editor@webeditoryal.com +90 530 823 2324

Müşterilerinizle Aranız Nasıl? İnternette Müşteriyle Etkili İletişimin Önemi

markaya bağlılık doğru iletişim

İnternette Müşterilerimizle Daha Etkili İletişim Kurmanın Yolları

Şimdi size “İnsan İlişkilerinin 100 Sırrı” (The 100 Simple Secrets of Great Relationships, David Niven) gibi madde madde kişisel gelişim kitaplarından alıntı sözler söylemem yersiz olur. Az çok hepimizin aşina olduğu bu konu, aslında hepimizin bu konuda profesyonelleşmesi gerektiğini de konunun önemiyle birlikte ortaya koyuyor. Kişinin insan ilişkileri ne kadar kuvvetliyse, işinde başarılı olma şansı da bir o kadar artıyor. Etkili iletişimi hayatının merkezine koyabilmek, empati ve hoşgörü gibi özellikleri beraberinde getirir. Bu internet ortamı için de geçerli.

İş hayatında insan ilişkilerinden söz etmeye başlamışken, müşteriyle etkili iletişimden bahsetmemek olmaz; zira müşteri ilişkileri insan ilişkilerinin alt dalı denebilir.

Bazı anahtar kelimeler ve cümleler, bize bu konuda yardımcı olur.

Müşteriyi ve onun ne istediğini doğru algılamak, kurulan iletişimin sıklığı, sunulan desteğin kalitesi, yeniliğe açık olmak ve bunu müşteriye yansıtabilmek gibi temel yapı taşları, özellikle internette müşterilerimizle daha iyi etkileşim kurmanın yollarındandır.

Markaya Bağlılık: Müşteriyle Doğru İletişim Kurmak – Frekansı Yakalamak

Müşteriyi ve müşterinin ne istediğini doğru algılamak, onu tanımak ve talebine uygun arzı sunmaktan geçer.

Mesela, işe yaramayacağı bir ürünü sadece satmış olmak için satmak size yarar sağlamaz, aksine bir daha sizi tercih etmeme ve ettirmeme ihtimalini doğurur. Ya da müşteriyi tanımaya çalışmak, ona ait bilgilerden onun neye ihtiyaç duyabileceğinin analizini yapıp ürünü o şekilde önermek müşterinin hoşuna gidebilir.

Ayrıca, müşteri ile kurulan iyi ve sürekli iletişim, müşterinin markaya bağlılık duygusunu arttırır.

Geri bildirimleri değerlendirmek ve bunları göz önünde bulundurarak, yeniliklere yelken açabilmek de müşteriye değerli hissettirir.

Sonuncu ama son derece önemli olarak, satış sonrası iletişimi devam ettirmek, müşterinin markaya veya ürüne olan bağlılığını arttırmaya yarayan faktörlerden bir tanesidir.

Tüm bunları düşünerek,

  • Müşteri iyi anlaşılmalı, ihtiyaç analizi yapılarak beklenti ve ihtiyaçlar karşılanabilmeli
  • Ürün veya markanın müşteriye ne gibi yarar sağlamakta olduğu tartışılmalı
  • Müşterinin markayla ilgili olumlu ya da olumsuz düşüncesi göz ardı edilmemeli
  • Markaya bağlılık olgusunu desteklemek için atıştan sonra müşteriyle irtibat halinde kalınmalı
  • Yeniliklere açık olunmalı ve müşteri bu konuda haberdar edilmeli

Son olarak, müşterinin sosyo-ekonomik ve psikolojik durumu da satışı etkileyeceğinden bu durum da göz önünde bulundurulmalı, satın alamayacağı ya da ona uygun olmayan ürün satmaya çalışılmamalıdır.

Bu tip yaklaşımlar firmanın güvenilirliğini ve samimiyetini kaybetmesine sebep olur.

Gerçeklik dediğimiz olgu, asla arka plana düşmemelidir.

Yazıma son verirken, son derece önemli bir noktaya parmak basmak isterim:

Bir firma ya da kurum satışlarını arttırmanın sırrını, reklamdan ziyade müşteriyle olan iyi ilişkilerde bulabilir; zira insanla olan etkili iletişim reklamı da içinde barındırır. Denemekte fayda var! Ne demiş Fred Smith: “Bir işin amacı, müşteriyi kazanmak ve elinde tutmaktır.” Bu da gerek fiziksel hayatta gerekse internette müşterilerimizle daha etkili etkileşim kurmanın yollarını aramaktan ve bu şekilde bir markaya bağlılık duygusu oluşturmaktan geçiyor.

Yazar: Sena Küçük

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2017 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?