editor@webeditoryal.com

Hayvanlara Bunları Yapanlar için En Ağır Cezalar

yunus parkları faydalı mı

Bir Varmış Bir Yokmuş: Hayvan Hakkı

Türk hukuk sisteminde hayvanlar eşya olarak kabul edilmekte olup, onların vücut bütünlüğüne ve yaşam hakkına yönelik saldırılar suç sayılmamakta ve kabahat olarak nitelendirilmektedir. Hayvan hakkı kavramı hukuk düzenimizde mevcut değildir.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu mevcut olmakla birlikte hayvanları korumak için yeterli olmamaktadır. Her gün onlarca hayvan dövülüyor, aç susuz bırakılıyor, acımasızca birçok muamele ile karşı karşıya kalıyor.

Hayvanlara Karşı işlenen Suçlara Ağır Yaptırımlar

İnsanlık dışı muamelelere maruz kalan savunmasız canları koruyamıyoruz. Mevcut kanun onlara yapılan bu zulme idari para cezasını yeterli görmüş ve 30. maddesinde bu zulmün aynı kişi tarafından tekrarı halinde cezasının bir kat, yine tekrarı halinde üç kat arttırılacağını belirtmiştir.

Başka ülkelere bakacak olursak örneğin 1990 yılında Alman Medeni Kanunu’nun 90. maddesinin son fıkrasında yapılan değişiklikle hayvanların bir eşya olmadığı bilgisinin eklendiğini görürüz. Birçok ülkede hayvanlara karşı işlenen suçlara ağır yaptırımlar öngörülmüş, hatta ilginç cezalara hükmedilmiştir.

İşte size iki örnek:

ABD’de köpeğini silahla vurup yavaş yavaş ölmesini izleyen Robert Clark’a 20 gün boyunca çevredeki okulların çevresinde köpek kılığında gezme cezası verilmiştir.

Yine Finlandiya’da ev faresine şiddet uygulayan bir kişi 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır.

Oysa Türkiye’de ördeğe cinsel istismarda bulunan şahsa 437 lira para cezası, kedinin sokak ortasında kafasını ezen şahsa yine belli meblağ para cezası verilmiştir. Bu şekilde örnekler çoğalıyor.

Uluslararası alanda hayvan haklarını savunan kimse yok mu?

1970’li yılların sonunda Franz Weber tarafından kurulan Uluslararası Hayvan Hakları mahkemesi vardır. Ancak hiçbir ülke bu mahkemenin kararlarını tanımamaktadır. Boğa güreşlerinin kaldırılması konusunda verdiği karar ilgi çekicidir.

Hayvanlar maddi çıkar uğruna istismar ediliyor

Sirk ve gösteri hayvanları eğitimleri sırasında şiddete maruz kalmaktadır. Kırbaç, elektrik şoku, dar tasma, çelik kancalı soba maalesef ki eğitimde kullanılan bazı araçlardan… Bir file “ayağını kaldırırsan sana leblebi vereceğim” dediğinizde sizi anlamayacaktır takdir edersiniz ki.

Yunus parklarında dişi yunuslar doğum yaparken çoğu kez ölü doğum yapmaktadırlar. Çünkü doğum yaparken kilometrelerce yüzüp genital açıklık yaratmaları gerekmektedir. Bu açıklık doğum sırasında sağlanamadığı için yavrular ölü doğmaktadır.

Türkiye’de yunus parkları zihinsel engelli çocukların rehabilite edildiği gerekçesiyle varlığını sürdürmektedir. Oysa ki yunus parklarının çocuklarımıza bir yararı olmadığı, aksine enfeksiyon ve kaza riski taşıdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Flipper adlı yunusun film çekiminde intihar etmesine ne sebep olmuştur? Tavşanların kürkleri bedeninden ayrılırken hala canlı olduğunu biliyor muydunuz? Avustralya’da bir laboratuvarda 30 yıl boyunca kapatılıp deney malzemesi yapılan şempanzelerin ilk kez dışarı çıktıklarında yaşadıkları sevinci hayal edebiliyor musunuz?

Doğal ortamlarından koparılıp ticari ranta kurban edilen hayvanların hakları ne zaman mevcut olacak? Hayvan hakkı kavramı içi boş bir kavram olmaktan ne zaman kurtulacak?

Hayvan hakkı için umut: 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik tasarısı

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan tasarı Türkiye’de de hayvan hakkı varlığının sağlanması için umut vadetmektedir. Dikkat çeken önemli maddelerden bazıları şöyledir:

  • Yunus parklarının açılmasının,
  • Sokak hayvanları üzerinde deney yapılmasının,
  • Ve ‘pet shop’larda hayvan satışının yapılmasının yasaklanması.

Hapis cezası öngören düzenlemeler de mevcuttur.

Hayvanları kasten öldürmenin cezası 4 ay – 3 yıl, cinsel istismarda bulunma 3 ay – 2 yıl, hayvan dövüştürme 6 ay – 2 yıl, kas ve çene yapısı güçlü hayvanı başıboş bırakma 4 ay – 2 yıl olarak öngörülmüştür. Önemli idari para cezaları öngörülen fiiller de vardır. Bu tasarının son şekli Türkiye’de yıllardır verilen hayvan hakkı mücadelesinin bir ürünüdür.

Yazar: Buse Pamuk

etiketler: hayvan hakkı, hayvan hakları, yunus parkları, sokak hayvanları, hayvanları koruma kanunu, 5199 sayılı yasa, hayvanlara karşı işlenen suçlara ağır yaptırımlar

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?