editor@webeditoryal.com

Makale Yazarlığı ve Özgün İçerik Yazmak O Kadar Kolay mı

özgün ve kaliteli makale yazmak

Makale Yazarlığı Nedir

Makale yazarlığı internet gelişip günümüzdeki halini alınca ortaya çıkan içerik sektörünün doğurduğu yeni sayılabilecek bir iş kolu. İnternet siteleri, SEO adı verilen Arama motoru optimizasyonu sisteminin getirdiği zorunlukla türleri ne olursa olsun özgün ve kaliteli içeriğe ihtiyaç duyarlar.

Siteler, barındırdıkları içeriğe ve kullanıcıların internet üzerinde başta Google olmak üzere kullandıkları arama motorlarında yaptıkları aramalara göre sonuçlarda görülür ve erişilir olurlar. SEO’da arama yaparken kullanılan kelimelere anahtar kelimeler denir ve hem SEO’da, hem sitelerin sıralamasında hem de makale yazarlığında kilit rol üstlenirler.

Siteler, özgün içeriğe ihtiyaç duyduğundan, sıklıkla ihtiyaç duydukları konu ve türde içerikleri makale yazarlarına yazdırmayı tercih ederler. Müşterinin makale yazarına ulaşmak için bir kaç seçeneği vardır.

Bunların ilki ve en çok tercih edileni, ücretli makale yazdırma platformları vasıtasıyla yazara ulaşmaktır. Müşteri platforma siparişini verir, platform içindeki yazarlar işi üstlenip makaleleri yazarlar. Aracı platform hakkı olan komisyonu alır, alan ve satan memnun olarak ticareti sonlandırırlar.

İkinci yöntem ise forumlar ve duyuru siteleri vasıtasıyla makale yazdırmaktır. Bu yöntemde müşteri duyurusunu yapar. Yazarlar talip olur ve referans sunar. Müşteri istediği yazarı seçme lüksüne sahiptir.

Son yöntem ise makale yazarlığında sadece belli bir seviyeye gelmiş yazarların kullanabildiği bir yöntem olan özel sipariş usulüdür. Müşteri yazara özelden mail yoluyla ulaşır, siparişini yazdırır ve ödemesini yapar. Makale yazarlığında gelinen son noktalardan biridir. Böyle bir yazar, piyasa da oldukça isim yapmış demektir.

Özgün ve Kaliteli Makale Yazmak Sanıldığı Gibi Kolay Değil

Her uğraşı ve meslekte olduğu gibi makale yazarlığında da iyiyi ve kötüyü birbirinden ayıran işin gerektirdiği bazı hususlar vardır.

Bu işe yeni başlayan bir yazar adayı, aşırı hevesi ve heyecanıyla, o’nu bu işe teşvik eden internet reklamlarının etkisinde kalabilir. İnternette anlatıldığına göre makale yazarlığı, kolayca büyük gelirler elde edebileceğiniz, kısa sürede ustalaşacağınız ve fazla emek harcamayacağınız bir uğraştır.

Bazı makale platformları, abartılı gelir vaatleri ve süslü reklam metinleri ile genç adayların aklını ustaca çeler. Ancak genç yazar sektörde bir kaç ay geçirdiğinde anlar ki makale yazarlığında hiçbir şey kendisine anlatıldığı gibi değildir.

Makale yazarlığında ana kural olan özgünlüğün ne demek olduğunu anlamıştır. Özgün bir makale oluşturmanın, önce uzunca araştırma yapıp sonra bunları akıcı ve kaliteli bir kompozisyonla SEO’ya uygun olarak yazıya dökmenin ne denli bir uğraş olduğunu anlamıştır.

Belki de bunu üst üste birkaç makale yazdığı bir günden arta kalan sırt ağrılarından öğrenmiştir.

O artık makale yazarlığını bilen bir makale yazarıdır.

Müşteri yazardan SEO ister, kalite ister, akıcılık ister ve tüm bunların yanında kabarmayan fatura ister. Yazar çoğu zaman emeğinin karşılığını alamaz. O’nu ayakta tutan, sadece içindeki yazma şevkidir.

İçerik Sektöründe Yaşananlar

İnternet siteleri sürekli özgün içeriğe ihtiyaç duyduğundan işini bilen ve deneyimli yazarlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Lakin sektörde karışıklığa yol açan bir başka yazar tipi en başından beri türemiş ve gelişerek varlığını sürdürmektedir.

Kopya içerik yazarları.

Makale yazarlığında kopya içeriğin çöpten farkı olmadığını bildikleri halde kopyacılıktan vazgeçmeyen bu tür yazarlar, işini düzgün yapmaya çalışan yazarların emeğini çalmaya meyillidir.

Kopyacı yazarlar nedeniyle sektör potansiyel gelişimine ulaşamamakta, makale yazdırmak isteyen müşteri ise istisnalar hariç her yazara haklı olarak temkinli yaklaşmaktadır. Sevindirici olan ise gerek ortaya çıkan işin niteliği, gerekse kopya içeriği tespit eden yeni yazılımlar ile sektörün iyiyi kötüden ayırabilecek noktaya nihayet gelmesidir. Makale yazarlığı sahip olduğu yazma yeteneğini, araştırmacı yönüyle birleştirip emeğiyle yoğurabilecek olanların yapabileceği bir uğraşıdır.

Yazar: Kıvanç Eker

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?