editor@webeditoryal.com

Elektrik Faturasında Alınan İndirimlerin Aylık Uygulanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

elektrik faturası iskonto

Elektrik Faturaları ve Hesaplamalar

Merhaba, şimdi bu başlığı gördüğünüzde eminim bazılarınız heyecanlanmıştır. Evet bir satın almacı ve eski bir bankacı olarak ıskonto ve rakam kelimelerini duymak ve okumak bana inanılmaz bir heyecan vermektedir.

Bu yazıyı sizlere yazmamdaki sebep de aslında çalışmış olduğum firmamda yürüttüğüm görev itibari ile elektrik faturasında alınan indirimlerin aylık olarak uygulanmasında elektrik firması ile yaşamış olduğumuz sorunların neler olduğuna ve sizlerin de nelere dikkat etmeniz gerektiğine dikkat çekmektir (satın almacılar, muhasebe personeli ve bazı şirketlerdeki finans personelleri).

Aslına bakarsanız takip etmek ve her ay hesaplamaları yapmak, hangi rakamların dikkate alındığını ve faturada uygulanabilirliğini tespit etmek için sevgili tedarikçim ‘kurumsal müşteri temsilcimizin’ başını çok ağrıtmışımdır. Ve her aradığımda -namımı duymuş olmalılar ki- telefona bakmak istemeyen, köşe bucak kaçan personellerin olduğunu duymak biraz da olsa beni üzmüştür. :)

Bunu yapabilmek için de gerçek anlamda birilerinin sizi dürtmesi ile olacak bir şey olmadığını, içinizden gelmesinin gerekliliğini belirtmek isterim. Çünkü gerçekten bazıları (bu işi yapan diğer firma çalışanları) için oldukça sıkıcı bir iştir (benim için öyle değil tabi).

Elektrik Faturalarındaki İndirim Uygulaması Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet, gelelim asıl meseleye. Öncelikle faturamızın Sanayi (AG-OG) ya da Ticarethane (AG-OG) olup olmadığının tespitidir.

Şayet üretim yapıyorsanız muhakkak Sanayi tarifesine geçmelisiniz (transfer işleminin nasıl olacağı konusu uzun olmakla birlikte önümüzdeki günlerde yazıya dökmeyi düşünüyorum). Çünkü ortalama %20 oranında bir tasarrufunuz olacaktır. Şöyle ki;

  1. EPDK’ nın internet sayfasında (epdk.gov.tr) Elektrik bölümünde (her 3 ayda bir yayınlanmakta) Ulusal Tarife başlığı bulunup, faturanızın okuma tarihleri baz alınarak listedeki birim fiyat not edilir. Anlaşmanızı ‘birim fiyat’ üzerinden sabit ıskonto ile yapmış iseniz, net birim fiyatı bu şekilde hesaplamış olursunuz. (İlk 4 ay ıskontomuz uygulanmadı ve ilgili şirkete bizim patronlar ile bir operasyon düzenledik; işe de yaradı).
  2. Okuma tarihleri önemli 30 günü geçmemesine dikkat ediniz aksi taktirde 2-3 aylık faturalar tarafınıza iletilir ve size iletilen karma fatura olduğundan ıskonto hesaplamanızı yapamazsınız zira oldukça karışık bir hesaplamayı içeriyor.
  3. Dağıtım bedelinin birim fiyatı da tespit edilir (yeni düzenleme ile Kayıp kaçak, iletim, PSH, parkende satış hizmeti bedelleri, dağıtım bedeline dahil edilmiştir; anlayacağınız çıkmaz sokak).
  4. Faturanızda birim fiyat, dağıtım bedeli, KDV, Trafo Kaybı(trafonuz var ise şayet )Birim fiyatları ile kullanım miktarları (KWH) çarpılır. Bu bedele ek olarak TRT (%2), BTV (%5), Enerji Fonu (%1) bedelleri ve KDV (%18) eklenmesi neticesinde çıkan rakam sizin ıskontolu rakamınız olacaktır.

Son olarak uygulanmamış olduğu yahut birim fiyatların yüksek olduğunu tespit etmeniz halinde muhakkak yazışma yapınız ve kati surette peşini bırakmayınız. Zira bu süreçleri ellerinden geldiği kadar uzatmaktalar.

Enerjinizin tükenmemesi dileğiyle…

Yazar: Sibel Şahin

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?