editor@webeditoryal.com

Nedir Bu Freelance Yazarlık?

özgün içerik freelance yazarlar

Freelance Yazarlık Heyecanı

İnternetin hayatımızın merkezine yerleşmesiyle beraber, artık hepimiz günümüzü internette geçiriyor hatta bazılarımız internet sayesinde para bile kazanıyoruz. İnternetin gelişmesi ve hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasının ardından pek çok iş alanı bile yaratıldı. Bunlardan biri de, hiç şüphesiz, freelance yazarlık.

Freelance, kelime anlamı olarak “serbest” anlamına gelir; freelance yazar da “serbest yazar” anlamındadır. Yani, herhangi bir şirkete bağlı olmadan, çalışma saatlerinizi ve mekânı kendinizin belirlediği iş anlamına geliyor.

Elbette sadece yazarlık için değil, artık pek çok meslek için freelance iş yürütülebilmektedir. Freelance yazarlık, özellikle ev hanımları ya da öğrenciler için ek gelir sağlamak adına tercih ediliyor gibi görünse de, tek başına bir sektör olma yolunda hızla ilerlemektedir. Artık günlük yaşamında bir iş sahibi olanlar bile boş zamanlarını değerlendirmek, para kazanmak ya da yazma yeteneğini geliştirmek adına freelance yazarlık yapabiliyorlar.

Freelance yazarlar, bir şirket ya da kişinin talebine göre bir çalışma ortaya koyar. Şirket ya da kişi; konu, anahtar kelime, uzunluk gibi kriterleri freelance yazara iletir. Yazar, bu talebe göre bir içerik oluşturur ve talep eden şirket ya da kişiye gönderir. Bu birliktelik, şirket ya da kişinin, yazara yeni projeler, işler vermesi durumunda devam eder.

Elbette yazar, tek bir şirket ya da kişiye bağımlı değildir. Bu nedenle birden çok iş ve proje alıp bunlarla ilgili çalışmalar sunabilir. Çalışma saatleri, ödeme koşulları gibi konular da çoğunlukla freelance yazarın inisiyatifindedir. Nitekim, en çok tercih edilme sebebi de bu olsa gerek.

Özgün İçerik İhtiyacı ve Profesyonel Freelance Yazarlar

Freelance yazarlık, yalnızca bir tanıtım ya da pazarlama yazısı yazmaktan öte bir şeydir. Farklı türlerde yazılar yazılabilir. Bülten, reklam metni, makale, sosyal medya içeriği hatta bazen öykü, şiir, blog gibi kurgusal yazılar bile talep edilebilir. İçerik, iki tarafın iş ilişkisi içerisinde belirlenir ve bu şekilde devam eder.

Freelance yazar olmak için yapmanız gereken, her şeyden önce özgün olmak. Evet, özgün olmanız diğer freelance yazarlara göre önde olmanızı sağlayacaktır. Bir çalışma ortaya koyacağınız konuyla ilgili daha önce pek çok metin yazılmış olabilir. Bu metinlerden faydalanmak da istiyor olabilirsiniz. Ancak kopyalama yapmak yerine kendi cümlelerinizle, özgün bir metin oluşturmak sizi farklı ve başarılı kılar.

Elbette daha önce duymadığınız konular da gelecektir karşınıza. Hiçbir fikrinizin olmadığı, hakkında tek bir cümle bile yazamayacağınızı düşündüğünüz alanlar, konular, içerikler istenebilir. İşte burada yine farkınızı ortaya koymak için bir fırsat çıkıyor karşınıza.

Çeşitli kaynaklardan tarama yaparak, konu hakkında yazılmış diğer çalışmalara ve yazılara ulaşarak geniş bir bilgi ağı oluşturabilirsiniz. Bu sizi geliştireceği gibi yazacağınız konuyla ilgili temel ve önemli noktalara ulaşmanızı sağlayacak, çalışmanızı daha nitelikli bir forma sokmanızda etkin rol oynayacaktır.

Her ne kadar çalışma saatlerini kendinizin belirlediği bir iş dedikse de, freelance yazarlık, sağlam bir disiplin de gerektiriyor. Şirketin ya da kişinin verdiği iş için bir deadlinenınız olacaktır kuşkusuz. Bu nedenle, çalışma saatlerini kendiniz belirleseniz de, hem işlerinizi daha planlı yürütmek hem de müşterinizi tatmin etmek adına disiplinli bir çalışma programı ortaya koymalısınız. Böylece, kendinize zaman ayırmanız mümkün olacağı gibi, yeni işler bulup gelirinizi arttırmak için de şansınız olacak.

Peki nasıl freelance yazar olunur? Bu çok da zor değil. Daha önce de dediğimiz gibi, freelance yazarlık artık büyük bir sektör olma yolunda ilerliyor. Bu nedenle internette gezinirken bile karşına pek çok fırsat çıkabilir. Ayrıca bu işi bir sisteme oturtmuş pek çok web sitesi de yer alıyor: WebEditoryal, Armut, İçerik Bulutu

Lafın kısası; “ben de yazabilirim”, “kendimi bildim bileli yazıyorum”, “bu iş tam bana göre” diyorsanız durmayın! Kendinize uygun bir oluşum bulun, kaydınızı yapın ve kendinizi her gün daha da geliştirdiğiniz bir işte, sevdiğiniz şeyi yaparak para kazanın.

Yazar: Merve A.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?