editor@webeditoryal.com

Nasıl Daha Başarılı ve Daha Hatasız Yazılar Yazabilirim?

daha başarılı bir yazar olmak

Şunu baştan söyleyelim.

WebEditoryal’de yazılarınızı hem siz kontrol ediyorsunuz, hem de biz kontrol ediyoruz. Ve hatasız teslim olması için elbette çok uğraşıyoruz. Ama müşterilerimize verdiğimiz bir sözdür bu (yazım hatalarından ücret indirimi); her şeye rağmen yoğunluktan dolayı gözümüzden kaçan hatalar için onlara verdiğimiz bu sözü tutmak ve mükemmellik adına bu uygulamayı yapmak gerekiyor.

Bizi farklı kılan da bu oluyor. Bizler için küçük, ama ziyaretçilerimiz için çok anlamlı bir fark… Mükemmellik!

Ayrıca bu, yazı talep edenler için bir jesttir sadece. Yani hata yapacağım ve bu bana kaybettirecek diye düşünmeyin. Zira bir yazıda gözden kaçabilecek maksimum bir veya iki harf hatası ile karşımıza çıkacak olan fatura birkaç kuruştan daha fazlası değil. Çoğu zaman bunu müşteriler de önemsemiyor bile, emin olabilirsiniz.

Gelin şimdi, nasıl daha başarılı ve hatasız yazılar yazabilirim sorusunun cevapları için birkaç basit adıma göz atalım.

Rahat Olun

Evet, Orhan Baba’nın dediği gibi “hatasız kul olmaz” :) Hatalar da insan olmanın ve insanın olduğu her işin bir parçası.

Bu yüzden öncelikle “rahat olun”.

Evet, rahatlayın ve yazınızın tadını çıkarın. Unutmayın, siz ‘yazı yazmayı’ seviyorsunuz, başkalarının sizden yapmanızı istediği şeyleri yapmayı değil! Belki bir işiniz var ve çalışıyorsunuz zaten; tüm gününüz orada geçiyor ve rahatlamak için WebEditoryal’e geliyor, kendinize yazacak bir şeyler buluyor ve keyifle yazıyorsunuz. Belki de bir yerde çalışmıyorsunuz bile ve sadece freelancer bir yazar olarak para kazanıyorsunuz.

Her ne olursa olsun burada önemli olan nokta, yazmayı sevdiğiniz için yazıyor olmaktır.

Burada da olaya bu açıdan bakarsanız işin çözümünü bulmuş olursunuz. Elbette para kazanacağız, ama burada yaptığımızı bir iş olarak değil de keyifli bir hobi olarak görürsek, işte o zaman yazma eyleminden gerçek manada bir keyif alırız. Bu da rahatlamamızı sağlar ve hatalara takılmadan yazmaya odaklanmamıza yardımcı olur. Rahatlık ve yaptığımız işten keyif almak hataları en aza indirgeyen meseledir.

Gelelim başarılı bir makale nasıl yazılır sorusuna.

Konuya Hakim Olun

İlk olarak, makale konusunu dikkatlice araştırın ve konuya hazırlanın.

Ne söyleyeceğinizi ve bunu nasıl söyleyeceğinizi iyice düşünün. Aslında iyi bir makalenin özü sadeliktir. Yazılarınızda her zaman açıklığı ve sadeliği tercih edin. Şu adımları uyguladığınızda yazınızda konu bütünlüğünü ve akıcılığı sağlamış olacaksınız:

  • Kendinizi okurun yerine koyun
  • Tamamladıktan sonra yazınızı -birkaç kez- tekrar okuyun
  • Daha iyi bir ifadesini bulduğunuz bazı sözcükleri ve açıklamaları değiştirerek yazıya yeni dokunuşlar yapın
  • Böylece sonunda yazınızın hızlı ve kolay okunabilirliğini sağlamış olun.

Makale Uzunluğu

İyi bir makalenin uzunluğu ne kadar olmalı?

Ben, ilgili olduğum bir konuda bana faydalı bilgiler sunan 1000 kelimelik bir yazıyı sıkılmadan okurum. Fakat Türkiye’de bloglar ve web siteleri genellikle 300 – 450 kelime uzunluğundaki yazıları tercih ediyorlar. Bir makale 300 kelimeden aşağıya doğru düştükçe, herhangi bir konuda yeterince faydalı açıklama ve bilgi vermekten uzaklaşır. Tabi burada ürün tanıtımı vb yazılardan değil, “makalelerden” bahsediyorum.

Bu durumda iyi bir makalenin 450 ila 1200 kelime aralığında olması normaldir diyebiliriz.

Uzun yazmaktan korkmayın. Tabi WebEditoryal’de yazı uzunluklarını müşteriler belirlediğinden, bu uyarım yazarlarımız için pek bir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de, kendi blogu ve sitesi olanlarla, farklı platformlarda yazanlar için hala dikkate alınması gereken bir tavsiyedir.

Okurlar yeterince ilginç ve gerçekten faydalı bilgiler içeren 900 kelimelik bir yazıyı, ağdalı sözlerle yazılmış, kendini tekrarlayan ve aslında yeni hiçbir şey söylemeyen 400 kelimelik bir yazıya kesinlikle tercih ederler. Türkiye’de insanların okumayı sevmedikleri ve uzun yazıları okumayacakları gibi çok yanlış yerleşmiş bir algı var. (Bu bence okumayı aslında çok seven insanımız için bir toplum mühendisliği ve “öğretilmiş başarısızlık” çabası.)

Fakat fazla uzun yazılar -örneğin “yaklaşık üst sınır” olarak bahsettiğimiz 1200 kelimeyi aşan yazılar- okurların dikkatini dağıtmaya başlar. Bu da genelde okumayı bırakmalarıyla sonuçlanır.

Uzun paragraflardan da kaçının ve konuyu doğru aralıklarla bölecek şekilde, birkaç cümle içinde paragraflarınızı sonlandırın. Sözcüklerinizin ve cümlelerinizin akıcı bir şekilde devam ettiğinden emin olun.

Ara Başlıklar ile Okura Soluk Aldırın

Tıpkı bu yazıdaki gibi, yazılarınıza ara başlıklar ekleyin. Bu hem okurun konuya bağlı kalmasını sağlar, hem de makalenizi daha anlaşılır kılar. Okurların ilgisini daima canlı tutmanız gerekiyor; aksi takdirde yazıyı okumaktan kolayca vazgeçebiliyorlar.

Ara başlıklar kesinlikle önemlidir ve rastgele atılmamalıdır. Biz yazarların “işi” bir anlamda okurlarımızı daha fazla okumaları için “ikna etme işi”dir. Bu yüzden onların daha fazla okumak istemelerini sağlamalıyız. İşte ilgi çekici ara başlıklar bu konudaki etkili araçlarımızdandır.

Daha başarılı ve daha hatasız yazılar yazmak hakkında tavsiyelerimiz devam edecek. Bu arada aşağıda başlıklarını verdiğim bazı harika taktikler ve ipuçları içeren yazıları da okuyabilirsiniz. Oldukça faydalı bilgiler içeren bu keyifli kaynakları gerek WebEditoryal yazarları, gerekse kendi blogunu yazan bloggerlar için kesinlikle tavsiye ederim.

“Daha Etkili Makaleler Yazmak İçin…”

“Blogunuzun Okunmasını Garantilemek İçin Öneriler”

“Blogunuza Güvenilirlik Kazandırmak ve Ziyaretçi Sayınızı Artırmak”

Yorumlarınızı da bekliyoruz. Herkese başarılar… ;)

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?