editor@webeditoryal.com

Evcil Hayvanlarınız için GDO’suz Organik Hayvan Maması

gdosuz hayvan maması

Pati Dostlarımız İçin Daha Fazlası; GDO İçermeyen Mamalar

Kuşkusuz hepimizin dilinden düşürmediği, aklından çıkarmadığı, televizyonlarda, dergilerde her gün karşılaştığı kabus: GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma)

1980’li yıllarda başlayan GDO’lu besin furyasında genetiği ile oynanmış besinlerin en çok bilinenleri domates, mısır, patates, soya, kabak, buğday, ayçiçeğidir. Ürünlerinin raf ömürlerinin arttırılması, üretim esnasında böceklere karşı dirençli olmaları adına geliştirilen bu teknoloji zamanla olumsuz etkiler ortaya çıkarmaya başlamıştır.

Otoriteler tarafından insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilediğinin belirtilmesi ile beraber tüm dünyada başlatılan GDO karşıtı kampanyalar sonuçlarını tüm hızıyla vermeye devam ediyor. Organik besinlere talep artıyor, insanlar eski tip taş devri beslenmesine yöneliyor.

Bunlara karşılık yiyecek ve içecek markaları da ‘Organik‘ ürünlerle karşımıza çıkıyor. Artık her birimiz raflarda “organik” veya “GDO’suz” ibareleri ürünleri tercih etmeye, ürünleri satın almadan içerik bilgilerine mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyoruz.

Katkılı ve GDO’lu gıdaların etkisi tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkileri ortadayken, ilk zamanlarda yalnızca insana yönelik olan bu ürünler artık bazı firmalar tarafından pati dostlarımız için de üretilmeye başlandı. Firmalar mama formüllerini yeniledi ve yenilebilirliği yüksek, daha kaliteli mamalar üretilmeye başlandı. Her biri farklı içerikleri kullansa da ortak noktaları GDO’suz besin ham maddeleri kullanmak oldu.

Peki, gerçekte bu mamaların özellikleri nelerdir?

Az Tahıllı ve Tahılsız Mamalar

GDO’suz mamalarda ham madde seçimi yapılırken %100 GDO‘suz sertifikasına sahip olan ürünler seçiliyor. Mama içeriklerinde bulunan et ve et ürünleri de yine aynı şekilde GDO’suz gıdalarla beslenmiş hayvanlardan elde ediliyor.

Az tahıllı mamalarda ortalama %60 oranında hayvansal besin, %20 ilkel tahıl ve %20 meyve ve sebzeden oluşmaktadır.

Tahılsız mamalar ise ortalama %70 oranına hayvansal besin %30 meyve ve sebzelerden oluşmakta ve glüten içermemektedir.

Tahıllı ve Tahılsız mamalarda kullanılan meyve, sebze ve tahılların yine hepsi GDO’suz ürünlerden seçilmekte ve hatta bazı mama firmaları kendi özel çiftlik ve tarlalarında ürettikleri ürünleri kullanmaktadır.

Az Tahıllı ve Tahılsız Mamaların Etkileri

Bu yeni kuşak mamaların pati dostlarımıza en büyük faydalarından biri bağışıklık ve sindirim sistemini destekleyici olmasıdır. İçeriğinde bulunan yüksek protein, mineral ve vitamin desteği ile pati dostumuzun hastalıklara karşı dayanıklılığını arttırdığı, Obezite ve diyabeti önleyici etkileri gözlemlenmiştir.

Taze ve özel besinlerden üretilmeleri sebebi ile yenilebilirliği yüksek ve oldukça lezzetli olmaları pati dostlarımızın keyifle yemesine de yardımcı olmaktadır. Özellikle alerjik bünyeye sahip olan kedi ve köpeklerde bu tip mama formüllerinin çok başarılı olduğu görülmüştür.

Kullanım şeklini özetleyecek olursak; veteriner hekiminiz aksini belirtmediği sürece özel formülleri sebebi ile dostunuzun kilosuna göre beslenmeleri belirli miktarda yapılmalıdır.

Kilosuna göre alması gereken yeterli mama miktarını içeren ölçüler paketlerinin arkasında yazılı olacaktır. Böylelikle dostunuzun doymaması ya da besin değeri açısından eksik kalması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Formül içeriği yenilenip tamamen sağlıklı hale getirilen GDO’suz mamaları marketlerden, veterinerlerden, ‘petshop’lardan veya internetten temin edebilir, aile fertlerimizden biri haline gelen pati dostunuzun daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar: Birce Helvacı

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?