editor@webeditoryal.com

İnternetten Satışlara Başlamak için Geç Kalmayın, Burayı Okuyun ve Başlayın

Firmanızı İnternetten Satışa Başlatmaya Ne Dersiniz?

Eleştirilen tüm yanlarına rağmen çağımızın internet çağı olduğunu sonunda kabullendiniz. Tecrübeli olduğunuz mevcut işinizde eksik bir şeyler keşfettiniz. Belki de artık daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsunuz. Bu yüzden bir firmanın ürünlerini internetten satışa sunmak için yapması gerekenleri merak ediyorsunuz. Size başlangıç için izlenecek yolları ve birkaç püf noktasını söyleyeceğim.

E-ticaret Sitesi Oluşturmak

Hâlihazırda ürünleriniz olduğuna göre tedarikçi arayışına gerek duymayacağınız için doğrudan e-ticaret sitesi kurulumu aşamasına başlayabiliriz. Bunun için piyasadaki e-ticaret yazılım paketlerinden edinebilirsiniz. Teknolojik, güvenilir ve garantili olmasının yanında size sitenizin kullanımı konusunda teknik destek sağlar.

E-ticaret siteniz için bir alan adı belirlemeniz gerekir. İlgi çekici ve orijinal isimler kullanabilir, mevcut firma isminizi de tercih edebilirsiniz.

Alan adını belirleyip altyapıyı da oluşturduğunuza göre artık ürünlerinizi sitenize eklemeye başlayabilirsiniz. Burada önemli birkaç nokta var. Fotoğraf, ürün, fiyat ve stok bilgisi olması gereken bilgilerdir. Ürünü detaylıca gösteren kaliteli fotoğraflar kullanmaya özen göstermelisiniz. Ürün açıklamasını müşteri olsanız neleri merak ederdiniz diye düşünerek eklemenizde fayda var. Ne kadar detay, o kadar hatasız satış demektir. Fiyatın yanında ödeme seçenekleri ve kargo bilgileri olsun. Özellikle kargo fiyatı konusunda şeffaf olun. Sonradan ortaya çıkan kargo fiyatları müşteriyi alışverişten soğutur.

Müşteriye Nasıl Ulaşacağım?

E-ticaret sitenizi kurduğunuza göre firmanızın ürünlerini internetten satışa sunmak için müşterilere ulaşmanız gerekiyor. Bu aşamayı şöyle düşünebiliriz: Artık dükkanınızda beklemek yerine müşteriye gidecek ve bir nevi ‘çığırtkanlık’ yapacaksınız. Geniş kitlelere ulaşabilmek için arama motorları ve sosyal medyaya başvurabilir, fiyat karşılaştırma sitelerini kullanabilirsiniz. Sitenizin adını duyurabilmek için trafiği yüksek olan mevcut sitelerde mağaza açabilirsiniz. Güncel olmak için sitenizdeki ürünlerin tanıtımını yapacağınız, ilgi çekici hikayeler anlatacağınız, müşteriyi sitenize yönlendirecek bir blog oluşturabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri çekmek kadar müşteriyi elde tutmak da e-ticaretin rekabetçi piyasasında önemli. Malum, insanlar zamandan tasarruf ve alışveriş kolaylığı sebebiyle internetten alışverişi tercih ediyor. Bu yüzden sipariş aşamasında ve sonrasında işleri zorlaştırmamak gerek. Öncelikle ödeme aşamasında çeşitlilik bulunmalı. Bunun için havale, EFT, kredi kartı ile online ödeme, kapıda ödeme gibi seçenekleri bulundurun. Bunlar için banka hesabı açmalı, bankalara sanal pos başvurusu yapmalı ve kargo firmalarıyla anlaşmalısınız. Ödeme sürecinizi mümkün olduğunca basit tutun. Ne kadar az ödeme adımı olursa o kadar iyi. Müşteriler karmaşık ödeme adımlarından sıkılacaktır.

Satış sonrası desteğinizi mutlaka geliştirmelisiniz. Müşteri hizmetlerini aktif tutun. Müşteri kargo takibi yapabilmeli, dilediğinde size ulaşabilmeli, iade işlemlerini basitçe yapabilmeli, hatta ürünü değerlendirebileceği bir ankete ulaşabilmeli. Ürünlerinizin yorum bölümleri olursa hem daha çok müşteri çekmenizi sağlar hem de müşterilere fikirlerinin sizin için değerli olduğunu hissettirmiş olursunuz.

Hayırlı İşler

Firmanızın ürünlerini internetten satışa sunmak için girdiğiniz bu yolda birkaç önemli adımla firmanızın adını daha çok duyuracak ve satışlarınızı artıracaksınız. Günümüzde insanlar internetten alışverişi tercih ederken, siz de sadece güncel ve devinimli kalarak bu sektörde kendinize yer bulabilirsiniz. Haydi, başlamak için ne bekliyorsunuz?

Yazar: Gizem Dinçer

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?