editor@webeditoryal.com

Olamaz! Sinema Salonları Tarihe mi Gömülüyor

bedava film izlemek

Geçmişten Günümüze Sinema Salonları ve Sinema Seyircisi

Sinema keşfedildiği günden beri önemli bir eğlence aracı olmuştur. Ülkemizde de bu durum geçerlidir. Günümüzde seyircilerini belli ölçüde kaybetmiş olan sinema salonları bir zamanlar ailelerin bir numaralı eğlencesi haline gelmişti. Bütün aile hazırlanır, en güzel kıyafetlerini giyer ve sinemaya giderdi. Bu nedenle Türk sinemasındaki filmler ailelere hitap eden, onların istekleri doğrultusunda çekilen filmlerdi.

Televizyonun evlere girmesiyle sinema ve sinema salonları, seyircileri tarafından ilk darbesini almış oldu. Evinde pijamalarıyla film izleyebilme fırsatı kazanmış olan aile babaları ailesini sinemaya götürmekten vazgeçti. Bu şekilde aileler sinema bileti, yol parası gibi dışarıda harcanabilecek ekstra masraflardan kurtulup bütçesini koruduğunu düşündü.

Sinema Seyircisinin Kaybolması

1980 döneminde yaşanan siyasi sorunlar sinemanın da geleceğini etkiledi. Çünkü ülkede baş gösteren darbe, sokağa çıkma yasakları, siyasi belirsizlik gibi unsurlar insanları korkuttu ve sinemayı unutacak duruma getirdi.

Bu olumsuzlukları aşan ve rutin bir düzene kavuşan Türkiye artık sinemada darbe yapacak ve cinsel içerikli filmleri vizyona getirecekti. Böylece insanların toplu halde sinemaya gitmekten hoşlandıkları bir dönemdem, sinema salonlarının kapılarından dahi geçmek istemeyecekleri bir döneme geçiş yaşanıyordu.

Bu yüzden de sinema, seyircisini henüz kazanamadan tekrar ve daha keskin bir şekilde kaybetmiş oluyordu.

Bir şekilde günümüze kadar kendini toparlamış ve sektörü büyütmüş olan sinema, bir darbe de teknolojiden aldı ve internet kurbanı oldu. Adeta daha vizyona bile girmeden internete düşen filmleri webden bedava izlemek insanlara daha cazip geldi. Yaygın olarak savunulan gerekçelerden biri olan ‘’pahalı sinema biletleri’’ insanları filmleri internetten kolay ve para vermeden izlemeye teşvik etti.

Ayrıca hala filmleri sinemada izlemekte kararlı olan seyircilerin sıkıntıları da hiç yok sayılmaz. Bunlardan birine salonlarda bitmek bilmeyen reklam kuşaklarını örnek verebiliriz.

Kısacası insanların sinema salonlarını terk etmeleri için birçok sebep oluştu ve bu sebepler hala geçerli durumda. Eskiden 500 kişilik olan devasa salonları giderek yerini artık dolduramayan 50 kişilik salonlara bırakıyor. Bu küçük sinema salonlarını -ya da sinema odalarını- bile güçlükle doldurabilen sinema seyircisinin yakın gelecekte de kalabalıklaşması için çok da belirgin sebepler var gibi görünmüyor.

Peki ya siz, hala sinema koltuklarının ve o keyifli karanlıkta patlamış mısır eşliğinde yüksek sesle film izlemenin keyfini hiçbir şeye değişmeyen amansız savunucuları olarak sinema salonlarının kaderi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazar: Selen Günaydın

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?