editor@webeditoryal.com

Swot Analizi Nedir, Nasıl Yapılır

swot analizi örneği

Şirketlerin stratejik yapılanma açısından gerek duyulan bir yardımcı yöntem olan Swot analizi, firma, vakıf, şirket ve çok daha küçük işletmeleri de kapsayan kurum ve kuruluşların iç ve dış durumunun detaylı bir şekilde araştırılıp incelemelerinin yapıldığı bir tür belirleme çalışmasıdır.

Swot Kelimesinin Anlamı Nedir

Swot analizi örneği için anlatıma geçmeden önce ilk olarak Swot kelimesinin hangi manayı taşıdığını bilmenizde fayda bulunmaktadır. İngilizce’ den gelen Swot kelimesindeki her harf, ayrı bir anlam ifade etmektedir.

S- Araştırma yapılan kurum veya kuruluşun olumlu ve kuvvetli yanlarının tespit edilmesidir.

W- Araştırması yapılan şirketin güçsüz ve negatif olan yönlerinin belirlenmesidir.

O- İncelemesi yapılan kurum veya kuruluşun iç sahada ve dış sahada kendi bünyesinde bulunan olanakları ifade etmektedir.

T- Araştırması gerçekleştirilen kurum veya kuruluşun etrafında olabilecek riskli ve tehlikeli her hangi bir piyasa tehdidinin olabileceği manasına gelmektedir.

Swot analizi örneği şu şekilde özetlenebilir. İç ve dış tespit değerlendirmelerini kapsayan, yönetimsel açıdan bulunduğu konum ve ileri ki dönemler içinde önünü daha iyi görebilmek adına kolaylıklar oluşturan bir yönetme şeklidir.

Kurum ve kuruluşlar için Swot biçimi ile çalışmanın iki önemli yararı daha bulunmaktadır.

Birincisi şirketin anlık olan durumunun nasıl olduğunu kesin bir şekilde ortaya çıkarmasıdır. S ve W harfleri ile belirtilen kısım, yapılan analiz araştırmasının ilk bölümüdür.

Bu durum şirketin kuvvetli ve kuvvetsiz taraflarının, pozitif veya negatif yönleri ile tespitini sağlamaktadır. O ve T harfleri ise yapılan analiz sonucunda ikinci bölümde gelişen, dış etkilerin var olması ile belirlenen piyasalardaki durumdan çıkan olanak ve tehlikelere karşı neler yapılabileceğini tespit etmektedir.

Swot Analizi Nasıl Yapılır

Yapılan Swot analizlerinden istenen faydayı elde edebilmek, bu çalışmalar sonucunda manalı ve kesin neticeler alabilmek adına şirketlerin iç ve dış durumunun belirlenmesi gerekmektedir.

Swot analiz örneği için söylenebileceklerden bir tanesi de araştırması yapılan faktör değerlendirmelerinin, fazla sayıda değişik analizlerle desteklenmesini sağlamaktır.

Eğer çevresel olanakları Swot analizinde kullanmak istiyorsanız, bir şirket için en önemli güç kaynağı olan müşterilerin dilek, istek ve fikirlerinin tespit edilebilmesi için müşteri portföyünün tamamında ayrım yapılmaksızın bilgi araştırması yapılmalıdır. Yapılan bu araştırmadan çıkacak sonuçlar doğrultusunda diğer rakiplerin gücünü ve stratejik yapılarının öğrenilebilmesi sağlanmaktadır.

Yapılan Swot analizlerinde bu noktadaki çalışmalar, aynı zamanda diğer şirketlere bağlı müşteri kazanabilme imkânının da elinize geçirmeye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde buna bağlı şekilde karşılaşılabilecek tehdit, tehlike ve risk dengelerinin oluşturulabilmesi istenilirse, iç ve dış piyasalardaki rekabet durumunu, aynı zamanda diğer şirketlerin kuvvetini belirleyebilmek adına çalışmalarda mutlaka yapılmalıdır. Kuruluşun kendi seviye ve performans durumunu öğrenebilmesi içinde Swot analizi kullanılarak tespit çalışmaları yapılmaktadır.

Yazar: Emre Çetin

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?