editor@webeditoryal.com

Safranbolu’ya Neden Gelmeliyim?

safranboluya neden gelmeliyim

Kanyon Üzerindeki Şehir Safranbolu’da Tarih

Batı Karadeniz’in tabiat ve tarih güzellikleri ile bilinen Safranbolu, “Dünya Kültür Mirası” listesinde olup, tarihi yapı zenginlikleriyle dolu bir şehirdir. Kent bir eski yerleşke, bir de yeni yerleşkeden oluşur. Şehir, Kardemir Demir ve Çelik fabrikası bulunan, cumhuriyetin sanayi kenti Karabük ilinin şirin bir ilçesidir. Korunması gereken miras değerlerini kent düzeyinde bulunduran Safranbolu’nun tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanır. Safranbolu şehir yerleşiminin kesin tarihi, tam olarak bilinmemektedir.

Safranbolu; Eflani, Amasra, Karadeniz Ereğlisi ve Kastamonu tarihi güzellik dairesinin merkezini oluşturmaktadır. “Herkül” hikâyesinin bir parçası iken, Selçukluların ve Osmanlıların da önemli bir merkezi olmuştur.

Safranbolu’nun Jeolojik Konumu

Karadeniz İklimi ile İç Anadolu İklimi arasında bir özellik gösteren Safranbolu şehir merkezi, üç ayrı kanyonun birleştiği jeolojik bir yapı üzerine kurulmuştur. Safranbolu, dünyada kanyonun üstüne kurulu tek şehir olarak bilinir. Kanyon içine kurulmuş şehirler vardır ama Safranbolu’nun altından kanyon geçen bir şehir olması ilginçtir ve bu nedenle kanyon üzerindeki şehir namını hak etmektedir.

Safranbolu’nun Tarihi Evleri

Safranbolu evleri yapısı ve evlerin işlevliği konusunda birçok tarihi yapının ortak kültürünü yansıtırken kendine has özelliğiyle de önemli bir yere sahiptir. Mimari yapısıyla evlerin kendisi farklılık arz ederken evlerin bahçeleri ve bahçe içerisindeki binanın konumu da önemli bir özellik gösterir. Evlerin yaza ve kışa göre sakinlerini misafir ederken, onlara kolay bir hayat sunan yapısı ayrıca sakinlerine konforlu bir hayat da sunmuştur. Kışın saklanacak yiyecekler için soğukluk, yazın sıcağını serin atlatabilmek için salon ortasındaki havuzu ve binanın taşlığıyla ilginç bir yapısı vardır.

Tarihi Safranbolu Evleri ve İlginç Yaşam Tarzı

Safranbolu’nun tarihi evleri sosyolojik yapısıyla da döneminin saraylarını aratmayacak güzellikte ve işlevselliktedir. Evin hanımı evinin içinde yabancı erkek misafir varken bile rahat bir kıyafetle dolaşırken misafirle karşılaşmayacak kadar ev, mahremiyeti koruyucu bir yapıdadır. Odanın ardına kadar açılan bir kapısından holde duran bir kimse odanın içerisinin büyük bir kısmını göremez.

Bu ev tipinde pişen yemeğin kokusu bütün odaları dolaşması gerekirken mutfağında ve yemeğin kabında kalır. Yemeğin servisinde ise mahremiyet delinmeden misafirin önüne yemekler dönen dolap içerisinde taşınarak getirilir. Anlatmaya çalışılan bunca güzellikler görmeden de net algılanmıyor. Görmek, bu evlerden mimari için örnek almak çok güzeldir.

Eşler için de evlerin yapısı mahremiyeti ve aile saadetini sağlayacak bir güzelliktedir. Günümüzde ebeveyn banyosu denilen sistem eski evlerde gündüzleri yatak yorgan saklanılan yerken geceleri de yıkanılacak bir gusülhane olarak kullanılmaktadır. Kalabalık aile yapısını eşlerin kendi mahrem odalarında sıkıntısız ve kendi hayatlarını müşterek faydacılıkta buluşarak devam ettirebilmeleri adına Safranbolu tarihi evleri çok güzel örnek oluşturmaktadır.

Evlerin ve sokakların yapısı komşuluk ilişkilerinde samimiyeti ve güler yüzlülüğü zorunlu kılmaktadır. Sokaklar dar, evler bahçe içerisindeki rahatlığı ve komşuya yakınlığı sağlayacak düzeni, kapıların ve pencerelerin kendi haliyle okuyabilecekleri için birer haber taşıyıcı muhbir hali anlatılamayacak kadar güzellikleri saklar.

Yazar: Mehmet Kahriman

etiketler: safranbolu, tarihi safranbolu evleri, tarihi evler, kanyon üzerindeki şehir, mahremiyet,

photo credit: flickr, Safranbolu Evleri • Historical Houses of Safranbolu | by Zuhal Aktaş

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?