editor@webeditoryal.com

E-Ticaret Girişiminizin Başarısı için En Çok Neye İhtiyacınız Var

satışlar için yol haritası

E-Ticaret Girişimcileri İçin Yol Haritası

Ülkemizde ve dünyada büyük bir ivme ile yükselişini sürdüren e-ticaret platformu, bu alanda hizmet vermek isteyenlerin iştahını bir hayli kabartıyor. 2016 yılı dünya geneli küresel e- ticaret hacmi 1,915 Trilyon dolar civarında gerçekleşti.

Amerika merkezli araştırma şirketi eMarketer* tarafından yayımlanan rapora göre bu alandaki büyüme 2020 yılında 4 Trilyon dolar seviyesine ulaşacak. Günümüzde Türkiye perakende sektörünün büyüklüğü 670 milyar TL seviyelerine ulaşmış durumda. 2018 yılı sonunda bu rakamların 880 milyar lira olması bekleniyor.

Ülkeler bazında en yüksek e-ticaret cirosuna sahip olan ülke 672 milyar dolarlık bir hacimle Çin. Bunu 349 milyar dolar ile ABD takip ediyor. Türkiye’nin küresel bazda e-ticaret pazarındaki payı yok denecek kadar az.

Her yıl çok önemli büyüme rakamlar ile yükselişini sürdüren bu platformlarda yer almak isteyen firmaların izlemesi gereken çok önemli yol haritaları var. E-Ticaret girişimcileri için yol haritası belirlemede en önemli bilgilerimiz elbette bu alandaki veriler olacaktır. Sosyal medyanın, tüketici davranışlarının, pazarlama tekniklerinin, dijital dönüşüm stratejilerinin bilinmesi gerekiyor.  Sizler için hazırladığımız çok önemli 5 önerimiz.

Projeniz için Doğru planlama ve Stratejiler Şart

İnternet üzerinden satış için en başta yapılması gereken şey mutlaka zaman ölçekli bir planlama stratejisidir. Bu alanda hizmet veren kuruluşlardan ve şirketlerden danışmanlık alınması ya da iyi bir bilgilenmenin kesinlikle yapılması gerekiyor.

Ani bir kararla bu yola çıkmak sizi aynı hızla bu alanın dışına itecektir. Uzun vadeli sistematik çalışma gerektiren online pazarlama ve satış platformları aynı zamanda büyük bir rekabetin de olduğu alandır.

Hedef kitlenizin iyi analiz edilmesi, iyi bir reklam çalışması bu alandaki en önemli çalışma sahanız olacaktır.

E-Ticaret sitenizin kurumsal yapıda olmasına öncelik verin

Hedef kitlenizin güvenini kazanmak, iyi bir takipçi oluşturmak ve uzun vadeli büyüme stratejisi izlemek istiyorsanız firmanızın kurumsal bir yapıda olduğunu lanse etmeniz gerekmekte. Günümüzde büyük satış rakamlarına ulaşan ve bu alanda köklü adımlar atan tüm firmalar aynı strateji ile işe başlamışlardır.

Güven kazanmak işin en başı

İletişim kanallarınızı iyi hazırlamakla bu alandaki ilk adımı da atmış olursunuz. Çözüm üreten, güven veren iletişim kanalları açık firmalar sürekli pozitif kazanç sağlamaktadır. Bu aynı zamanda sizin marka değerinizi de yükseltecektir.

Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Alışveriş davranışları alanında Türkiye de yapılan araştırmalarda insanların bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmalarını sağlayan şeylerin başında öncelikli olarak uygun fiyat, merak etme ve arkadaş, tanıdık tavsiyesi ön plana çıkmaktadır. % 75 uygun fiyat Aralığı, % 49 merak etme ve % 25 arkadaş tavsiyesi bu bilgideki oranlar.  Alışveriş yapmama ile ilgili en önemli etken ise sizlerin de tahmin edeceğiniz gibi  % 50 ‘lik ortalama ile güven sorunu.

Sosyal medya kanalların çok etkin kullanmak online alışveriş için olmazsa olmazlardan biridir. Bu konu ile ilgili çok çarpıcı istatistikleri paylaşmakta fayda var. Bir günde 2 saat 30 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz. Ve bunların başında Facebook var. Türkiye de 36 milyon civarı Facebook hesabı var. Ve ülkemizdeki etkin internet kullanıcısı sayısı 42 milyondan fazla ve bu rakamlar günden güne artıyor. Bu potansiyeli fark eden küresel e-ticaret firmaları Türkiye de birbiri ardına temsilcilikler açıyor ve platformlarını Türkçe dil desteği ile sunuyor. Bu alanı çok etkin ve doğru stratejilerle kullanırsanız dünya devi olmanız için önünüzde hiçbir engel yok.

Kampanya ve Hediye Yağmuru

İşte satışlarınızı katlamanızı sağlayacak en önemli silahlardan biri. Ürünlerinizin yanında vereceğiniz hediyeler ve hedef kitleniz için düzenleyeceğiniz kampanyalar her zaman olduğu gibi sizin de işinize yarayacaktır. Etkili satış teknikleri ile ilgili gerçek hatta ne biliyorsanız sanal alem için bunların bir çoğunu uygulayabilirsiniz. Hediye puanlar, alışveriş çekleri ve ücretsiz kargo seçeneği gibi seçenekler satışlarınızın katlanmasına yol açacaktır.

Reklam Şart

E-ticaret firmalarının en büyük giderler kalemlerinden biri reklam bütçeleridir. Yoğun bir rekabetin olduğu bu alanda hedef kitlenize etkili ve sürekli reklam seçenekleri ile ulaşabilirsiniz. Türkiye de en çok kullanılan sosyal medya platformları bu konu için sizlere özel ve geniş imkânlar sunuyorlar. Dilerseniz bu konu ile ilgili olarak profesyonel danışmanlık alabilirsiniz.

Ve elbette içerik pazarlaması ve içerik planlaması…

Ciddi e-Ticaret Markalarının Neden Bir İçerik Stratejisine İhtiyacı Var?

E-ticaret markaları için içerik pazarlamanın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakta ve önemli ölçüde artmaktadır. İçerik pazarlaması, perakende markaların kendilerini pazarlaması yolunda müşteriyle etkileşime geçilebilecek en etkili araçların başında gelir. Potansiyel müşteriniz yalnızca klasik pazarlama yaparak ulaşamayacağınız bir konumda artık; bunun yerine onlarla gerçek anlamda ilgilenebilen içerikler aracılığıyla etkileşime girmek zorundasınız.

Etkili bir içerik pazarlaması stratejisiyle satışlarınızı 4 kata kadar artırabileceğiniz, bugün artık istatistiksel de bir gerçektir. Aslında bakarsanız etkili kullanmayı başardıktan sonra  tek bir blog aracılığıyla bile dönüşüm oranlarınızda %500’lere varan artış sağlamanız mümkündür.

Online ticaret alanında yer almak isteyenlerin yukarıdaki bilgilere ilave olarak çok daha kapsamlı bilgilenme çalışması yapması, bu alandaki yasal prosedürleri öğrenmesi ve herhangi bir sorunla karşılaşmaması için hayati önem arz etmektedir. Her işte olduğu gibi bilgi en önemli güçtür. Adım adım stratejisi ile satışlarınızı hayal bile edemeyeceğiniz seviyelere çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde yoğun rekabet ortamının getireceği riskleri de göz ardı etmemelisiniz.

Yazar: Turgut Yurtseven

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?