editor@webeditoryal.com

İlk Uzay Devleti Asgardia Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

asgardia hakkında merak edilen tüm detaylar

Uzay Boşluğunun Yeni Yerlileri: Asgardia

Elysium filmini izleyenleriniz bilirler: Uzak olmayan bir gelecekte insanlar uydu bir devlette uzay boşluğunda yaşamaktadırlar. Filmde dünya yaşanması zor bir yer olarak tasvir edilirken betimlenen uydu devleti ise bir cennet gibi gösterilmektedir. Bundan iki yıl önceye kadar böyle bir yaşamın ütopik olduğunu, henüz böyle bir yapılanmaya hazır olmadığımızı düşünenler var ise Asgardia uzay devleti projesini duyduklarında muhtemelen afallayacaklardır.

Asgardia uzay boşluğunda oluşturulacak yeni yaşam alanına verilen isimdir. Asgardia’da aynen filmdeki gibi dünyadan görülebilecek bir yapı şeklinde olacak ve içerisinde insanlar yaşayacak.

Filmde dünya yaşanması çok zor bir ortam olarak gösterilmekteydi. Umarız Asgardia projesi gerçekleştirildiğinde dünyadaki yaşam filmde anlatılan yaşam kadar zor olmaz. Tabii ki böyle olmaması için biz insanların ve de devletlerin gerekli tedbirleri alması şarttır. Yoksa küresel ısınma ya da yaşanacak olası bir dünya savaşı dünyadaki yaşamı filmdekinden daha kötü bir hale getirebilir.

Uzay Boşluğunda Asgardia Fikri Nasıl Ortaya Çıktı

Asgardia fikri 2016 yılında Rus bilim adamı ve aynı zamanda ünlü bir iş adamı olan Igor Ashurbeyli tarafından ortaya atıldı. İlk ortaya atıldığı 2016 yılı Paris Uzay Konferansında bayağı ilgi çekmiş olacak ki kısa sürede yarım milyondan fazla insan Asgardia vatandaşı olabilmek için başvuruda bulundu.

Asgardia ismi köken olarak İskandinav Tanrılarından geliyor. İskandinav mitolojik tanrılarının yaşadığı efsanevi dünyalardan ismini alan Asgardia teknik olarak bir dünya devleti olacak fakat yaşam aynen Uluslararası Uzay İstasyonunda olduğu gibi uzay boşluğunda sürecek.

Aslında bu projenin gerçekleştirilmesi için bir hayli maliyet ve aynı zamanda zamana ihtiyaç olduğu ortada. Araştırmacılar da bu durumu kabullenmiş durumdalar. Fakat bir konuda ilk adım atılmadıktan sonra da o işe başlanamayacağı muhakkak.

Asgardia ile ilgili ilk uydu gönderimi 2017 yılında yapılacak. Bu uyduda Asgardia vatandaşlık hakkı kazanan dünya vatandaşlarının gönderileri de yer alacak. Kısacası Asgardia çalışmaları başlamış durumda.

Uzay Ülkesi Asgardia Devletinde Yaşam Nasıl Olacak

Asgardia hakkında biraz kafa yorduktan sonra insanların aklına bir sürü geliyor.

Mesela Asgardia’da yönetim nasıl olacak?

Asgardia’da yönetim dünyadakine benzer şekilde seçilmiş yöneticiler eliyle yürütülecek. Asgardia’da kullanılacak para birimi de bir diğer tartışma konusu. Forumlarda para birimi olarak Bitcoin farklı bir alternatif olarak göze çarpıyor.

Tabi ki Asgardia hakkında merak edilen tüm detaylar bunlar değil.

Mesela Asgardia vatandaşları dünyadaki vatandaşlık haklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklar. Aslında şu anda Asgardia ile ilgili birçok detay projenin resmi forum sayfalarında tartışılmakta. Asgardia uzay ülkesinde eğitim, yönetim ve diğer detaylar ile ilgili tartışmalar forum sayfalarında devam ediyor.

Tabii ki netleşen birçok bilgi de gün yüzüne çıkıyor. Mesela ülkenin bayrağı netleşmiş durumda. Ülkenin logosu ve maskotu da bilinen bir diğer özellik olarak öne çıkıyor.

Tarihin bilinen ilk uzay devleti olacak Asgardia’da eğer ömrümüz vefa eder ise neler olacağını yaşayarak öğreneceğiz. Ülkemizden de yoğun bir katılımın olduğu Asgardia projesi aynı zamanda uzay boşluğunda kalıcı yaşam üsleri kurmak ve buralarda belirli kurallar ile yaşamak konusunda ilk tecrübe olacak.

Yazar: Yusuf Kalınkara

etiketler: ilk uzay devleti, asgardia’da yönetim, asgardia vatandaşlık hakkı, asgardia vatandaşı olabilmek için, asgardia projesi, asgardia’da kullanılacak para birimi, uzay ülkesi asgardia, asgardia hakkında merak edilen tüm detaylar

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?