editor@webeditoryal.com

Sessiz Ama En Dost Canlısı Arkadaş: İçedönük (İçine Kapalı) Kişi

önyargı

İçedönüklere (İçine Kapalı İnsanlara) Önyargılı Bakmak

Yolda yürürken kulaklıkları takılı, yere bakarak yürüyen bir kişiye denk geldiniz mi ya da yeni katıldığınız bir ortamda herkes birbiriyle kaynaşırken, tek başına oturup sessizce gözlem yapan, kendi işleriyle ilgilenen bir başka kişiye? Peki, onları gördüğünüzde aklınıza ilk gelen neydi?

‘Asosyal, özgüveni düşük, utangaç, sevimsiz, korkutucu’ gibi sıfatlar mıydı yoksa dikkatinizi çekmeyecek kadar önemsiz mi buldunuz? Bir içedönük bunlardan birine veya birden fazlasına da sahip olabilir. Ancak içedönük olduğu için bu sıfatlara sahip olmak zorunda olduğu anlamına gelmez.

İçedönükler yeni bir ortama veya kişiye önce alışmalıdır ki, kendilerini rahat hissedip iletişime geçebilsinler. Diğer insanlarla zaman geçirmek dışadönüklerin kendilerini daha enerjik hissetmelerine neden olurken, içedönük kişi bir süre sonra yalnız zaman geçirme ihtiyacı duymaya başlar.

Bulundukları ortamdan ya da kişilerden sıkıldıkları için değildir bu ihtiyaç, aksine sizinle zaman geçirmek onlar için fazlasıyla keyifli olabilir, sadece sosyalleşme ihtiyaçlarının sınırı dolmuştur.

Önyargının Sebebi

İçedönükler için, kalabalıktan uzaklaşabildikleri evlerinde kitap okumak, müzik dinlemek ya da sadece hayal kurmak, sosyalleştikten sonra azalan enerjilerini yeniden depolamanın en güzel yollarından biridir.

Bu yüzden, muhtemelen yanınızdan erken ayrılmak için işinin olduğunu söyleyerek evinin yolunu tutacaktır. Siz ise bu durumda ilk seçenek olarak, kendisini iyi tanımadığınız için bunu kişisel algılayacak ve tekrar bir araya gelmemeyi tercih edeceksiniz.

Çünkü ilk izlenimleriniz soğuk, az konuşan, sıkıcı olduğu, sizi sevmediği yönünde olacak. İçedönük olan kişi böyle bir durumu daha önce yaşadığı için yadırgamayacaktır ancak, siz eğlenebileceğiniz, keyif aldığı konular söz konusuysa konuşkan ve birçok anlamda güzel bir arkadaşlığa sahip olan kişiden önyargılı davrandığınız için uzak durmayı seçmiş olacaksınız.

Onlara Şans Tanıyın

Diğer seçenekse, kendisine bir şans verip tanımaya çalıştıktan ve daha fazla bir arada bulunduktan sonra, sizinleyken rahat hissetmeye başladığını görecek ve ilk gözlemlerinizden fazlasıyla uzak biriyle karşılaşmış olacaksınız. Bundan sonra, ihtiyacınız olduğunda sizi dinlemeye hazır, konuşmanıza gerek bile kalmadan sizi anlayabilecek, çok fazla yalnız zaman geçirdiği için birçok konu hakkında bilgi sahibi özel bir arkadaşa sahipsinizdir.

İçedönük biriyle karşılaştığınızda ilk izleniminizle hareket edip ondan uzak durmak elbette sizin için büyük bir kayıp olmayacak, bu duruma böylesine büyük bir anlam yüklemek yanlış ve gereksiz olur. Ancak geniş bir açıyla bakıp hayatlarımızı, kurduğumuz ilişkileri düşününce birçoğumuz önyargılarımızla hareket ediyoruz ve belki de önümüze gelen fırsatları bu şekilde kaçırabiliyoruz.

Belki de bizleri birbirimizden farklı kılan her ne olursa olsun, önyargılı yaklaşımlarımızı bir kenara bırakıp, farklılıklarımıza şans tanımalıyız. Belki de ilk izlenimlerimiz her zaman doğru değil, yanıltıcıdır.

Yazar: Müdrike Önal 

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?