editor@webeditoryal.com

Hastaneler için Web Sitesi Tasarımları

hastaneler için web tasarımı

Bir Hastane Web Sitesi Nasıl Olmalıdır

İnternet teknolojilerinin hızla gelişmesi ve bununla birlikte bu teknolojinin her alanda kullanılabilir olması, sağlık sektöründe atılacak önemli adımlarında destekçisi olmayı başardı. Başta hastaneler olmak üzere, doktorlar, sigorta şirketleri ve diğer sağlık kuruluşları, sağlık hizmetlerini artık bir web sitesi üzerinden tanıtıp bu doğrultuda hizmet vermeye başladılar. Peki, o zaman bir hastane web sitesi tasarımı nasıl olmalıdır, hangi özellikleri taşımalıdır?

Tıp Merkezleri ve Hastane Web Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilimsel incelemeler sonrasında, hastaneye ait web sitelerinin 2 farklı şekilde tasarım içerdiğini görüyoruz.

Statik Siteler

Hastane web siteleri ile alakalı ilk örnek, aynı zamanda en çok kullanılan web tasarım tipidir. Bu tasarım tipleri, hastanenin basılı tanıtım materyallerinin bir nevi elektronik sürümü halinde olan statik sitelerdir. Bu siteler koyla ve ucuz yoldan tasarlandıkları için güncellenmekte sıkıntı yaşarlar. Böylece insanların o hastanenin web sitesine ulaşması son derece zordur.

Bu tip hastane web tasarımı ile internet üzerinden bulunmak zor olduğu için, genellikle insanlar internette dolaşırken tesadüfen bu hastanenin web sitesine ulaşabilir. Bu tip hastane siteleri, sahibi olan kurum veya site tasarımcısı tarafından basit bir broşür örneği olarak görülürler.

İnteraktif Siteler

İkinci tip olarak adlandırdığımız hastane sitelerine daha az rastlanır. Bu tip hastane web siteleri genellikle modern ve üst seviye sağlık kuruluşlarının web siteleridir. Hastanenin web sitesi ne kadar gelişmiş ise, hastanenin gelişmişliği de aynı düzeydedir diyebiliriz.

Bu tip tasarımı kullanılan hastanelerin web siteleri interaktif olarak tasarlanmaktadırlar. Bu web sitelerinin temel hedefi ise hedef kitlesinin beklentilerini maksimum düzeyde karşılamaktır. Ziyaretçilerine pek çok kişisel hizmet sunabilen bu web siteleri, ziyaretçilerin özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli olarak güncellenebilirler.

İkinci tip hastane web sitesi sürekli olarak güncel kaldığından ve güncelliği ön plana aldığından ‘canlı’ olarak nitelendirilebilirler. Bu siteler kurumsal kimlikleri haricinde diğer online uygulamalara da sitesinde yer vermektedirler.

Üst düzey hastane web sitelerinde, hasta veya hasta yakınları doktorları görebilirler. Bununla birlikte doktorların kişisel sayfalarına ulaşıp özgeçmişlerini de inceleyebilirler. Birçok etkinliğe yer verilen bu tip hastane sitelerinde özellikle hastanenin ulaşım ve tanıtım bilgilerini içeren bölümlere de yer verilmiştir.

Hastanelerin insanların en çok vakit geçirdikleri sosyal medya mecralarında hesaplarının olması ve bu hesaplarının web sitelerine entegre edilmesi kurumlar açısından diğer bir artı özellik olmaktadır.

Yazar: Orhan Taşdemir

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?