editor@webeditoryal.com

Kök Hücre Tedavisinde Umutlar: Diyabet Artık Uykularımızı Kaçırmayacak

insülin tip 1 diyabet

Diyabetin Çözümü Kök Hücrede Saklı

Bilindiği üzere diyabet ülkemizde birçok hastanın muzdarip olduğu sağlık sorunlarının başını çekiyor. Günümüzde bu konu üzerinde yapılan çalışmalar temel odakta dışarıdan insülin verilmesi veya diyabetin tipine göre insülin direncini kırmaya yönelik oluyor. Bununla birlikte bilim adamları son zamanlarda her konuda olduğu gibi diyabet hastalığı açısından da kök hücreyi tedavide deniyorlar. Üretilen kök hücreler pankreasta beta hücrelere dönüşüp yeterli insülin salgılamaya hazır depolara çevriliyor. Kısacası bu yöntemle dışarıdan hazır olarak insülin vermek tarihe karışmakta ve diyabet hastalarının böyle bir zahmetten ömürlerinin sonuna kadar kurtulma imkanları doğuyor.

Bugüne kadar kök hücre yöntemi neden düşünülmedi?

Aslına bakarsanız uzun zamandır üzerinde çalışılan bir yöntemden bahsediyoruz fakat üretilen beta hücreleri maalesef yeterli insülin salgılayan konuma eriştirilemedi. Son zamanlarda yapılan araştırma sonuçlarına göre ERRy adlı bir reseptöre sahip hücrelerin daha anlamlı seviyede insülin salgıladığı görüldü. Bu reseptörün erişkin çağdaki insanlarda daha yüksek seviyede bulunup insülini pozitif anlamda arttırıcı bir etkiye sahip olduğu anlaşıldı.

Tıp dünyasının kabul ettiği gibi insülin salgılanması ciddi anlamda büyük bir enerji gerektiriyor. İşte tam da burada ERRy reseptör proteini devreye giriyor. Bu reseptör vücutta enerji için kullanılan temel organik maddelerin daha çok sayıda enerji organelimiz olan mitokondriye yönlenmesini sağlıyor. Böylece daha büyük bir enerji ortaya çıkmakta ve insülin salgısı buna paralel olarak artıyor.

Diyabet hastalığı bilindiği üzere ana şemada 2 farklı tipten oluşur. Tip 1 diyabet vücutta herhangi bir sebeple insülin azlığı olarak tarif edilebilir. Tip 2 diyabet ise üretilen insülinin periferdeki hücrelerde dirençle karşılaşıp işlevsiz kalması olarak özetlenebilir. Kök hücre yöntemi bu kısa tanımlamalardan da çıkarım yapılabileceği gibi, insülini arttırmaya yönelik bir işlevi icra ettiği için daha çok tip 1 diyabet hastaları için işlevsel görünmektedir.

Şimdi Nasıl Bir Yol İzlenecek

Bundan sonra yapılacak çalışmaların bu reseptörü içeren kök hücrelerin arttırılması yönünde olacağına dair hiç şüphe yok. Bu yöntemin yaygınlaşması tabi ki bir takım ticari anlaşmalar ve sözleşmeler sonunda olacaktır. Ülkemize bu kök hücrelerle zenginleştirilmiş yeni nesil beta hücrelerinin ürettiği insülin yöntemi ne zaman gelir bilinmez. Fakat bu yöntem ülkemizdeki diyabet hastalarının yaşam standartlarını yükseltmek adına büyük umut vaat ediyor.

Anahtar kelimeler: insülin, diyabet, kök hücre

Yazar: Özgür Özay

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?