editor@webeditoryal.com

Popüler Kültürün Sağlıklı Yaşam Üzerine Etkisi

trx cadillac reformer

Sağlıklı Yaşam Takıntı Mı Oldu

Günümüzün popüler kültürü sağlıklı yaşam ve bunun bir parçası olan egzersiz. Çok havalı! Herkes ne kadar sağlıklı yaşadığını gösterir oldu değil mi? Popüler kültür mü bizi sağlıklı yaşamaya itiyor? Yoksa gerçekten sağlıklı mı yaşamak istiyoruz?

Gelin biraz daha yakından inceleyelim.

Sağlıklı yaşam; kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, hem bedensel hem de ruhsal yönden uzun yıllar yaşamlarını sürdürmesidir. Fakat bu durum günümüzde takıntı haline dönüşmüş bir şekilde yayılmaktadır.

İnsanlar egzersizi daha zayıf, daha güzel görünmek, daha fit bir vücuda sahip olmak için yapıyor. Hâlbuki fit bir vücuda sahip olmak bu yolda amaç değil bir sonuçtur. Bu noktada sağlıklı yaşamı ve egzersizi yaşam tarzı haline getirmek en önemli nokta olmaktadır.

Eğer bir gün senin için egzersizin anlamı; güzel bir vücut için katlanmak zorunda olduğun bir beden aktivitesi değil de terlemekten hoşlandığın, kalp atışlarının hızlanmasının seni mutlu edebildiği bir aktiviteye dönüşürse kaçınılmaz sonuç zaten fit ve sağlıklı bir vücut olacaktır.

Unutma içine bulunduğumuz popüler kültür her şeyi moda yapar ve çok çabuk tüketir. Bu yüzden egzersizi sadece fit bir vücut için mecburen yapmak zorunda olduğun bir aktivite olarak görürsen kısa sürede hit olmuş ve bir yaz sonra unutulmuş bir pop şarkısı gibi bedenin de yaptıklarını unutur ve sana cevap vermez. İşte bu yüzden egzersiz yapmak irade, sabır, süreklilik ve çok çalışmak işidir.

Diyorsan ki ben hazırım, haydi başlayalım! İşte benim egzersiz tecrübelerim ve tavsiyelerim.

Hem keyif alıp hem eğlenebileceğiniz egzersiz türleri de var.

Yaklaşık 5 yıldır çeşitli egzersizler yapıyorum ve size en keyif aldığım, bedenimi doğru şekilde eğitebildiğim 3 egzersizden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki TRX; halatlar kullanılarak vücut ağırlığı kullanılarak yapılan, kasların dayanıklılığını arttıran, tüm vücut antrenmanları yapmanızı keyifli hale getiren bir çeşit egzersiz. Eğer siz de fitness salonlarını ve ağırlık kaldırmayı sevmiyorsanız mutlaka denemelisiniz çünkü dakikaların nasıl geçtiğini anlayamazken güçlenen bedeninizi gördükçe TRX sizin bağımlılığınız olacaktır.

Bu sporda kullanılan ana ekipman halattır. Tavana ya da evinizde kapı eşiğine sabitleyip dilerseniz vücudunuzun çeşitli bölgeleriniz çalıştırabilirsiniz. Zamanla güçlenen bedeninize siz bile inanamayacaksınız.

Bir diğer bahsetmek istediğim egzersiz ise cadillac reformer. Hani şu ünlülerin de sosyal medyada pek çok fotoğraf paylaştığı, popüler kültürün bize tanıttığı, iyi ki de tanıttığı cadillac reformer. İnce uzun güçlü kaslar, esnek ve sağlıklı bir vücut için harika bir egzersiz yöntemi. Yaptığınız her harekete odaklanıp kaslarınızın çalıştığını hissetmek motivasyon kaynağınız olacaktır. Bir de içine giremediğiniz pantolonlara, elbiselere girmeye başlayınca bu değişimin bağımlısı olacaksın ve bunu bırakmak istemeyeceksiniz.

Son olarak Kick–box yaparken; attığım her yumruk ve tekme ile tüm negatif enerjimi fazlasıyla attığım, kalp ritmimin hızlanması ile birlikte salgılanan serotonin hormonu (halk arasında mutluluk hormonu da deniliyor) üst seviyelerde iken hissettiğim mutluluğu anlatmanın bir tarifi yok. Ayrıca muhteşem oblik kaslarınız oluyor. Hani şu karında yan kısımlarda çizgi şeklinde olan, havalı olan sıkı bir cardio yapmak istiyorsanız kick–box tam size göre, mutlaka deneyin.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Kural egzersizde motivasyon kaynağınız tartı değil ayna olsun. Egzersiz yaptığınızda kas kütleniz artacaktır. Tartıda gördüğünüz rakam sizi korkutmasın, motivasyonunuzu kaybettirmesin!
  2. Kural kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. İnsan kendinin en iyisi olmalı!
  3. Kural diyetisyenlerden ya da antenörlerden mucize beklemeyin, mucize sizsiniz! Sizin vücudunuz! Egzesizi hayat tarzı haline getirin ve inancınızı kaybetmeyin, pes etmeyin, sabredin! İnsan emek verdiği her konuda karşılığını alır!
  4. Kural beslenme bu işin ana damarı. Eğer doğru şekilde beslenmezseniz hedeflerinize ulaşamazsınız!
  5. Kural ve en önemlisi kendinizle ve bedeninizle barışık olun!

Sevgi, sağlık ve egzersiz dolu günler ile kalın.

Yazar: Setenay Akdağ

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?