editor@webeditoryal.com

Pal Sokağı Çocukları: Savaşın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

kitap incelemesi

Kitap İncelemesi – Roman: Pal Sokağı Çocukları

Pal Sokağı Çocukları, genelde çocuklar tarafından okunup beğenilse de, romanın yetişkinlere yönelik eleştirileri de içinde barındırdığı yadsınamaz. Kitapta biri zengin, biri yoksul olmak üzere iki grup çocuğun top oynanacak bir alana sahip olmak için savaşması anlatılmaktadır. Bu iki grup siyahla beyaz kadar zıt değildir, ne de olsa çocukturlar ve içlerinde kötülük kadar iyilik de barındırırlar. Bu yazıda Pal Sokağı Çocukları, savaşın çocuk zihni bakımından etkisi ve yaşanılan dönemin zihniyetinin romana etkisi bakımından incelenecektir.

Savaş Zihniyetinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi ve Faşizm Algısı

Romanın yazarı Ferenc Molnar, Birinci Dünya Savaşı sırasında savaş muhabiri olarak çalışmış ve İkinci Dünya Savaşı’na da şahit olmuştur. Bu dönemlerde yaşanan acılar, çekilen sıkıntılar yazarı derinden etkilemiş ve eserlerine yansımıştır. Pal Sokağı Çocukları’nda da savaşın kötü sonuçları ve adeta bir ‘oyun’ olarak algılanması üzerinde durulmuştur.

Çocukların einstand emrine uymak zorunda bırakılmasıyla faşizmin kokusu sezilmeye başlar. Üstelik bu kelime Almancadır. Kırmızı Gömlekler Nazi subaylarını temsil eder. Kırmızı Gömlekler’ in lideri Franco Ats, başlarda adeta bir ‘Hitler’ olarak lanse edilmektedir. ‘Silah omuza!’ emri ile yapılan saygı gösterisi, emirlerini harfi harfine uygulatması bunun kanıtıdır.

Fakat ne de olsa bir çocuktur. Üstelik cesur ve sadık bir er olan Nemecsek’e saygı duyan bir liderdir. İyi çocukların grubunda ise demokrasi hakimdir. Lider oylamayla seçilir. Fakat her savaşta olduğu gibi burada da bir hain ortaya çıkar: Gereb. Ama savaşa yakın akıllanacak ve arkadaşlarına kendisini tekrar kabul ettirecektir.

Savaşın Ortasında Kalmış Çocuklar

Romandaki çocuklar, büyük ihtimalle, dünya savaşından etkilenmişler ve böylece örgütlenmiş, kendilerini subay, er, komutan vs. olarak rütbelendirmişlerdir. İki grup vardır: zenginler ve yoksullar. Zaten bütün savaşlar, bu iki grubun çatışması üzerine çıkmaktadır.

Çocuklar, savaşı çok ciddiye almaktadırlar. Ama her şeye rağmen oyun oynamaktan da geri durmazlar. Zaten bu savaş, bir oyun alanına sahip olmak için yapılmaktadır. Burada da savaşın bir oyun olduğu vurgulanmaktadır. Fakat bedeli çok ağırdır. Nemecsek ile bu kirli ‘oyun’ uğruna hayatını kaybeden insanlar sembolize edilmiştir.

Nemecsek öldükten sonra Boka, alana bir apartman dikileceğini öğrenir. Nemecsek boşuna savaşmıştır. Aslında yapılan bütün savaşlar boşunadır. Fakat çocuk henüz bunun farkında değildir. Belki de ilerideki yaşamında Nemecsek’i hiç unutamayacak ve savaşların ‘dibi olmayan bir kuyu’ olduğunu anlayacaktır.

Sonuç

Romanın yazıldığı dönemin zihniyetinin, romanın yazılışına çok büyük bir etkisi olmuştur. Yazar, savaş konusunu çocuklar üzerinden işlemiştir. Faşizm, sınıf farkı gibi konular adeta romanın içine gizlenip, sembolleştirilerek anlatılmıştır. Kısacası Pal Sokağı Çocukları daha çok çocuklar tarafından tercih edilse de, büyüklerin de okuyup üzerinde düşünmeleri, ders almaları gereken bir kitaptır.

Yazar: Mesrure Başaran

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?