editor@webeditoryal.com

İyi Bir Yazı Yazmak İçin Püf Noktaları

yazı yazmak ve iyi bir yazı yazmak

Yazı Yazmak – İyi Bir Yazı Yazmak

Aslında yazı yazmak her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de kimisi için zor ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Yazı yazmaya başlandığı zaman tek cümle bile kuramaz hale gelmemek ve istediğimiz gibi iyi bir yazı yazmak için bilinmesi gereken birkaç püf nokta var.

Ufak Notlar

Ne hakkında yazacağımızı bilmemiz ve yazı ortasında uzun düşüncelere dalmamak için bir kâğıda ufak notlar almakta fayda var. Bu notlar yazılacak konunun alt başlıklarını oluşturmalıdır.

Konu Bütünlüğü

Yukarıda yazıldığı üzere ufak notlar sayesinde konu bütünlüğü de korunmuş olur ve cümleler içinde boğulmaktan kurtulmuş olunur. Öte yandan yazının akışı da okuyucu için önemlidir ‘sağ kulağı sol el ile tutmaya ne gerek var!’

Samimiyet

Belki de okuru en çok etkileyen kısım budur; ‘samimiyet’. Her şeyden önce samimi olmak gerekir çünkü okuyucu okurken Âdem-i bir biçimde farkında olmadan yazıya inanmak ister ve samimi bir yazar arar.

Bu yüzden samimi bir yazı yazmak okuyucuyu yazara bağlayan kısımdır. Fakat samimi olayım derken okuyucu-yazar mesafesini korumakta da fayda var. Peki, nasıl yapacağız? ‘bildiğimiz üzere’ yerine ‘bildiğiniz üzere’ gibi ufak ayrıntılara dikkat ederek okuyucu ile olan mesafe korunmuş olacaktır.

Klişe Olmayın

Medyada çok kullanılan klişe cümleler kullanmayın. Farkınızı ortaya koyun sonuçta yazarsınız. Örneğin; ‘birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde’ gibi çok fazla kullanılan cümleler kurmaktan kaçının. Kısacası herkes olmayın!

Türkçe Kelime Kullanmaya Gayret Edin

Batı özentiliğinin azdığı bu günlerde yabancı kelimeler kullanmak moda olmuş durumda. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun dediği gibi ‘Türkiye’ye geldiğimde hala yurt dışındaymışım gibi hissettim!’. Evet mağaza tabelalarının neredeyse hepsi yabancı isimlerle yazılmış durumda.

Sizler de özenti görünmek istemiyorsanız kullanabildiğiniz kadar Türkçe kelime kullanın. Hem bu sayede Türkçenin korunmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Ve de en son olarak yazı bittikten sonra düzenleme yapmak gerekir. Fakat bu düzenlemeyi hemen yapmayın beyninizin kendini toparlamasına izin verin. Birkaç saat dinlenmekte fayda var. Hatta bir sonraki gün de olabilir. Bu şekilde akıcı, samimi, olgun ve iyi bir yazı yazmış olursunuz.

Yazar: Ferhat T.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?