editor@webeditoryal.com

İhtiyaç için Üretmek mi İhtiyaç Üretmek mi?

ihtiyaçları belirlemek

İhtiyaç Üretmek

“Bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız 3 şey ne olurdu?” diye bir soru illaki hayatın belirli bir döneminde herkese yöneltilmiştir. Peki bu cevaba vereceğiniz cevap bundan 10 sene önceki cevabınızla sizce aynı olabilir mi?

Beslenme, barınma ve giyinme olarak öğretilen temel gereksinimizlerimiz gün geçtikçe çeşitleniyor, artıyor. Öyle bir boyuta ulaşmış durumda ki böbrek gibi gayet kıymetli bir organdan dahi bir iphone almak uğruna vazgeçilebilecek bir dönemde yaşıyoruz. O zaman akıllara şu soru geliyor; ihtiyaç dediğimiz şeyler gerçekten ihtiyacımız mıdır? Bir adaya düştüğü zaman yanına adada selfie çekebilmek için üç seçeneğinden birini akıllı telefonuna yatıran insan tahayyül etmek çok da abes değil.

Edison ampulü icat ettiğinde mücadele ettiği şey karanlıktı. Karanlığı alt etmek adına binlerce deneme yaptı. Ortada bir problem vardı ve bu probleme cevap niteliğinde, yani bir ihtiyaca binaen çalışmalar gerçekleştirdi. Günümüzde ise durum çok daha farklı. Temel gereksinimlerini karşılayan bir insan için bir araba, bir bilgisayar ya da bir akıllı telefon da temel gereksinimleri arasına girmiş durumda. Yani ihtiyaçları gidermek için değil; “bir ihtiyaç üretip o ihtiyacı gidermek için ürün üretimi” çağımızın mottosu.

İhtiyaçları Belirlemek

Bu sonradan üretilmiş ihtiyaçların nasıl ve ne biçimde şekillendirildiği de bir diğer konu. Evimizdeki çevirmeli sabit telefon o dönemdeki tüm ihtiyacımızı karşılıyorken şimdilerde birden fazla çekirdekli, aşırı full hdli, hızına dahi yetişemediğimiz o telefonlar ihtiyaçlarımıza neden tam anlamıyla cevap veremiyor?

Çünkü çağın yakaladığı bir ivme mevcut. Ve bu ivmede var olan bir ürünü olabildiğince ileriye taşımak temel görev. Zira bu ivmeye üreticiler tarafından ayak uydurulamazsa altında ezilineceği muhakkak. Bu yüzden ihtiyaçların “kolaylık” ve “daha da kolaylık” üzerine belirlenmesi artık zaruri durumda. Bir ürün üretilirken “buna ihtiyaç var mı” sorusundan ziyade “hangi durumu kolaylaştırıyor” sorusu daha yerinde olacaktır. Kolaylığın da artık günümüzde bir gereksinim olduğu merkeze konularak ürünler belirlenmelidir.

Üretimin Başarılı Olması

Toparlayacak olursak bir üretimin başarılı olması, bir ihtiyaca cevap olmaktan öte, ihtiyaca bir çağrı olmalı ve bu çağrının kullanıcılar tarafından geri dönüt olarak alınmasına bağlıdır. Kullanıcının ürünü kullanmasıyla kolaylaştırdığı yaşamı onun o ürünle organik bağ kurmasına yol açacaktır. Bu bağ neticesinde beklentiler artacak ve o beklentileri karşılamak adına ürünü geliştirmeye daha fazla çaba harcanacaktır. Her yeni geliştirmeyle de bağ güçlenecek ve bunun sonucunda o ürün kullanıcının artık bir “ihtiyacı” olacaktır.

Yazar: Muhammed Zeren

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?