekey ve Europage de en az Alibaba.com kadar geniş veri tabanına sahiptir. Tek yapılması gereken bu sitelere üye olmak, ihracat yapmak istediğinizi belirtmek ve bolca ürün fotoğrafı yüklemektir.

Daha sonra sıklıkla mail alacaksınız. Ama dikkat etmeniz gereken nokta her mail ticari amaçlı olmayabileceğidir. Bu sebeple gelen maillerde yazan firma isimlerini ve şahıs isimlerini arama motorlarında aratmanız yararlı olacaktır. Bu şekilde varsa diğer üyelikler ve başka kullanıcılar tarafından yapılan yorumları okuyabilirsiniz.

Ticaret için Sosyal Medya Uygulamaları

Sosyal medya son yıllarda farklı uygulamalarla birçok ülkenin nüfusundan daha fazla sayıda üyeye sahiptir. Bu durumda başta ünlü markalar olmak üzere tüm firmalara hatta bir ticari işletmesi olmayan ancak satış yapma hedefinde olan herkes için önemli fırsatlar sunmaktadır.

Ancak sürekli ve yüksek miktarlarda satış yapma hedefinde iseniz ticaret için sosyal medya uygulamaları beklentilerinizi karşılamakta yetersiz kalabilir. Bu tarz uygulamalar daha ziyade bireysel ya da küçük ölçekli firma ya da şahısların doğrudan satış için seçtikleri yoldur.

Unutulmaması gereken nokta hem iç hem de dış ticarette reklam oldukça önemli yer tutar. Bu sebeple tüm dünyadan şahıs ve firmaları internet sitenize yönlendirmek için bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu konuda bireysel olarak takipçi kazanma yoluna gidebilir veya çok takipçili sayfalarda reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Çoğu kullanıcı bu tarz reklamları sadece ürün karşılığında yapmaktadır.

Sonuç olarak dış ticaret yapmak için pek çok yol mevcuttur. Ancak kısa sürede bu arenaya adım atmak isteyen ya da ilk adımı atmak ve reklam konusunda çıkış yolu arayan herkes için internet ve son yıllarda çeşitliliği artan yazılımlar, sosyal medya uygulamaları önemli fırsatlar sunmaktadır.

Yazar: Elif Çamyaran

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?