editor@webeditoryal.com +90 530 823 2324

Gezginin Çantasından Kelimeler

Hareket insanın doğasına mercek tutan anahtar kelimedir. Devinimin vücut bulmuş hali yer değiştirmenin ta kendisidir. Bir gezginin olmazsa olmaz seyahat fikriyatı, hareket itkisinden gelir. Yerinde duran insan yerinde sayar hissiyatıyla, yeni atmosferlerde nefesini solur gezgin.

Gezgin her keşfedişinde yenilenir ve yeniden doğar. Nitekim yavaşlar bulunduğu iklime yapışan insanın akışı. Rutinin kokusu boğar gezgini, dürer defterini. Ne de olsa almıştır bir defa koca alemin algılanışının milyonlarca şekli, ifadesi ve yaşayış şekli olduğunun görüsünü. Sığamaz kabına, dar gelir zamana bağımlı dünya.

Zaman Köşeler Ruhu, Oysa Ruh Uçmayı Sever 

Öyle ya koşar içerimiz, yerinde dursa da beden. Sabit değildir ruhumuz, gezer hep bir yerlerde, bedende yuvalansa da. Güncel hayat koşulları zamanla yarışan bir şablon sunar. Hızlı yaşamın düsturu yarattığı zaman aralıklarına sıkıştırır eylemleri. Soluklaşır, cansızlaşır mekanikleşen döngü. Ruhun sesi kısılır. Ruhun sesine kulak kabartmaz, uçmayı sevenler. İçten gelene izin verir, salınır kucağında. Bilir yaşamak özgürlüğe dokunmadan sığdır. Özgürlük ise zamanla aynı yolda gitmez. Ölçmez, biçmez ruh, öldürmez anı mecburi eylemlerin takibiyle. Ya da içten içe direnir bu duruma, pusuya yatar uçmak için.

Zamansızlığı yakalamak biraz da kaybolmak gibidir. Ne yapıyorsan, yaptığın şey ile bir olmak saati reddetmektir. Nitekim sayılı zaman zihnin ürünüdür. Ölüdür sayılan an. An şimdiki an değildir artık. Nasıl sayabilirsin ki yepyeni olan bu anı. Dedim ya koşar ruh, sever bulutları, varoluş sarhoşluğunu.

Evren Akışı Sever

Kararsız kalmak belki de bu yüzden evrene kafa tutmak gibidir. Ne kadar net, çabuk işlerse eylemlerimiz o kadar yolundadır. Duraksama, akışla oluşan bir şey değil fazlaca düşünce illüzyonunun zamanı çalmasıyla beliren şeydir. Durmak yaşlanmaktır, dirençtir. Direncin olduğu yerde enerji sarfiyatı vardır. Çok düşünmeden kapar çantasını gezgin düşer yola. Yol akar çünkü nasılsa başka yollara.

Antik Yunan Filozoflarından Herakletios “harekette bereket vardır” der. Bununla birlikte “aynı nehirde iki kez yıkanmaz” diyerek mutlak suretle tekrar etmeyen akışa dem vurur. Ne nehir aynı nehirdir artık, ne de nehirde yıkanan aynı kişidir.

Bir gündoğumunu bir günbatımı takip eder. Mevsimler birbirini izler. Yeni bir doğum yeni bir ölümün beşiğinde can bulur. Yıkılma ve dirilme bütünlüğünde evren kendi düzenini korur. Bu döngüyü gezgin dünya yolculuğunda deneyimlemeye en yakın hallere girer. Hareket ile evrenin süratine tanık olur. Bir yerde çiçek açarken, bir yerde kuruyan yaprakların bağımsızlığını tadar. Durmadan dağılıp duran bu alemde kendine bir yer arar. Oysa yoktur bu kervanda hiç bir yolcunun yeri. Bu gerçekliği kabul edip kucaklar. Yuvası yolculuğudur belki de.

Yazar: Şeyda Karatepe

etiketler: gezgin, hareket, seyahat etmek

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2017 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?