editor@webeditoryal.com

Nasıl Daha Fazla Kitap Okuyabilirim – İşte 5 İpucu

kitap okuma kulübü

Artık Daha Az Kitap Okuyoruz

Teknoloji geliştikçe insanlar günlük işlerini daha kolay yapabilir hale geldiler. Ev işleri olsun ofis işleri olsun artık daha az zamanımızı alıyor.

Ancak bu tür işlerimizi kolayca halledebildiğimiz halde ne yazık ki kitap okumaya vakit bulamıyoruz. Kitap okuma alışkanlığımızı kaybettikçe de kitabı tekrar elimize aldığımızda okumaya konsantre olamıyoruz.

Peki, kitap okuma alışkanlığını nasıl geri kazanabiliriz? Şimdi sizlere “nasıl daha fazla kitap okuyabilirim” diye düşünenler için 5 ipucu vermek istiyorum.

Gözünüzü Kaçırmayın

Gördüğünüz her şeyi okumaya odaklanın.

Tabelalar, ilanlar, afişler… Artık dışarıda gördüğümüz pek çok afiş resimlerle bir şeyler anlatıyor olsa da yazıları mutlaka okuyun.

Yanınızda mutlaka bir kitap taşıyın. Bunun için de internetten yararlanın. Her gün online gazetelerdeki makalelere bir göz atın. Gördüğünüz şeyler sizi ilgilendirmiyor olsa bile gözünüzü kaçırmayın. Kısacası gözünüzü yazılara alıştırın.

Teknolojiyle tembelleşmeye mahkum olan gözlerinizi bu mahkumiyetten kurtarmaya bakın.

B12 Vitamini Alın

Kitap okurken konsantre olamamak kitap okumaktan vazgeçmenin en büyük sebeplerinden biridir. Bunun için de B12 alabilirsiniz. B12 vitamini hafızanızı daha iyi kullanmanıza yardımcı olur ve konsantrasyonunuzu arttırır.

Dil öğrenirken nasıl bu vitamin sizin öğrenmenizi destekliyorsa bir şeye odaklanmanızı da aynı derecede destekler. Okumaya başlayıp bıraktığınız kitabı B12 vitamini takviyesi alırken tekrar okuyun. Daha kolay odaklandığınızı fark edeceksiniz.

Sadece kitap okumak değil, başka hobiler edinirken de konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız ve sıkılıyorsanız, B12 bu sorununuza çözüm olacaktır. Bu takviyeyi yalnızca ilaç olarak düşünmeyin. Ayrıca B12’yi birçok besinden de sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çeken Türlere Yönelin

Kitap okurken günlük hayatınızda ilgilendiğiniz konuları esas alın. Örneğin siyasetle çok mu ilgilisiniz? O zaman siyasi kitaplardan başlamak sizin için daha iyi bir tercih olabilir.

Tıpkı sevdiğiniz bir işi yaparken keyif aldığınız gibi, ilginizi çeken bir kitabı okurken de aynı zevki alabilirsiniz. Unutmayın ki her bir kitabın size katacağı çok şey olsa da sizin için en uygun kitabı belirlemek daha faydalı olacaktır.

Bırakmaktan korkmayın.

Eğer uzun bir süredir kitap okumadıysanız okuyacağınız şeyler daha basit konuları işleyen kitaplar olabilir. Kısa hikâyeler sizin için ideal olacaktır. Kitap okumak illa ki koca koca romanları veya Rus klasiklerini okuyacağınız anlamına gelmez. Roman okumayı denediniz ve başaramadıysanız şiir ya da hikaye gibi farklı türlere yönelebilirsiniz.

Asla Vazgeçmeyin

İki ya da üç kitaba başlayıp bitirememiş olabilirsiniz. Bu sizi kitap okumaktan vazgeçirebilir. Bunu yapmayın ve o kitaplara geri dönün. Dişinizi sıkın. Çünkü bir kitabı zorla da olsa bitirdikten sonra diğer kitapları okumanız kolaylaşacaktır.

Ne kadar zamanınızı alırsa alsın “okuyacağım” deyip bitirdiğiniz bir kitap size daha fazla haz verecektir. Bu haz sizi daha fazla kitap okumaya teşvik edecektir.

Fakat şunu bilin ki bir kitabı bitirmeden yenisini de bitiremeyecek olmanız büyük olasılıktır.

Kitap Okuma Kulüplerine Katılın

Arkadaşlarla yapılan şeyler insana daha bir eğlenceli gelir. O konu hakkında konuşmak ve tartışmak insanın açık görüşlü olmasını sağlar. Aynı zamanda teşvik edici bir ortam oluşturur. Kitap okuma kulübü sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazanabilir, bilmediğiniz kitaplarla tanışabilir ve tahmin ettiğinizden daha fazla kitap okuyabilirsiniz.

Kitap okumayı sevin, ondan kaçmayın.

Okudukça okuyun. Kitap okumaya alıştığınızda ne kadar çok okuduğunuza siz de şaşıracaksınız.

En önemlisi de tembelliğe meydan okuyup kitap okuma alışkanlığı kazanacak olmanızdır.

Yazar: Hilal Gürbüz

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?