editor@webeditoryal.com

Kitap ve Okumanın İnsan Üzerindeki Etkileri

kitap okumak

Kitap okumak insanın hayatını değiştirebilen yegâne alışkanlıklardandır. Kitap okuyup hayatı değiştirebilmek pek ala mümkündür. İnsan yaşamı boyunca kısıtlı bir zaman içinde edinebileceği tecrübelerin yanına bir de kitapta okuduğu tecrübeleri ekleyerek yere daha sağlam basmayı kendisi için mümkün kılar.

Çocukluk çağından itibaren edinilmesi gereken bir alışkanlık olan kitap okumak; hayatı zenginleştirmenin, hayal gücünü geliştirebilmenin en güzel yoludur. İçinde yaşadığımız zamanı daha iyi tanıyabilmek için muhakkak yaşadığımız zamana ettiğimiz şahitlik yeterli olmayacaktır. Bugünü ve yarını tanıyabilmek için okumak en iyi kılavuzdur.

Okumak başka dünyalara açılan bir kapıdır. Birçok olaya ve insana tanık olmanın en güvenli yoludur. İnsan okudukça önüne açılan her yolu daha iyi idrak edebilmek için deneyim kazanır. Birçok yaşama kendi duyguları ile eşlik edebildiği için gerçek yaşamda da insanlara daha vicdanlı ve merhametli yaklaşır.

Televizyon ve internetin hâkim olduğu günümüzü sadece izleyerek tanımak bizi tek tipliliğe itmektedir. Herkesin birbirine benzer tutumlar sergilediği çağın insanları benzer etkinlikler ile zamanını geçirmekte, aynı yerlere gidip aynı yiyecekler yemektedirler.

Kitap Okumanın Faydaları

Yaşamın tekdüzeleşmesinin sebebi ‘sosyal kabul görme’ isteklerinin sonucudur. Manevi dünyası kötüleşen, tabiatla olan bağlantısı kopan ve her insanda görülen çağın hastalığı olan yalnızlığı gidermek için kitap okumak gerekir. Bunu engelleyebilmek kabil olmasa da bir nebzede olsa önüne geçmek için başka hayatlara açılan kitapları elimize almalıyız. Zira okumak dayanışmayı arttırır ardından gelen güven ve sevgiyi geliştirir.

Günümüz kitap okuma oranlarına şöyle bir baktığımızda kişi başına düşen kitap sayısı iki yıl önce 7 iken bu yıl 8’e yükselmiştir. Dünyada ise 11. sırada yer alan Türkiye için bu sayı oldukça ümit verici gözüküyor. Araştırmalar sonucunda kitap okumanın insan üzerindeki etkileri gün geçtikçe artmaktadır.

Zamanımızı güzel geçirmenin yanı sıra kelime dağarcığını geliştiren kitap okumak beynin yapısal özellikleri üzerinde de geliştirici özellikler sağlar. Beyindeki kan akışını arttırdığı için beyindeki hücreleri korur. En bilinen faydaları yanında insanın ömrünü iki yıl uzattığı da ortaya çıkmıştır. Bütün bunları göz önüne alarak kitap okumanın öneminin bilincine varmalı ve günlük bir alışkanlık haline getirmeliyiz.

anahtar kelimeler: kitap, kitap okumak, hayat, insan, kitap okumanın faydaları, kitap okumanın insan üzerindeki etkileri

Yazar: Buse Arslan

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?