editor@webeditoryal.com

“Kadın Mühendis Olur Mu?”

kadın girişim

Kadınların İş Hayatındaki Yeri

Geçtiğimiz hafta içinde internette Gazzeli üç kadın mühendisin, demir atıklarını kullanarak kendi kendini onaran asfalt üretmeyi başardığı haberi yayıldı. Bu bilginin haber değeri neresindedir? Burada aslında ‘Gazze’, ‘kadın’ ve ‘mühendis’ kelimelerinin altı çizilidir.

Gazze dünyanın gündeminde çatışmasız günü geçmemesi, yıllardır işgal altında olması, kimi zaman mağdurluğuyla konuşulan kimi zaman da eleştirilen bir şehirdir ve belki de ilk kez bilimiyle gündeme düşmüştür. İnsanlara bu ülkede de üniversiteler olduğunu, bu ülkede de bilimle uğraşıldığını, bu ülkede de kadınlar olduğunu hatırlatmıştır bir nevi. Hem de birinci dünya ülkelerini şaşırtacak bir sürdürülebilir projeyle.

“Kadın Mühendis Olur Mu?”

Kadın ve mühendis kavramları ise hâlâ yan yana gelmesiyle insanları şaşırtan sözcüklerdir. Üniversitelerin bu bölümlerinde okuyan öğrenci profilinde bu farklılık göze çarpıyor. 2015 yılında mühendisin en iyi erkeklerden olabileceğine ve kadınlara yakışmadığı gibi iddialara karşılık Twitter’da yapılan eylemde, dünyanın çeşitli yerlerinden kadınlar mühendis olduklarını söyleyerek buna karşı çıktıklarını ifade etmişlerdi.

Ülkemizde Kadınların İş Hayatında Desteklenmesi

Sanayi devriminden bu yana kadınlar iş hayatının içinde olmasına rağmen bazı meslekler konusunda önyargılar maalesef hala sürüyor. Hatta kadınlar kimi çevrelerce ayıplanıyor, küçümseniyor.

Ülkemizde de bu durum yaşanmakta olduğu için, devlet, firmalar bazı dernek ve kuruluşlar kadınların iş hayatında daha fazla yer alması için uğraşıyor. Bunların pek çoğu henüz, kadınların evden çalışabilecekleri el sanatları tarzı meslekler olsa da, birtakım iş kurmaya ve “kadınlara yakışmayan” mesleklere teşvik projeleri de var.

Son zamanlarda mesela Filli Boya’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İŞKUR ortaklığında oluşturduğu kadın boyacılar yetiştirmeyi amaçlayan projesi kadın istihdamını amaçlıyor. Ayrıca İŞKUR da kadın girişimcileri desteklemeye önem veriyor.

TÜSİAD da kadınların iş hayatında olması gerektiğine dair kamu spotu yayınladı. Bu yayınların öncelikli amacı, kadınların iş hayatında olmasını engelleyecek kültürel alt yapıyı değiştirmek.

Ülkemizde kadınlara karşı öncelikle aileden gelen engellemeler kadınların önce okumasını, sonra da iş hayatında yer almasını ciddi ölçüde etkiliyor.

Bundan başka, çalışabilecekleri sektörleri de kısıtlıyor, bu da kendilerini gelişmelerini ve kendilerine olan güvenlerini olumsuz etkileyerek, bu alışkanlık ve geleneklerin sonraki nesillere aktarılmasına sebep oluyor. Bu durum gelişmiş ülkeler arasında Türkiye’yi arka sıralara düşürüyor.

Bir çocuğun gelişebilmek için hem annesinden hem de babasından öğrenecek şeyleri vardır. Kadınların iş hayatında yer almaması, onların kızlarının da iş hayatında tutunamayacakları anlamına gelir. Bu da aslında gelişme yolunda ivme kaybı demektir. Çünkü Gazze’deki kadınlar gibi pek çok kadının potansiyellerini gerçekleştirememeleri ve dünyayı değiştirebilecekken evden çıkamamaları yine zararın topluma yazılmasını kaçınılmaz hâle getirecektir.

Anahtar kelimeler: kadın, mühendis, Gazze, iş hayatı, kadın istihdamı, kadın girişimci

Yazar: Meltem Aydaş

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?