editor@webeditoryal.com

İşinizi İnternetle Nasıl Geliştirebilirsiniz

işinizi geliştirin

Siz kendinize inanın, başkaları size inanacaktır…” Tacitus

İnternetin Önemi ve Algılanışı

Günümüz dünyası, uzun yıllardır insanoğlunun geliştirdiği teknoloji ve düzenin son şeklinden ibarettir. Bu bakımdan küresel anlamda dünya; “modern dünya” olarak, yaşadığımız çağ da “teknoloji çağı” olarak adlandırılmaktadır. Bunun en önemli sebebi, artık tüm legal ve illegal, resmi ve gayri resmi işlerin teknoloji aracılığıyla yapılıyor olmasıdır. Devletlerin evraklarından, iş dünyasının bilgi birikimine… Bankaların şifrelerinden, bireysel kullanıcıların hesaplarına kadar tüm şifre, bilgi ve belgeler internet aracılığıyla korunmakta ve depolanmaktadır. Bu bakımdan yaşadığımız bu dönem, internetle uyum sağlamadan işlerinizi kolayca geliştirebileceğiniz bir zaman dilimi değildir.

Etraflıca bakıldığında rahatlıkla görülebilir ki global ekonomik piyasayla eklemlenmiş tüm piyasa ve pazar aktörleri, internete hızlıca uyum sağlamış ve önemli oranda yatırım yapmış firmalardır. Bu da bize internetin çağımızdaki önemini ve nasıl algılanması gerektiğini göstermektedir. İnternet, her alanda ve her anlamda gelişimin en kolay gerçekleştiği ve sınırları olmayan bir platformdur.

İnternet Üzerinden İş Geliştirme

Kitle iletişim araçlarının gelişmediği dönemlerde en fazla kazancı, şube sayısını sürekli arttıran veya en büyük mağazaya sahip olan firma ya da kişiler elde ederken, günümüzde bu durum ciddi oranda değişmiştir. Bunun başlıca nedeni insanoğlunun, herhangi bir mağaza dahi açmadan alış-veriş yapabildiği bir teknolojiye sahip olmasıdır.

İnternet ortamı, sıfırdan iş kurmak ve mağaza açmak için uygun bir ortam olmakla birlikte mevcut işlerinizi geliştirmek, reklamınızı yapmak ve kendi meslekî dünyanızdaki konumunuzu korumak açısından da kritik öneme sahiptir. Şu anda kendi sektöründe öncü firmaların büyük bir kısmı interneti erken keşfetmiş veya bu alana yüklü yatırım yapmış olan firmalardır. Bu bakımdan internet ortamı işinizi geliştirmek için kaçınılmaz bir yerdir.

İşinizi internet, web sitesi veya blog aracılığıyla geliştirin

Söz konusu internetten iş geliştirmek olunca, yaptığınız işin türü çok da önemli değildir. Burada önemli olan internet kanallarının doğru yöntem ve tekniklerle kullanılıp kullanılmadığıdır. Yaptığınız iş ister hazır giyim, ister hazır gıda, ister el emeğine dayalı üretim, ister evinizde çoğaltarak ürettiğiniz evcil hayvanlar, çiçekler vs. üzerine olsun, internet ortamı tüm bu işlerin geliştirilmesi için bir fırsattır. Örneğin alım-satım yapan bir ticari işletmeye sahipsiniz: ürünlerinizin fotoğraflarını sade bir arka plan kurgulayarak çekmeniz ve internete yüklemeniz yeterli. Sıfır ve ikinci el eşyaların, ürünlerin veya hizmetlerin satıldığı hızlı alış-veriş siteleri bu işleminiz için en uygun ortamlardır. Ayrıca müşterilerle olan ilişkilerinizi de bu platformlar sayesinde geliştirme ve sürdürülebilir kılma imkanınız vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz aracı sitelerde satış yapabileceğiniz gibi, kendi sitenizi açarak da ürünlerinizi veya hizmetinizi pazarlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli ücretsiz bloglarda kendi adınıza açacağınız bir blog da rahatlıkla kişisel web sitesinin yerini tutacaktır. Bu üç seçenekten herhangi biri büyük ölçüde işinize yarayacaktır. Seçim sizin. Siz kendinize inanın, başkaları da size inanacaktır.

Yazar: A.Kadir Tartılacı

anahtar kelimeler: internette iş, iş geliştirme, işinizi geliştirmek

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?