editor@webeditoryal.com

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim, Nasıl Bir Ev Almalıyım

nasıl bir ev almalıyım

Nasıl Bir Ev Almalıyım

İnşaat firmalarının hızla arttığı ülkemizde neredeyse her köşede binalar, gökdelenler yükseliyor. Rekabetin artması ve fiyatların düşmesi nedeniyle artık bu ülkede yaşayan her kesime ev almak fırsatı doğuyor. İnsanlarımız ise harcamalarından kısarak kendi evlerinde oturabilmek için hayat mücadelesi veriyorlar. Peki, bugün bir ev alırken nelere dikkat etmeli ve hangi özelliklere sahip bir almalıyız?

Evin Konumu ve Detayları

Uzun yıllar kirada oturan kişiler için artık ev almak eskisi kadar zor değil. İnşaat firmalarının rekabetinden doğan yeni sistemlerle bazı şirketler az miktarda bir güvence alarak sizi kira öder gibi ev sahibi yapıyor.

Böyle bir fırsatı kaçırmak istemiyorsunuz ama ne yapacağınızı da pek bilmiyor musunuz?

Ev almak sizin için artık bir vazgeçilmezse yapmanız gereken ödeyebileceğiniz rakamlarda bir daire aramak. Tabi bunun için kendinize kıstaslar koymanız gerekir. Mesela oturacağınız ev güneş görmeli, açık bir alana bakmalı ve odaları geniş olmalıdır. Ayrıca asansörü bulunmalı ve yangın anlarında ve acil durumlarda kullanabileceğiniz bir merdiveni olmalıdır. Bunlara kendi özel beklentilerinizi de ekleyebilir ve bu şekilde arayışa koyulabilirsiniz.

Aradığınız evin kendi koşullarının yanında dış koşullar da bir o kadar önemlidir. Okul, hastane ve resmi kurumlara yakın olmalı bu sayede sizi ek masraflardan kurtarmalıdır. Manzara konusunda içinizi ferahlatan ve sizi huzura kavuşturan bir çevreye sahip olmalıdır.

Tapu İşlemleri

Evet, bir ev almak için para biriktirdiniz ve epeyce araştırıp sorduktan sonra konumunu beğendiğiniz bir evi gözünüze kestirdiniz. Kısa süre sonra evin sahibiyle anlaştınız ve peşinat vererek kalan parayı aylık ödeyeceğinize dair senet imzaladınız.

Pekâlâ, her şey bitti mi? Hayır.

Ev almak sandığınız kadar da kolay değil. Eğer ilerleyen zamanlarda tüm paranızın heba olduğuna şahit olmak istemiyorsanız anlaşmayı imzalamadan önce ev sahibinden tapu örneğini isteyebilir ve ilçe tapu kadastro bölümüne tapuda gösterilen yeri onaylattırabilirsiniz. Aksi halde piyasada her ne kadar dürüst insan olsa da bazı düzenbazlara denk gelebilir ev almak için yaptığınız hayaller suya düştüğü gibi elinizdeki üç kuruş paradan da olabilirsiniz.

Yazar: Vahit Kul

anahtar kelimeler: ev almak, nasıl bir ev almalıyım, ev alırken nelere dikkat etmeliyim

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?