editor@webeditoryal.com

İngiltere Gündemi: Referandum ve Avrupa Birliği’ne Veda

ingilterede referandum

İngiltere Referandumda

 İngiltere’nin gündeminde Avrupa Birliği’nden ayrılmak var. David Cameron genel seçimler öncesi verdiği sözü tuttu.  23 Haziran’da yapılacak referandumda İngilizler, Avrupa Birliği’nin kaderini değiştirecek bir karara varabilir.

Son yıllarda İngiltere’de bazı Muhafazakâr Parti ve Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi milletvekillerinin AB’den çıkma çağrısı artmaya başlamıştı. Bunun üzerine David Cameron 2015 yılı Birleşik Krallık genel seçimlerinde başbakan seçilmesi durumunda bir referandum yapacağının sözünü vermişti.

Referandum karşısında İngiltere tam anlamıyla ikiye bölündü. Muhafazakâr Parti milletvekillerinin yaklaşık yarısı, bazı İşçi Partisi milletvekilleri ve Demokratik Birlik Partisi AB’den ayrılma taraftarıyken; Başbakan Cameron, İşçi Partisi, İskoçya Ulusal Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Galler’den Plaid Cymru AB’de kalınmasını savunuyor. Bunun yanı sıra Muhafazakâr Parti, kampanya sırasında tarafsız kalacağını açıkladı.

AB’den ayrılma taraftarı olanların birçok sebebi var. İngiltere’nin kendi siyasal bağımsızlığı ve egemenliğini tekrar elde etmesini isteyenler yaklaşık olarak halkın %50’si. Birleşik Krallık’ın Avrupa’ya her yıl yaptığı 19 milyar sterlin ödemesinin durmasını isteyen %50, aynı zamanda Hükümetin sınırlarda tekrar kontrol sahibi olmasını istiyor.

Diğer yandan AB’de kalmak isteyenler ise ekonomik olarak İngiltere’nin AB’ye bağımlılığının, AB’nin İngiltere’ye olan bağımlılığından daha fazla olduğunu söylüyor. İngiltere’nin ortak pazarda kalmak için zaten tüm AB koşullarını yerine getirme ve AB bütçesine katkı koyma zorunluluğu olduğunu söyleyenler Avrupa Birliği’nden ayrılmanın ekonomik olarak yarar değil zarar getireceği düşüncesindeler.

İngiltere Referandumu Bağlayıcı mı?

Yine de yapılacak referandumun sonuçları yasal olarak bağlayıcı olmayacak. Yani sonuçlarda ayrılmak isteyenler çoğunlukta çıksa bile bu hemen gerçekleşmeyecek, İngiltere’nin bir takım yasayı parlamentodan geçirmesi gerekecek.

Bunların yanında AB’den çıkış koşullarını müzakere etmeninse iki yıldan daha fazla olacağı düşünülmekte. Dahası, daha önce böyle bir olay yaşanmadığı için neler olacağı da biraz belirsiz. Diğer yandan İngiltere AB’de kalma yönünde karar verirse, 2016 yılı başında gerçekleşen görüşmelerde alınan kararlar uygulamaya koyulacak.

Bu anlaşma, İngiltere’ye Avrupa Birliği üyeleri arasında özel bir statü kazandıracak. Anlaşmada AB’den gelen göçmenlere verilecek sosyal yardımın 4 yıl gecikmeli verilmesi, AB’nin yetkilerini artıracak düzenlemelerin İngiltere’yi kapsamayacak olması gibi İngiltere lehine birçok madde bulunuyor.

Başkan Cameron’ın AB’de kalmak istemesinin başlıca sebeplerinden olan anlaşma aynı zamanda İngiliz Şirketlerinin Avrupa içine taşınmaya zorlanmasının durdurulmasını ve İngiliz işletmelerinin Euro bölgesi dışında oldukları için ayrımcılığa uğramamalarını sağlayacak. Birleşik Devletler başkanı Barack Obama da İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmaması gerektiği düşüncesinde.

Referanduma birkaç gün kala açıklanan anket sonuçlarına göre %53 kalma taraftarıyken %46 Avrupa Birliği’nden ayrılma taraftarı. Daha önce yapılan anket sonuçlarına göre ‘kalalım’ oyları 5 puan yükselişteyken ‘ayrılalım’ oyları 3 puan düşüşte. Puanlarda son günlerde meydana gelen ufak değişimlerin sebebinin ise Avrupa Birliği’nde kalma taraftarı olan İşçi Parti’si milletvekili Jo Cox’un öldürülmesi olduğu düşünülüyor.

Anahtar Kelimeler: David Cameron, İngiltere Gündemi, Referandum, Anket Sonuçları, Avrupa Birliği’nden ayrılma, İngiliz Şirketleri, Jo Cox, Özel Statü

Yazar: Sarp Doruk

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?