editor@webeditoryal.com

HBO’yu Bırak, Online Türk Dizisine Bak: Masum

türk internet dizisi

Diziler İçinde Bir Mini Dizi: ‘Masum’

Ülkenin en az yarısının haberinin olmadığı bir şey oldu geçtiğimiz haftalarda. İnternet üzerinden ilk kez tam profesyonel bir dizi yayınlandı 8 bölümcükten oluşan. Rakam yanıltmasın efendim, 8 bölümden de dizi olabiliyor gayet tabii. Hem de ne oluyor! Uzun uzun bakışmalarla, yaylı çalgıların kreşendoları arasında geçen yurdumun güzide yerli dizilerine inat yeni bir masum filiz yeşerdi kanaatimce. Bu yeşilliğin televizyon ekranlarına da sıçramasını umarak bir iki kelam edelim bu eser hakkında. İşte online Türk dizisi Masum…

Sahnelerden Sanal Alemlere Akmak Da Neymiş

Dizinin hikayesi Berkun Oya’nın kaleme aldığı Mektup adlı oyundan beslenmiş. Senaryo da Oya’ya ait ve bence başarılı bir iş çıkarmış. Karakterler derin. Diyaloglar usturuplu ve gerçekçilik ön planda. Konuyu özetlemek gerekirse; bir cinayet soruşturmasının etrafında gelişen olaylar ve olayların kişilere yaptığı etkiler diyebiliriz en yalın ifadeyle.

Bir alkış da Altın Portakallı yönetmen Seren Yüce’ye. Baştan sona gerilimin rengiyle seyircinin gözünü boyamayı çok iyi becermiş, bazı iç mekan çekimlerinde hafif bir Özer Kızıltan havası esmiş ve bence iyi de olmuş. Ayrıca 8 bölümün baştan planlanmış şekilde çekilmesi sinematografi açısından da diziye sınıf atlatmış. Ve bu aşamada bu diziyle keşfettiğim Alp Korfali’ye de sonsuz saygılarımı sunuyorum, harika bir olay yapmış.

Sakalları Da Aktör Diyorlar

Daha ekran başına geçmeden dizide kesin beğeneceğim dediğim bir kişi vardı, tabii ki Haluk Bilginer. Ustalıktan öte bu adam o kadar kaliteli ki kendisini görmeyi seviyorum ben. Mutlu oluyorum ekranda veya sahnede gözüktüğünde. Masum’da da yine imzayı atmış diyorsunuz izlerken. Emekli bir cinayet masası komiseri olan Cevdet’e hayat veriyor dizide. Hikayenin kilit adamı bence Cevdet. O kadar yaşanmışlık, sırlar, tecrübe… hepsini Haluk Bilginer sayesinde gram gram damlatıyor izleyiciye.

Bazı Karakterler, Bazı Notlar Aldırır

İki oğlu var Cevdet’in Tarık ve Taner adında. Okan Yalabık ve Serkan Keskin tarafından canlandırıyorlar. Okan Yalabık’ın oyunculuğundaki ‘Kentersel’ gelişim bu rolde çok işine yaramıştır diye düşünüyorum zira iç dünyası zengin, öz dinamizmi bol bir karakter Tarık.

Gelelim Taner’e. Dizinin en cuk oturan ‘cast’ı bence bu. Serkan Keskin kesinlikle döktürüyor. Son zamanlarda Limonata ve İtirazım Var’da kendini sinemada da kanıtlamıştı ve bu dizide performansının doruklarında diyebilirim. Diğer yandan Taner’in çocukluk arkadaşı Yusuf’u oynayan Ali Atay ise en olmamış seçim.

Serkan Keskin halı saha adamı ise Ali Atay akşamüstü basketbol oynayan genç. Çok farklı tipler yani. Serkan Keskin’in domestikliği ve Anadolu’lu hatlarına karşılık kendisinin kronik problemi olan tiz ve melodik cümle tonlamaları inandırıcılık ve ciddiyet problemi doğuruyor. Üstelik Yusuf karakteri bir cinayet masası polisi.

Seyretme Der Gibi Bakma Yüzüme, Bırak HBO’yu Dön Sen Özüne

Yazı olumsuz havaya bürünsün istemem. Göze kulağa takılanlar bir yana, mis gibi yerli, masum bir yapım sizi bekliyor. Keyfinizi kaçırmamak adına spoiler vermekten özellikle uzak durdum ki bu ara internet tehlikeli olabilir izlemeyenler için.

Sadece küçük bir baloncuk: Selda Bağcan’la başlıyor dizi.

Yazar: Hilmi Dinçer

etiketler: yerli dizi, masum dizisi, internet dizisi, online Türk dizisi

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?