editor@webeditoryal.com

Kitap İnceleme: Emrah Serbes ile Erken Kaybedenler

emrah serbes kimdir

Erken Kaybedenler Kitap İncelemesi ve Özet

Erken Kaybedenler kitabı, Emrah Serbes’in 2009 yılında çıkardığı, hikayelerini topladığı kitabıdır. Emrah Serbes her kitabında olduğu gibi bu kitabında da çok değinilmemiş konulara yer verirken, baskıcı ailelerde büyüyen, zor çocukluk atlatmış erkek çocukların sesi oluyor. Öncelikle Emrah Serbes kimdir ona kısaca bir bakalım.

Emrah Serbes Hakkında

Emrah Serbes 1981’de Yalova’da dünyaya geldi. Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nu yarıda bıraktı; Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Öğrencilik yıllarında BirGün gazetesi için söyleşiler yazdı. Radikal2 için tiyatro oyunları yazdı. İlk kitabı bir zamanlar televizyon dizisi de olan “Behzat Ç. Her Temas Bir İz Bırakır”dı (2006). Onu bu kitabın devamı olan “Son Hafriyat” (2008) takip etti. Daha sonra 2009’da “Erken Kaybedenler”i yazdı. Ardından, “Deliduman”ı (2012) en son olarak “Hikayem Paramparça” (2024) kitabını yayınladı.

Erken Kaybedenler’in konusu

Erken kaybedenler sadece erkeklerin sesi olmamakla beraber, derin duygular içeren düşündürücü bir kitaptır. Erkek çocuklarının yaşadığı zorluklar ana konusu olmakla beraber, susturulan seslerin de yükselmesini anlatır.

Erken Kaybedenler’in içindekiler

-Ananemin son ölümü

-Zannettiğin gibi değil

-Korhan abinin kız kardeşi

-Denizin çağrısı

-Cahide

-Üst kattaki terörist

-Alçakgönüllü arzular

-Kimi sevsen çıkmazı

Anneannemin son ölümü

Erken kaybedenlerin ilk hikayesinde, küçük bir çocuğun ailesini trafik kazasında kaybetmesi sonucu, ananesiyle yaşamaya başlamasıyla, yaşadığı maceralardan bir kısım verilmiştir. Ananesiyle beraber yaşarken ansızın ananesinin hastalanması sonucu istemeyerek teyzesinde kalan çocuk, ananesinin öldüğü şakası yapılarak üzüntüye mahkum edilir. Gerçeği öğrendiğinde ise teyzesiyle kavgalar eder.

Zannettiğin gibi değil

Bu hikayede ise bir çocuğun bara gidip abisinin sevgilisiyle karşılaşmasını konu alan bir metne yer verilmiştir. Abisinin her yerde onu aramasına karşın, bar taburesinde oturan kardeşi, abisi tarafından barda bulunduğunda üzülür. Onunla dertleşmeye başlar.

Korhan Abi’nin kız kardeşi

Mahallede futbol oynayan çocukların, bir anda Korhan’ın kız kardeşinin büyüdüğünü görmeleriyle, ona dokunmak istemelerini anlatan hikayedir. Kitabın ders verici içeriğine sahip olan bu hikaye, günümüzle de bağdaştırılır. Erkeklerin kadınları ne şekil bir obje olarak gördüğü küçük çocuklar üstünden yürütülerek yazarca okurlara mesaj verilmek istenmiştir.

Deniz’in çağrısı

Ailesiyle yaz tatiline giden ufak çocuğun, kendine verilen bazı sorumluluklara kulak asmayıp, sahilde oyunlar oynamasıyla anlatılan bir hikayedir. Sahildeki küçük kızla arkadaş olup kumdan kale yaparlar ve olay gelişir. Her daim yanlarına gelen kızın erkek kardeşi kalelerini bozar, burada verilmeye çalışılan mesajın küçük çocuğun hayatta başımıza gelen şeylerle bağdaştırıldığıdır. Biz ne zaman bir şey yapmaya çalışsak hayatın karşımıza çıkardığı sorunlar nedeniyle tamamlayamadan bozulmasıdır.

Cahide

Cahide adındaki kız, hikaye kahramanının komşusudur. Güzel bir kız olduğu için mahallenin ufak çocukları ona aşık olmuştur. Hikayenin kahramanı, balkonlarının bitişik olmasını fırsat bilip Cahide ile sohbet eder. Böylece hikaye gelişir.

Üst Kattaki Terörist

Abisi şehit olan çocuğun, teröristlere karşı duyduğu kinden dolayı üst kattaki üniversite öğrencilerini terörist sanıp onları öldürmek istemesidir. Onların yanına çıkıp terörist olup olmadıklarını anlamaya çalışır. Gün gelir ve çocuklar evine dönmek zorunda kalır. Aralarında geçen husumet anlatılır.

Alçakgönüllü Arzular

Bir üniversite öğrencisine aşık olan çocuğun öyküsü ve aklındaki düşünceler anlatılır. Yazarın buradaki içtenliği okurlarca ilgi çekmekle beraber, anlatım şekli samimi ve komedya şeklindedir.

Kimi Sevsem Çıkmazı

Bir kıza aşık olan baş karakter, kızın sevgilisini dövmek için uğraşır. Kız onu sevmediğinden çeşitli yöntemler deneyerek kıza kendisini sevdirmeye çalışır. Hikaye böylece devam eder.

Yazar: Elif Albayrak

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?