editor@webeditoryal.com

Sanal Pazarın Reel Pazar Karşısındaki Yadsınamayacak Yükselişi: E-Ticaret

kaliteli içerik

E-ticaret her geçen gün daha hızlı ilerliyor. İlerlemek adına çıktığı her basamakta kendisini daha da geliştirmiş olduğu gözlemleniyor.

E-ticaret ilk başladığı günden daha fazla revaçta ve gün geçtikçe de daha fazla alıcıya hitap ediyor.

E-Ticaret Reel Ticaretin Alıcılarını Nasıl Kendisine Çekiyor

Eticaret sistemi ve alışveriş merkezleri olmadan önce alışveriş önceliğinde ilk sırada semt pazarları vardı. Semt pazarlarında satıcılar alıcıları çekmek için ürünlerini tanıtan kendilerince en etkileyici buldukları süslü sözleri yüksek sesle söyleyerek ve hatta bazen de teatral şov katarak alıcının ilgisini çekmeye çalışıyorlardı.

Alıcı da ilk etapta fiyat olarak kendisini en çok cezbedecek kaliteli ürünün peşindeyken, eğer satıcı işinde iyiyse süslü sözlerinden etkilenip ürünün fiyatını ürüne sahip olmak adına göz ardı edebiliyordu.

Dolayısıyla semt pazarındaki iyi satıcının rolünü sanal pazardaki iyi bir içerik yazarı yapıyor. Sanal pazarda alıcıyı etkilemek adına günümüzde daha fazla süslü söze ve layıkıyla ürün tanıtımına önem veriliyor.

Bu yüzden kaliteli içerik önem kazanmış ve içerik yazarları için arayışlar artmıştır. Fiyat önceliği olan alıcıyı etkilemek için de kredi kartına taksitler yapan, puan ve indirim kodu veren ve ürünün gerektiğinde iptal/iade işlemlerini kolayca halleden bir sistem ile çalışan eticaret sistemi sanal pazara karşı büyük ölçüde tercih sebebidir.

Sanal Pazarın Reel Pazarı Gelecekte Bitirme İhtimali

Semt pazarlarına rakip ilk başta mahalle içi manavlar ve marketlerdi. Giyim üzerine dükkânlara ise rakip olarak önce pasajlar sonra da AVM’ler ortaya çıktı. AVM’ler sadece giysi üzerine yoğunlaşmakla kalmayıp büyük marketleri, restoranları ve çok çeşitli ihtiyaçları karşılayan dükkânları, mağazaları barındırdı.

Aslında büyük giyim mağazalarının fazla alıcıya ulaşmak için planladığı eticaret sistemi, reel pazarın büyük rakibi oldu.

Gelişen teknoloji ile internet hayatımızı kolaylaştırdığı için kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor. Alışveriş için çeşitli internet siteleri cezbedici reklamları ve kaliteli içerik ile alıcıyı fazlasıyla cezbedebiliyor. Elindeki telefondan ya da önündeki bilgisayardan her işini bir tıkla halletmeyi seven alıcı için eticaret sistemi asla vazgeçemeyeceği bir hazine halini alıyor.

Özellikle ‘büyükşehir’deki eticaret kullanıcısı trafik derdini ve AVM’lerdeki kalabalığı dert etmeden oturduğu yerden aradığı ürüne uygun fiyat ve kolay iade şartlarıyla zahmetsizce kavuşmayı tercih etiyor.

Bu şekildeki alışveriş tercihlerinin giderek yoğunlaşması, reel pazarın daha durgunlaşmasını sağlayarak eticaret karşısında yenik düşmesine sebebiyet veriyor. Kablolu telefonlardan radyolara, tüplü televizyonlardan ev bilgisayarlarına, diz üstü bilgisayarlardan  LED TV’lere ve tabletlerden ve akıllı telefonlara doğru son derece hızla ilerleyen teknolojide, yeni nesil ticaretin bırakın bilgisayarları, mobile kaymasının dahi ne müthiş bir hızla gerçekleşmekte olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ve buna göre önlemleri almakta, bir an önce zengin web siteleri, bloglar ve kaliteli içerikler ile donanmakta geciken firmaların bu hızlı yarışta hep birkaç adım geride kalacakları aklımızdan çıkarmamamız gereken bir gerçeklik…

Yazar: Berrak Yapılcan

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?