editor@webeditoryal.com

İnternet ve Mobil Teknolojilerin Satın Alma Psikolojisine Etkileri

internette kullanıcı eğilimleri ve satın alma psikolojisi

İnternette Kullanıcı Eğilimleri ve Değişen Satın Alma Psikolojisi

Yıl 2015 ve bugün markaların özenle yaklaştıkları “internette kullanıcı eğilimleri” gibi bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Hayatımıza bir anda giren, girmesiyle yaşantımızı bu kadar farklılaştıracağını tahmin bile etmediğimiz cep telefonları ile tanışalı 15 yılı geçmedi. Önce antenliden antensize geçerken, büyük cebe sığmayanından küçük boyutlu olanı üretilirken, küçük olanlarda parmaklarımız doğru tuşa zar zor basarken, bugün müzelik sıfatını alan tuşlu cep telefonları yerini 7’den 70’e herkesin kullandığı dokunmatik cep telefonlarına bıraktı. Daha tanınır tabirle “Akıllı Cep Telefonları”na…

Akıllı cep telefonları, operatörlerin internet erişimini dünyanın her yerinden desteklemesi, telefon üretici firmaların mobil işletim sistemleri üzerinde çalışmalarını arttırması, hayatı kolaylaştıran mobil uygulamaların kullanımının yaygınlaşması ile beraber çok kısa bir sürede günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip oldu. İşte bu durum, insan hayatında farklılık yaratan mobil teknolojilerine verilen önemin artmasını beraberinde getirdi.

İnternet, Mobil Teknolojiler, Artılar ve Eksiler…

Mobil teknoloji dünyası  tüketiciye oyun, eğitim, eğlence, sağlık, gibi birbirinden farklı alanlarda kişiselleştirme imkânı tanımakla beraber, haber, finans, güvenlik, ulaşım ve alışveriş alanlarında da kullanıcıların dünyalarını bir avuç içinden yönetmelerine olanak sağlıyor.

Tüketiciler, mobil teknolojilerin sağladığı mobil uygulamaların yüksek bağlantı hızı ile desteklenmesi ile beraber;

> Mobil cihazıyla, sosyal ağlarda gezinebilir, alışveriş, bankacılık, vb. işlemlerini halledebilir…

> Güvenlik, konum bulma gibi  uygulamalarını çok daha etkili kullanabilir…

> Bir kaza anında en yakın hastaneyi bulabilir…

> Sağlık problemlerinde ya da şiddet, kapkaç, hırsızlık gibi sorunlarda bile ilgili merkezdeki sağlık personeli, güvenlik personeli ya da yakınlarından hızlı bir destek sağlayabilir…

> Sinema biletini satın alabilir…

> Uçağa binmek için cep telefonundaki barkodu okutabilir…

> Alışveriş uygulamaları ile fiyat indirimlerinden, kampanya bilgilerinden anında haberdar olup, dolaşma veya taşıma zahmeti olmaksızın siparişlerini evlerine ulaştırılmış olarak alabilir…

Kısacası mobil teknolojiyi kullanarak zaman ve para tasarrufu yapabilir.

Mobil teknoloji uygulamaları ile, ihtiyaç duyduğu ya da ihtiyacı olmadığı halde bir takım özendirme (promosyon) etkinlikleri aracılığıyla ihtiyaç duyduğu algısı ile, internette kullanıcılarının eğilimleri oluşturuluyor ve satın alma psikolojisi içerisine sokuluyorlar.

Bu durum ürün tedarikçileri ve ekonominin canlı tutulması açısından olumlu ivme yaratıyor elbette. Ne var ki internet kullanıcılarının bir yandan gerçek ihtiyaçları ile isteklerini ayırt edememesine yol açabiliyor. Diğer yandan dünyasını elindeki mobil aygıt ile yönetebilen internet kullanıcısını, her tür tedarikçiye erişim kolaylığı ve hatta neredeyse her seferinde kredi kartını bile çantasından çıkarması gerekmeden para harcayabilmesi nedeniyle, tutumsuz ve müsrif bir kullanıcı haline getirme riskini de barındırıyor.

Mobil dünyanın getirdiği kolaylıklardan yararlanırken, kullanıcı sahip olduğu avantajı dezavantaja dönüştürebilir. Olumlu kullanıcı eğilimleri yarattığı gösterilen bu teknolojik gelişmelerin, tüketicilerin satın alma psikolojileri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltacak olan yine bilinçli tüketicilerdir.

Yazar: Yudum N.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?