editor@webeditoryal.com

Evde Limon Ağacına Nasıl Bakılır

limon ağacı nasıl budanır

Evde Limon Ağacı Yetiştirme

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan evde limon ağacı yetiştirme oldukça keyifli bir hobidir. Hem güzel kokusu hem görüntüsü hem de meyve vermesi nedeniyle çokça tercih edilen limon ağacına bakılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşte evinde sevimli ve hoş kokulu bir bitki yetiştirmek isteyenler ve evde limon ağacına nasıl bakılır diye merak edenler için faydalı bilgiler ve dikkat edilmesi gereken noktalar.

Evde Limon Ağacı Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Evde limon ağacı yetiştirmek için öncelikle uygun büyüklükte saksı seçilmelidir. Saksı 17-22 veya 28’lik olabilir. Limon ağaçları asit yapısında ve zengin mineralli topraklarda yetişeceği için Ph değeri 6-6,5 olan ve besin değeri yüksek toprak tercih edilmelidir.

Ayrıca ağacın dikimi yapılırken saksının altına kum veya çakıl eklenmelidir. Evde limon ağacı dikildikten sonra mutlaka sıcak, çok güneş alan ve hava sirkülasyonunun az olduğu bir yerde muhafaza edilmelidir. Salonda veya odalarda yetiştirilen limon ağacı ışığı çok sevdiği için floresan ışıklarıyla desteklenmelidir.

Limon ağacı ne aşırı suyu neden susuzluğu sever o yüzden limon ağacı kararında sulanmalıdır. Ağacın dikildiği saksının altında fazla suyun çıkışını sağlayacak delikler bulunmalıdır. Saksının altına asla suyun birikebileceği bir aparat koyulmamalıdır.

Limon ağacı terasta veya balkonda yetiştiriliyorsa ise kış aylarında donmaması için limon ağacı üzerine koruyucu kaplama kullanılmalıdır. Eğer limon ağacı salonda veya odalarda yetiştirilecek ise ağaç kalorifer gibi ısıtıcıların yanına veya soğuk odalara koyulmamalıdır. Isıtıcı yanında fazla su kaybedeceğin den, soğukta ise donacağından ağaç kuruyacaktır.

Limon ağacının toprağına senede en az iki kere mineral takviyesi yapılmalıdır. Limon ağacının gelişimi için mutlaka zamanında budaması yapılmalıdır.

Limon Ağacının Budaması Nasıl Yapılır

Limon ağaçlarının büyüme hızı meyve verdikten sonraki dönemde düşer. Bu da bahar aylarından önceki zamana denk gelir. Limon ağacının budanması için en uygun zaman dilimi bu zamandır.

Limon ağacı budanırken önce tüm meyveler toplanır, sonra kalemden daha ince dallar ve altında oluşan filizler kesilir. Budama işlemi mutlaka ağacın dengesini koruyacak şekilde yapılmalıdır.

Ağaç kendi haline bırakıldığında düzgün durmalıdır. Limon ağacı hastalıklı ve kurumuş dallardan da kesinlikle arındırılmalıdır. Ağacın toprağı sene de bir kere mutlaka hafifçe kazılarak mutlaka havalandırılmalıdır.

Yazar: Havanur Kocakaya

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?