editor@webeditoryal.com

E-Ticarette Farkı Nasıl Yakalarsınız – Niş Ürün Fırsatı

eticarette niş ürün fırsatı

İnternet Hayallerin Ötesine Geçti

Bilgisayarların birbiriyle iletişim kurması fikri ilk kez 1960’ların başlarında zikredilmiş olsa da şu anki anlamına en yakın şekliyle, halkın ‘İnternet adında bir şeyi’ deneyimlemesi 1990’ların başlarını bulmuştur. Şu anki örneklerine nazaran basit prototipler olarak görülebilecek haberleşme sistemleri, arama motorları ve hatta bugün e-ticaret olarak kısalttığımız elektronik ticaret oluşumlarının temelleri o yıllarda atılmıştır.

Ne var ki bilgisayarların birbiriyle ilk kez iletişim kurabildiği yıllarda işlerin bu noktaya geleceğini belki de kimse hayal etmemişti. Geldiğimiz noktada; katlanarak artan kullanıcı sayısı, kitleleri yönlendiren sosyal medya oluşumları ve şaşırtıcı büyüklükteki e-ticaret hacmi ile İnternet büyük fırsatlar sunan bir dünya.

Yazımızın konusu ise bu fırsatlardan birine, niş ürünlerin internet üzerinden pazarlanmasına yönelik olacak. Arkanıza yaslanın, dikkatinizi toplayın ve kahvenizden bir yudum daha alın, başlıyoruz.

Niş Ürünlerin İnternet Üzerinden Pazarlanması Nasıl Olur

Senenin başında yayımlanan ve 238 ülke üzerinde gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarını yansıtan Digital in 2017: Global Overview adlı rapor oldukça çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Rapora göre, şu anda 7.4 milyar olan dünya nüfusunun 3.7 milyarı internet kullanıcısı, 2.7 milyarı aktif sosyal medya kullanıcısı, 4.9 milyarı ise kendine ait bir akıllı telefon kullanıyor.

Uluslararası kuruluşlar tarafından her sene gelir dağılımı, temel hizmetlere erişim ve eğitim gibi konularda yayımlanan raporların dünyanın sandığımızdan daha mahrum ve fakir bir yer olduğunu gösterdiğini unutmayalım. Dolayısıyla, İnternet ve sosyal medyaya ilişkin bu veriler oldukça çarpıcı. Yani adeta ‘gerekirse yemem içmem ama o akıllı telefonu alır, o internete bağlanırım’ durumu söz konusu.

Peki, fırsat bunun neresinde?

Fırsat, çağa uyarak ticaretinizi internet üzerinden gerçekleştirmekte, başka bir deyişle e-ticarette.

E-Ticaret Ekonominin Yeni Lokomotifi Olabilir

Dijital dünyanın belki de en ilginç gerçekliği, tüm verilerin kendini katlayarak gelişiyor olması. 1992 yılında faaliyete başlayan Delphi sitesi ile hayatımıza giren e-ticaret, 2001 yılında dünya çapında 65 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olmuş.

Müşterilerin kolayca kıyaslama imkânı bularak, ürün yorumlarına ulaşarak, fiyat karşılaştırması ile 7/24 açık bir mağazadan kolayca iade etme hakkına sahip bir şekilde alışveriş yapabiliyor olması kuşkusuz e-ticaretin avantajları arasında yer alıyor. Tüm bu avantajları göz önüne alınca insanın neden bu deneyimden ben de faydalanmayayım diyesi geliyor.

Dünya çapındaki kullanıcılar da aynı şekilde düşünmüş olacaklar ki e-ticaret 2016’da dünya çapında 2 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış. 15 yılda kendini otuza katlayan bu büyüme gerçekten de çarpıcı. Daha da dikkat çekici olan ise projeksiyonların çıtayı iyice yükseltmiş olması; beklenti 2020’de 4 trilyon dolarlık bir ciro!

Bu pastadan pay almak isteyen var mıydı acaba?

E-Ticarette Düşünülmeyeni Yapmak Gerek: Niş Ürünler

Bir düşünelim bakalım: İnternet üzerinden yemek siparişi vermek için bir e-ticaret sitesi, ikinci el eşyaları satmak için bir site, ünlü giyim markalarının ürünlerini indirimli satan bir site, kitaptan kozmetiğe her türlü ürünü güvenilir bir şekilde satan bir başkası…

Ne dersiniz bunların hepsi yapılmadı mı?

Bu fikirlerin hepsinin uygulanmış olması, çok büyük bir özen ve dikkatle çalışıldığında buralarda halen fırsatlar olmadığını göstermiyor.

Peki, daha ücra fikirlerle daha iyi fırsatlar ele geçirmek mümkünse?

İşte niş pazar kavramı tam olarak burada ortaya çıkıyor. Niş pazar, belirli bir konuda uzmanlaşmaya yönelik olup piyasa içinde daha önceden görülmeyen alanlara yönelir. Örneğin, motosikletçilerin kullanmasına yönelik çeşitli ürünler sattığınızda bu niş pazara yönelik olmaz. Ama motosikletçilerin kullanmasına yönelik kameralı, navigasyonlu, üstün korumalı yüksek teknoloji ürünü bir kask sattığınızda bu niş pazara yönelik olur.

İlgili Konu: Niş Site / Nş Blog Nedir? Kazançlı Bir Niş Nasıl Seçilir?

Niş pazara giren işletme (en azından başlangıçta) küçük ya da orta ölçeklidir. Hitap ettiği kitle de küçüktür. Belirli bir kesime hitap ettiği için reklam ve tanıtım yapılan alan da küçüktür. Fakat doğru fikir ve doğru uygulamayla geri alınan dönüşler büyüktür.

Sonuç olarak; niş pazarlamada bir ürün veya hizmet daha önceden yorumlanmayan biçimde yorumlanarak ona artı değer katılmaktadır. Dolayısıyla satış hacmi küçük olsa da maliyetin üzerine eklenen ciddi kar payı ile firmanın cirosu artar.

Şu an ihtiyaç olarak görülmeyen pek çok ürünün keşfedilmeyi beklediğini ve satıcısına ciddi karlar getireceğini hatırda tutmakta fayda var. Unutmayın, şu an yaygın bir şekilde kullanılan ürünlerin hepsi ilk ortaya çıktıklarında birer ‘niş’ üründü.

Potansiyeli giderek artan e-ticaret kanallarında hayal gücünüz ve aklınızı kullanarak fırsatı yakalamaya var mısınız?

Yazar: Seda Kardeş

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?