editor@webeditoryal.com

Özgürlüğün Anahtarı Nedir

özgürlüğün anahtarı

Korkakların Başarısı

Bir bıçak insan da öldürebilir, ölümden de kurtarabilir. Domatesi mundar da edebilir, enfes bir salata haline de getirebilir. Maharet bıçakta değil, insandadır. “Ne diyor bu ya?” diye düşünen sevgili okurum. Evvela elimizde tuttuğumuz bu bıçağı kullanmayı iyi öğrenmek lazım. Evet senin de başlıktan dolayı tahmin ettiğin üzere bıçaktan kastım; Korku.

Tasma

Sana, hemen hemen hepimizin ortak derdi olan, oldukça göz önünde olan ve bu yüzden çok da dikkatimizi çekmeyen, alışkanlığımız haline gelmiş bir hastalıktan bahsediyorum. Modern kölelik. Evet hastalığın adı bu. Veya değil. Hepimizin boynunda görünmez tasmalar var. Çeşit çeşit hem de!

Mesela benim favori tasmam kravat! Yıllar yıllar önce muhtelif akıllar tarafından uydurulmuş ve kendini ne kadar da önemli hissetmeni sağlayan ama senin özgürlüğüne gizlice ve sinsice engel olan, korkunu yöneten o tasma. Prezantasyon, kredi kartları, daha lüks bir araç hayali, 7s plus, 4k TV… milyonlarca tasma sayabiliriz. Bu tasmalar senin bizzat içinde bulunduğun o sistemde seni tutabilmek için türetilmiş illüzyonlar.

Büyük adamlar kendi piramitlerini inşa etmek için sana, bana böyle tasmalar takıp çalıştırıyorlar. Tıpkı binlerce yıl önce olduğu gibi. “Abartma canım sen de” diyebilirsin. Ama yılda bir kez 10 günlük bir tatil için tüm yıl yırtınarak çalışıyoruz. Yeni aldığımız arabanın, telefonun vs. taksitlerini ödeyebilmek için de mesaiye kalıp daha çok yoruluyoruz.

Neden?

Neden aslında o kadar da ihtiyacımız olmayan şeyler için bunca külfete katlanıyoruz? Neden dedelerimizin, nenelerimizin düsturu ile yani; azla yetinip daha mutlu, özgür bir hayat yaşamıyoruz? Değil mi?

Hayır sevgili okurum yanıldın. Maalesef bu tercihi yapmak tam olarak senin elinde değil. Üzgünüm. Seni metropol şehirde yaşatan, daha fazla harcamaya zorlayan, daha çok çalışmaya iten, seni bununla korkutan, hayallerini makyajlayıp kendi istediğine çeviren o koca, ulu, yenilmez kapitalizmin elinde bu. Kurtulman imkansız demiyorum ama zor.

Önce hayaller değişir, sonra hayatlar.

Başarı sence nedir? Daha çok para kazanmak mı?

Peki ya zenginlik nedir? Çok paran olması mı? Bu mantığa göre zengin olabilmen için ne kadar paraya ihtiyacın var?

İşte en başta bıçak dedik, korku dedik sonra hunharca konuyu değiştirip kapitalizmin bize yaşattığı, nerdeyse klişeleşmiş olan sorunlarından bahsettik ya. İşte bunların hepsinin başlangıcı KORKU.

Birileri senin bu korkunu çok iyi biliyor ve bu bıçağı sana karşı kullanarak seni istediği gibi yönetiyor. Senin korkunu birileri senden iyi tanıyorsa, o birileri seni ömrün boyunca yönetecektir. Önce kendi korkularımızı iyi tanımalı, yani bıçağımızı kullanmayı öğrenmeli sonra bu bıçağı “birilerinden” önce biz kullanmalıyız.

Nasıl mı?

Özgürlük

Korku karanlık ise, özgürlük lambadır. Korku leke ise, özgürlük deterjandır. En başta da konuştuğumuz gibi; Korku hastalık ise, özgürlük ilaçtır. Senin için hayat, benim bir problem veya bir hastalık olarak gördüğüm unsur ise, sen başarmışsın, mutlusun ve özgürsün demektir. Ne mutlu sana. Onlarca insana, eşe dosta sordum “sence özgürlük nedir” diye.

Şunu fark ettim; özgürlük çoğumuza göre dünyayı gezen, kamp yapan, istediği saatte kalkan, kahve içen ‘hippivari’ bir model. Ne kadar yazık! Özgürlük kavramı bize uzak kalan çoğu şey haline gelmiş. Daha özgürlüğün ne olduğunu kavrayamamışız bile. Veya bize uzak hayaller gibi tanıtılmış…

Başarmak

Başarının senin için ne olduğunu iyi düşünmeli ve bulmalısın önce. Her insanın hayalleri ve özgürlük anlayışı farklıdır. Başarı senin için bir kitap yazmaksa; tebrikler özgürsün. Yamaç paraşütüyse; doğru tahmin, özgürsün. Güzel yemek yapmaksa; aynen öyle, özgürsün. Yurtdışı seyahatiyse; aman Allah’ım! Özgürsün. Kilo vermekse; sen kocaman bir özgürsün.

Özgürlüğün anahtarı başarıdır. Bunlar bazen küçük, önemsiz şeyler gibi görünebilir. Unutma; koşmayı emekleyerek öğrendin. Bu yüzden korkuna hakim ol ve o boynundaki modern kölelik tasmanı biraz gevşetip bugüne kadar neler başardığına dön bir bak. Biraz da kendi özgürlüğün kendi başarıların için uğraş. Özgürlük bir ev ise, başarı onun kapısı, hayaller de anahtardır…

Yazar: Mehmet F. Eminoğlu

etiketler: başarı nedir, özgürlük, özgürlüğün anahtarı, korku

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?