editor@webeditoryal.com

Empati…

empati kurmak

Biz insanlar hayatımız boyunca bir şeylere, bir yerlere ve belki de birilerine yetişmek için çabalar dururuz. Bunu yaparken çevremizde olan biten birçok şeyi ya görmeyiz, ya da görmezden geliriz. Nasıl süratle giden bir arabadan dışarıya baktığımızda görüntüler deformasyona uğruyorsa, biz de gündelik yaşamın koşuşturmacası içinde birçok şeyi es geçeriz. Bazılarımız istemeyerek yapar bunu, bazılarımızın işlerine bile gelir…

Mesela empatiyi ele alalım. Öncelikle kelimenin anlamını açıklamak isterim bilmeyenler için. Empati kısaca bir başkasının duygu ve düşüncelerini içselleştirmek, onun gibi hissetmek anlamına gelir. Ne kadar kolay gibi görünse de aslında hiç de kolay değildir empati kurmak.

Bir düşünün, insan bazen kendi duygu ve düşüncelerini dahi anlayamazken nasıl olur da başkalarınınkini anlayabilir? Bu oldukça derinlik isteyen bir konudur. Buna rağmen hepimiz farkında olarak veya olmayarak kendimizi başka bir insanın yerine çok kez koymuşuzdur.

Peki ya bir hayvanın?

Örneğin en son ne zaman kendinizi bir kuşun yerine koydunuz?

Eğlence amaçlı fırlattığımız havai fişeklerin onlar için ateşli bir saldırıdan farksız olduğunu, çiğneyip yere attığımız o sakızları ekmek sanıp yedikleri için ölebildiklerini biliyor muydunuz?

Siz lorisleri gıdıkladığınızı ve onların bundan keyif aldığını düşünürken aslında dayanılmaz acılar çektikleri aklınıza geldi mi hiç?

Bir hayvanat bahçesine gittiğinizde hiç düşündünüz mü kendi habitatından koparılan ve kafeslerde elverişsiz yaşam koşullarında hayatlarına devam etmek zorunda bırakılan kutup ayılarını, leoparları, aslanları, maymunları, pandaları ve daha nicelerini…

Kâh gülüp kâh şaşırdığımız o sirklerde sırf o gösteriye çıkartabilmek adına yine biz insanlar tarafından onlara sözde “eğitim” verilip çeşitli işkencelere maruz bırakılan hayvanlar için bir de üzülmeyi denediniz mi?

İnanın çok zor değil olaylara bir de bu açıdan bakmak; bunun için temiz bir kalbe sahip olmak yetiyor. Unutmayalım ki, bizler bu hususta az da olsa bir farkındalık düzeyine ulaşabilirsek, onlara daha güzel bir gelecek vaat edebiliriz…

Yazar: Cansın G.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?