editor@webeditoryal.com

Neden Kitap Okumalıyız

kitap okuma alışkanlığı

Hobi mi? İhtiyaç mı?

Geçmişten günümüze biz insanlara sürekli kitap okumamız gerektiği ve kitap okumanın önemi anlatılmaya çalışılıyor.

Bir kişinin gerçekçi veya hayali biçimde yazdıkları bir insan için ne kadar önemli olabilir? Bir kitap barındırdığı herhangi bir içerik dışında insana ne kazandırabilir?

Kişi, neden kitap okumaya yönelmeli?

Kitaplar içindekilerle insana yeni dünyalar açarak onların hayal ve düşünce güçlerini arttırmaktadırlar. Kitaplar o kadar kuvvetli araçlardır ki insanı çeşitli hayaller kurmaya ve içerisinde anlatılanları okuyucunun beyninde düşünmeye yönlendirir. Hayal gücünün artması ile insanın daha yaratıcı olmasını sağlanırken, düşünce gücünün gelişmesi kişinin hayatta karşı yeni fikirler üretmesi yanı sıra problemlere karşı daha pratik çözüm yolları bulmasını da kolaylaştırır.

Kitap okumak, insanın kültürel birikimini de arttırır. Okuyucu, kitapların her birinden az veya çok farklı alanlardan birçok bilgi edinir. Bu da her yeni kitabın insan için yeni bilgiler, yeni maceralar ve yeni tecrübeler olması anlamına gelmektedir.

İnsan sadece kitap okuyarak gezmediği yerleri, tatmadığı lezzetleri, tanımadığı kişileri veya yaşamadığı dönemleri duyumsar, bilgi edinir ve fikir sahibi olur. Böyle insanları bir sohbet ortamında kolayca fark edebilirsiniz. Çünkü sohbetin odak noktası onlardır. Çünkü bu kişilerin zengin hikaye hazinelerini ve bilgileri başkalarını onlara çeken bir mıknatıs gibidir.

Kitaplar ile dünyaya farklı bak!

Ayrıca insanın çeşitli kitaplar okuması farklı bakış açılarını görmesini sağlar. Kitap okuyan biri diğer insanlarla daha kolay empati kurar ve sonuç olarak da sağlam bir iletişim içinde olur.

Okumak aynı zamanda insanın yorumlama yetisini de güçlendirir. Okumuş bir insan, okuduklarında sebebi ile çok çeşitli olaylara şahit olduğundan karşılaştığı bir olayla ilgili olarak daha mantıklı yorumlar yapabilir. Bu sebepledir ki okuyan insanın bakış açısı çok daha gelişmiştir. Onlar olayları ve kişileri farklı şekillerde değerlendirebilirler. Maender’in de dediği gibi “Okuyanlar iki misli daha iyi görür.”

Kitaplar insana konuşma estetiği de kazandırır. Okuyan insanlar, konuşmalarında çok çeşitli kelimelere yer verirler. Çünkü onların kelime dağarcığı okudukları sayesinde gelişmiştir. Buna binaen kitap okuyan bir konuşmacı kelime tekrarları ile anlatımı bozmaz ve akıcı bir konuşma yaparak dikkati üzerinde tutmayı başarır.

Ancak unutulmamalıdır ki, kitap okumak boş vakitleri doldurma etkinliği değildir. Fakat şu bir gerçektir ki kitap okuyan insanın hayatında boş vakit ve can sıkıntısı olmaz.

Kitap okuma alışkanlığı olsun veya olmasın herhangi bir kişi boş vakti olduğu her an kendini kitapla meşgul edebilir veya canının sıkıldığı zamanlarda kitaplara sığınarak ferahlayabilir. Montesquieu bunu ne güzel ifade etmiştir; ”Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri güzel saatlerle değiştirmektir.”

Bunlara dayanarak kitapların boş vakitlerde insanın can sıkıntısına faydalı ve eğlenceli bir çözüm yolu olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanların hayal gücünü ve düş gücünü geliştirmesi ve buna ek olarak kişinin kültür hazinesini zenginleştirmesiyle birlikte edindiklerini aktarma kabiliyeti kazandırması kitap okumanın faydaları arasında sayabiliriz. Aynı zamanda geniş bir bakış açısıyla çevreyi ve olayları gözlemlemeyi sağlaması da okuyan insanların kendilerine, hayata ve özellikle sosyal çevreye de fayda sağlayacaktır.

Ve kitaplar vakti değerlendirmenin en güzel yoludur.

Kitap okumayı ne yönden incelersek inceleyim her anlamda olumlu sonuçlara ulaşırız. İşte bu sebeplerdir ki kitap okumayı denemeli ve kitaplara alışmaya çalışmalıyız. Kitaplara kucak açarak hem kendimizi yetiştirmeli hem ruhumuzu beslemeli hem de arkadaş bekleyen kitapları tozlu raflardan kurtarmalıyız.

 

Yazar: Büşra Ilıksu

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?