editor@webeditoryal.com

Sanal Dünyanın Alternatif Ekonomik Gücü: Sanal (Kripto) Para Birimleri

bitcoin ne demektir

Kripto Paralar

Sanal para tabirini hiç duydunuz mu? Peki, kâğıt ya da metal üzerine basılmamış bir para birimi biliyor musunuz? Mesela bitcoin ne demektir? Bugün size kripto para birimlerinden, sanal para birimlerinden bahsedeceğim. Eğer ilk defa bu tabirleri duyduysanız, eminim bu yazı ilginizi çekecektir.

Sanal Para – Kripto Para

Kripto para, belirli algoritmalara dayalı olarak hazırlanmış, kullanıcının internet üzerinden alışverişlerini yapmasına imkân veren, hiçbir devlet tarafından desteklenmeyen, buna rağmen kendi ekonomisini oluşturmuş para birimidir. Kripto paralar noktadan noktaya, yani kişiden kişiye hiçbir aracı kurum olmadan para transferi yapabilmeye imkan tanırlar.

Kripto Para Biriminin Tarihi

İlk kripto para birimi, Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından dünyaya deklare edildi. Satoshi Nakamoto adında birinin gerçek bir kişilik olup olmadığı tartışılırken, kimileri bunun bir takma isim olduğunu iddia ettiler. Bitcoin ilk çıktığında değeri yaklaşık 1.3 dolar iken, günümüzde 614 dolar seviyesinde. Bitcoin işlem hacmi günümüzde 10 milyar doları geçiyor.

Bitcoin Madenciliği

Temel olarak Bitcoin üretimi işine bitcoin madenciliği deniyor. Bitcoinler bloklar halindedir ve maksimum 21 milyon bitcoin piyasaya sürülebilir. Bitcoinler çözülmesi zor algoritmalar içerirler. Bitcoinlerin algoritmasının çözülebilmesi ancak yüksek işlemci gücü ile mümkün olabiliyor. Bu nedenle bu işle uğraşan firmalar, bu iş için üretilmiş ekran kartlarını üretim tesislerinde kullanarak bitcoin algoritması üretirler.

İsteyen kullanıcılar bu cihazları -aslında bu cihazların işlemci gücünü- satın alarak bitcoin kazanmaya başlarlar. İşte kullanıcıların yaptıkları bu iş bitcoin madenciliğidir. Piyasada birçok bitcoin madenciliği yapan şirket bulunuyor.

İsteyen kullanıcılar, sisteme para yatırarak bu işten günlük karlar elde ediyorlar. Yatırılan paranın geri dönmesi bitcoin madenciliği yapan firmalara göre değişmekle birlikte, 2 aydan 12 aya kadar sürebiliyor. Sadece bitcoin değil diğer kripto para birimleriyle de bulut madenciliği yapılabiliyor. Fakat piyasada bulut madenciliği yaptığını iddia eden sahte şirketlere dikkat etmek gerekiyor.

Kripto Para Birimleri Nelerdir

İlk çıkan kripto para birimi bitcoin olmasına rağmen, daha sonra diğer kripto para birimleri birbiri ardına piyasaya sürüldü. Bitcoin dışında; litecoin, ethereum, dogecoin, e-dinar, intex coin diğer sanal para birimleridir. Değişik algoritmaları ve işleyiş tarzları olan bu kripto para birimleri de yavaş piyasadan pay kapmaya başladılar.

Yazar: Yusuf Kalınkara

anahtar kelimeler: sanal para, kripto para biriminin tarihi, kripto para birimleri nelerdir, bitcoin ne demektir, bitcoin madenciliği, ilk kripto para birimi

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?