editor@webeditoryal.com

İşte Obezite Çözümleri

webeditoryal yazarı büşra y.

Obezite, vücutta normalden çok daha fazla oranda yağ olması ve bu yağların birikmesi durumuna denir. Yani metabolik bir düzensizliktir. Ülkemizde obezite oranı %30,3’tür.* Bu rakam aynı zamanda çok ciddi bir beslenme bozukluğunun belirtisidir. Peki, obeziteden korunmak için dikkat edilebilecekler ve obezite çözümleri nelerdir?

İşte obezite çözümleri..

Obeziteyle mücadele etmede kişiye bazı sorumluluklar düşer. Obezite çözümleri başında dikkat edilmesi gereken öncelikle yiyecek ve içecek konusunda yapılması gereken kısıtlamalardır. Ancak bir diyet söz konusu olmaksızın, beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekmektedir.

Yani her şeyin başı sağlıklı beslenmeyle geliyor. En başta Fast-food tüketiminden uzak durulmalı, asitli ya da karbonhidrat ağırlıklı içeceklerden kaçınılmalıdır. Gazoz, kola, yoğunlaştırılmış meyve suyu gibi içecekler çok fazla miktarda şeker içerdiğinden obeziteyi tetikler. Daha çok sebze ve yoğurt yemeye özen gösterilmeli beslenme alışkanlığı bu şekilde olumlu olarak değiştirilmelidir. Yoğurdun içinde bulunan kalsiyum, yağ yakımını sağlar. Yağ, un, tuz, şeker gibi gıdalar mümkün olduğunca azaltılmalı, hatta kullanımı tamamen kaldırılmalıdır. Aynı zamanda tatlı tüketimi azaltılmalı ya da daha hafif tatlılar tercih edilmelidir. Bu durumda oluşabilecek tatlı krizlerini önlemek için kuru kayısı tüketilebilir.

Obezite çözümleri elbette sporla da ilgilidir. Bir obezite hastasının kesinlikle spor gibi bir eylemde düzenli olarak aktif olması gerekmektedir.

Mesela kişiyi yormayacak şekilde yürüyüş, yüzme, merdiven çıkma, ağırlık kaldırma, tempolu yürüyüş gibi. Ancak dikkat edilmesi gereken başka bir husus 30 dakikalık egzersizden sonra aniden durulmamalıdır. Yapılan egzersizin temposu düşürülerek spora son verilmeli, spor esnasında atıştırılmamalıdır.

Bunun yerine kurutulmuş meyve tüketilmelidir. Bu kandaki şeker oranını düzenlemeye yardımcı olur ve olası bir bayılma riskini ortadan kaldırır. Obeziteden korunmak isteyenlerin yapması gereken bir başka şey ise uyku düzenine dikkat etmektir. Kişi çok uykusuz kalmamalı ya da çok uyku halinde olmamalıdır. Zira uykusuzluk bünyenin stres altında kalmasına sebep olur ve metabolizma stres altındayken daha fazla yağ üretir. Fazla uyku halinde olmaksa kişinin beslenmeyle ilgili olan problemini tetikler ve daha fazla yeme ihtiyacı hissettirir.

Her gece sekiz saat uyumaya özen gösterilmeli ve uyumadan 2 saat önce kesinlikle yeme içme eylemine son verilmelidir. Böylece tıka basa tok yatmamanız sağlanır ve bu durumda vücut siz uyurken kalori depolamaz.

Obeziteden korunmak ve kurtulmak için gereken en önemli şey iradedir. Kişi iradesini kullanmayı başarmışsa bu yolu yarılamış demektir.

Yazar: Büşra Y.

* Türkiye Halk Sağlığı Kurumu verileri
0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?